Bill Willingham – Mýty #18: Mláďata v zemi pohádek

0

Mýty Billa Willinghama patří dlouhodobě mezi vůbec to nejlepší, co u nás v rámci komiksu vychází. Tato “pohádková” série si získala bezpočet fanoušků po celém světě a i takřka po dvaceti vydaných knihách stále baví a překvapuje. Ostatně, krásným příkladem je nejnovější přírůstek do série s pořadovým číslem 18. Ten nabízí jeden z vůbec nejlepších a nejsilnějších příběhů celé série. Mláďata v zemi hraček jsou zde.

Představovat zde dopodrobna tuto sérii je pravděpodobně již zcela zbytečné. Vždyť Mýty jsou zde s námi již od roku 2008. A i když to minimálně z počátku neměli u nás zrovna jednoduché, bezpochyby platí za jednu z nejlepších sérií pro dospělé čtenáře, která u nás vychází. Bill Willingham vytvořil v této sérii fascinující svět inspirovaný známými pohádkovými příběhy a postavami, které však staví do zcela nových a ne zrovna pohádkových situací. Fanoušci budou pravděpodobně velmi dobře vědět o čem mluvím. Pro vás ostatní snad jen doporučení přestat číst tuto “recenzi” a začít pěkně od prvního dílu. Jedině tak si užijete Mýty naplno.

Navíc tato série se nezadržitelně blíží ke svému konci. Po dlouhých třinácti letech od vydání prvního dílu, přichází na řadu kniha s pořadovým číslem osmnáct a na nás tak čekají již pouhé čtyři knihy. Na úplné finále si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Rozhodně však nemusíme mít strach, že by Willingham přešlapoval na místě, či nám v aktuální novince přinesl pouhou “výplňovku”. To nám ostatně ukázal už v předchozích dílech a ani zde tomu není jinak. Ba právě naopak. Mláďata v zemi hraček patří mezi vůbec to nejlepší co tato série nabízí.

Hrozba v podobě Temného pána je sice pryč, na Mýty však stále čeká spousta hrozeb a výzev, kterým se musí postavit. Hlavní příběhový oblouk po výpadku tohoto mocného nepřítele zatím obstarává rodina okolo Sněhurky a Wolfiho. A i tentokrát půjde především o jejich potomstvo. Ve vzduchu totiž stále visí proroctví z předchozí knihy:

„První dítě bude král. / Druhé dítě chudák. / Třetí udělá zlou věc. / Čtvrtý zemře, aby ji zastavil. / Pátý bude hrdina odvážný. / Šestý bude soudit zbytek. / Sedmý se dožívá věků a je požehnaný nebem.“

A právě nyní nastal čas leccos z tohoto proroctví objasnit. Nebyl by to však Bill Willingham, kdyby se nerozhodl ke všemu přistoupit lehce originální cestou. V této knize tak najdeme dva větší příběhy, z nichž především ten první (příběh v zemi hraček) vás posadí na zadek. Ne snad svým překvapivým příběhem, nebo propracovaností děje, ale především svým poselstvím a všudypřítomnou temnotou, která vás obestoupí už po pár přečtených stranách. Země hraček totiž v tomto případě není zrovna tím, co si lidé myslí, a jakmile na to přistoupíte dostane pak příběh a především pak hračky, jejichž příběh se zde vypráví  zcela nové zlověstné světlo. 

Ani druhý příběh, který nás zavádí do doby, kdy ještě neexistoval Mýtov rozhodně není špatný. V tomto případě dostáváme do rukou opravdu zajímavý a zábavný příběh o samotném Wolfim, kdy byl velkým zlým vlkem. A ačkoliv i tento příběh má vskutku zajímavý potenciál a rozhodně má čtenářům co nabídnout. Úvodní lahůdka této knihy jej však zcela zastiňuje a to navzdory tomu, že i tento příběh se rozhodně řadí k tomu lepšímu co nám Mýty zatím nabídly.

Ve výsledku tak dostáváme do rukou jeden z vůbec nejlepších dílů série. Mýty nám tak opět dokazují proč patří vůbec k tomu nejlepšímu co u nás aktuálně vychází. Opravdu jen málokterá série se může pyšnit tím, že při takovém počtu knih se jí stále daří překvapovat a držet si neuvěřitelnou kvalitu. Právě v tom je tato série skutečně výjimečná a nám tak nezbývá nic jiného než toužebně vyhlížet další díl. Protože po této knize budete chtít prostě víc…Naštěstí konec se blíží…MÝTY #18 – MLÁĎATA V ZEMI POHÁDEK
SCÉNÁŘ: BILL WILLINGHAM
KRESBA: M. BUCKINGHAM, GENE HA
PŘELOŽIL: L´UDOVÍT PLATA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 192
ORIG. NÁZEV: Fables #18: Cubs in Toyland
ISBN: 978-80-7449-952-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..