Batman: Svět – komiksová antologie

0

Tak jsme se konečně dočkali. Komiksová událost roku je zde a Batman se tak opět vydává na cesty. V rámci unikátního povídkového sborníku Batman: Svět představují tvůrci ze čtrnácti různých zemí světa tohoto hrdinu v unikátních kulisách. Temný rytíř se tak rozletěl po celém světě a navštívil Itálii, Čínu, nebo Polsko. A díky Michalu Suchánkovi a Štěpánu Kopřivovi se podívá i do socialistického Československa….

Batmana pravděpodobně netřeba nikterak dlouze představovat. Tento hrdina je zde s námi již dlouhých 82 let a za tu dobu si získal bezpočet fanoušků po celém světě. A toho jsou si v DC velice dobře vědomi. Právě proto, čas od času vznikají zajímavé projekty, které vyšlou tohoto hrdinu do světa, nebo jej naopak svěří komiksovým tvůrcům z Evropy a dalších koutů zeměkoule, kteří vtisknou Temnému rytíři svůj neopakovatelný ráz. Právě díky tomu vznikají kousky jako Batman: Evropa, Batman: Můj temný princ a spousta dalších komiksů, které stojí mimo hlavní Batmanovskou řadu, ale rozhodně stojí za povšimnutí.

Nyní do této vybrané společnosti zamířila i unikátní povídková sbírka Batman: Svět. Antologie vyšla zároveň v Severní Americe, Francii, Španělsku, Itálii, Německu, Rusku, Polsku, Turecku, Mexiku, Brazílii, Číně, Koreji, Japonsku a samozřejmě, v České republice. A všechny tyto země mají v knize svého zástupce. A jména jsou to vážně velká. Vedle Briana Azzarella, Lee Bermeja (Batman: Zatracení, Joker), je to třeba Nicola Mari (Dylan Dog), Piotr Kowalski (Zaklínač: Prokletí vran), Jae-Kwang Park (Conan z Cimmerie: Lidé černého kruhu) a spousty dalších.

Tito všichni dostali od vedení DC jeden jediný úkol. Vytvořit Batmanovský příběh, v němž se Temný rytíř střetne se zlem v domovských zemích autorů. Vcelku jednoduchá, ale o to zajímavější premisa, která může skvěle fungovat. Navíc je na tomto sborníku krásně vidět přístup jednotlivých autorů a to jak v dané zemi Batmana vnímají. Čtenáři se tak mohou těšit na opravdu pestrou sbírku příběhů, které se zaměřují na řadu problémů a ukazují Batmana z nejrůznějších úhlů.

I díky tomu si ve španělské verzi může vzít Bruce Wayne „batmanovskou“ dovolenou, francouzští tvůrci svůj příspěvek pojali jako svérázné milostné dostaveníčko, zatímco Brazilci se zaměřili na určitý morální a sociální přesah. Štěpán Kopřiva s Michalem Suchánkem se oproti tomu rozhodli vydat proti proudu času a zavést Batmana do dob, kdy u nás vrcholila studená válka a u moci byli komunisté.

Bohužel musím konstatovat, že ačkoliv bychom se právě z českého příběhu měli těšit asi nejvíce, zapojení komunistů a zasazení příběhu do socialistického Československa bude pro většinu čtenářů přeci jen trochu obehraná písnička. Ano, je zde Batman, ale přeci jen se neubráníte menšímu zklamání. O to zajímavější však pro nás mohou být ostatní příběhy, které si pro českého čtenáře nesou lehký nádech tajemna a exotiky.

Bohužel jakkoliv může být tato sbírka díky své rozmanitosti a originálnímu zasazení v globálu lákavá, nevyhnula se ani pár menším, či větším problémů. Jednak vcelku záhy zjistíte, že většina příběhů se nese v relativně podobném duchu, kdy autoři kladou přespříliš velký důraz na to kde se příběh odehrává, nebo naopak tohoto faktu prakticky nevyužívají. V tomto ohledu zde chybí jakási rovnováha.

Tím největším problémem je ale samotná délka příběhů. Osobně vážně nevím, koho v DC napadlo, že deset stran na jednu povídku bude stačit. Ale je to k uzoufání málo. Velmi často se tak přistihnete při tom, že než se stihnete rozkoukat budete na konci. Na jedné straně chápu tlak na to, aby kniha nebyla přehnaně dlouhá, na straně druhé ale díky tomuto přístupu ve vás sbírka zanechá spíše rozpačité pocity.

Batman: Svět rozhodně stojí za povšimnutí. Nechybí mu zajímavé nápady a originální kresba, která místy jednotlivé příběhy táhne kupředu. Na straně druhé se ale rozhodně nejedná o tu nejlepší batmanovskou sbírku, po které můžeme sáhnout. A rozhodně za to nemůže kvalita jednotlivých příběhů, ale spíše jejich délka, která se tak stává jedním z hlavních negativů tohoto zajímavého kousku.

Buď, jak buď Batman: Svět se zapsal do historie. Tedy minimálně té české komiksové. Jelikož právě díky této sbírce jsme se dočkali vůbec prvního “českého Batmana” pod hlavičkou DC. A to je něco, co si rozhodně zaslouží pozornost a nemělo by to jen tak zapadnout…BATMAN: SVĚT
SCÉNÁŘ: B. AZZARELLO, A. BILOTTA, Š. KOPŘIVA  A DALŠÍ
KRESBA: L. BERMEJO, N. MARI, M SUCHÁNEK A DALŠÍ
PŘELOŽIL: L´UDOVÍT PLATA
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 184
ORIG. NÁZEV: BATMAN: THE WORLD
ISBN: 978-80-7679-054-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..