Bartosz Sztybor – Zaklínač #5: Blednoucí vzpomínky

0

Zaklínače v našich luzích a hájích sice netřeba moc představovat, v rámci celého světa tomu tak ale vždy nebylo. Naštěstí se svého času dostavil fenomenální úspěch herní série, která vystřelila oblibu této postavy k nebesům. Především díky ní se Geralt dostal do hledáčku klasického mainstreamu. Což mu mimo jiné vyneslo komiksovou sérii, potažmo seriálovou adaptaci ze stáje Netflixu. A jelikož se komiksový Zaklínač po dlouhých dvou letech konečně dočkal pátého dílu, nastal ideální čas se tomuto kousku podívat na zoubek. Jen bacha na Blednoucí vzpomínky…

Videoherní komiksy to u nás nemají dvakrát jednoduché. Jejich úspěch je většinou hodně vrtkavý a tak se na náš trh dostane jen opravdová špička ledovce. Naštěstí jsou zde výjimky, jako World of Warcraft, nebo již zmíněný Zaklínač. Právě tyto dvě značky zde mají natolik silné postavení, že se jim u nás daří i v rámci grafických příběhů. I díky těmto kouskům se tak svět Bílého Vlka neustále rozrůstá a my se  nemusíme omezovat pouze na původní Sapkowského ságu. Což je rozhodně dobře. Díky tomu si můžeme užít Zaklínače i v trochu jiné podobě. 

Po úvodních třech knihách série, které obstaral zkušený Paul Tobin nastal v rámci minulé knihy čas na střídání stráží a nejinak je tomu i nyní. Po talentované Aleksandře Motyce a Marianně Strychowské tentokrát žezlo přebírá Bartosz Sztybor a Amad Mir, kteří mají dlouholeté zkušenosti nejen se Zaklínačem (především Sztybor jenž pracuje v CD Projekt Red), ale i komiksem jako takovým. Společně pak vytvořili nejnovější přírůstek do této zajímavé komiksové série. A nutno říct, že po slabším kousku Z masa a ohně se Zaklínač vrací v plné síle a dává vzpomenout na jedinečné povídky z pera samotného A. Sapkowského.

Aktuální čtyř sešitová minisérie čítající 108 stran nás zavádí do časů, kdy ze světa zmizela téměř všechna monstra. Na zašlou slávu zaklínačů pomalu sedá prach a i samotný Geralt pomalu musí začít přemýšlet nad změnou své dlouhé životní cesty. Avšak ještě než se tak stane, přichází pro zaklínače nová zakázka. V jednom městečku prý řádí nezvyklá smečka mlhavců, která ohrožuje především místní děti. Na první pohled nic, s čím by si Geralt rychle neporadil…

Avšak jak to tak bývá, některé věci nemusí být tak jasné a snadné, jak se na první pohled zná. O tom se ostatně Geralt přesvědčí vcelku záhy. Vyprávění místních lidí o útocích nedává smysl a znepokojivé vidiny také nezpůsobila tlupa prostých netvorů. Podezřelý je každý, život zdánlivě postrádá smysl, nebezpečí roste – a Geraltovi nezbývá než spolehnout se na vlastní úsudek a necouvnout.

Tento příběh je hlavní nosnou osou aktuální novinky, avšak kromě příběhu s mlhavci nám Blednoucí vzpomínky nabídnou ještě jednu, melancholističtějí dějovou linii. Ta se točí okolo nešťastného rybáře a Sirén. Avšak s ohledem na rozsah komiksu jsou zde jen drobné zkazky a náznaky a tak si tato drobná, byť velmi zajímavá odbočka, nestihne ani pořádně rozvinout. 

To je ostatně největší problém tohoto komiksu. Komiks jako celek působí opravdu výborným dojmem a s přehledem patří k tomu vůbec nejlepšímu, po čem můžeme s komiksovým Zaklínačem sáhnout. Avšak právě díky tomu, se zde dostáváme do lehkého paradoxu. 108 stran na takový příběh je k uzoufání málo. A vy tak nevyhnutelně budete toužit po přídavku. Sztybor sice dokázal opravdu hodně, avšak minimálně jeden, nebo rovnou dva sešity navíc, by tomuto komiksu rozhodně slušely. V tu chvíli by autor mohl zaplout trochu více pod povrch a trochu se pověnovat motivům a pohnutkám postav, které hrají ústřední roli. Na to je zde ale zoufale málo prostoru a tak se musíme spokojit s tou trochou, co nám autor stihl naservírovat.

I tak se ale jedná o velice zajímavý kousek, který rozhodně potěší každého pravověrného fanouška Zaklínače. Takřka z každé stránky je cítit Sapkowského odkaz a úcta k jeho dílu. Po pravdě řečeno, tento příběh by se v lecjaké Zaklínačské sbírce rozhodně neztratil. Když k tomu navíc připočteme povedenou atmosférickou kresbu Amada Mira, nemůžete s Blednoucími vzpomínka v podstatě šlápnout vedle. Ostatně, toho jsou si evidentně velmi dobře vědomi i v samotném Dark Horse, kteří Bartosze Sztybora takřka okamžitě pověřili dalším dílem. Snad nám jej CREW přinese co nejdříve…ZAKLÍNAČ #5 – BLEDNOUCÍ VZPOMÍNKY
SCÉNÁŘ: BARTOSZ SZTYBOR
KRESBA: AMAD MIR
PŘELOŽIL: MARTINA D. ANTONÍNOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 108
ORIG. NÁZEV: The Witcher #05: Fading Memories
ISBN: 978-80-7679-028-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..