Arturo Pérez-Reverte – Dumasův klub

0

ANOTACE:
Na počátku byla vražda a rukopis jedné kapitoly Tří mušketýrů. Ověření pravosti rukopisu vezme nájemný lovec knih Lucas Corso jako melouch k větší zakázce: má vypátrat, který ze tří zdánlivě identických exemplářů vzácného tisku ze 17. století je pravý – a lze jím vyvolat ďábla. Corso se zprvu lehce přiživuje na závislosti těch, pro koho jsou knihy přímo drogou. Pak se však ocitne v osidlech tajemného plánu a čelí smrti, kterou začne kdosi rozsévat podle scénáře jak vystřiženého z Dumasových románů. Do cesty se Corsovi navíc postaví krásná dívka – anděl, či ďábel? Autor rozehrává umnou partii, v níž splývají hranice mezi literaturou, černou magií, hrou a realitou, a drží čtenáře v napětí až po překvapivý závěr.

Dílo jednoho z nejčtenějších španělských spisovatelů zfilmoval Roman Polanski pod názvem „Devátá brána“ s Johnym Deppem v hlavní roli.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Co mají společného Tři mušketýři, ďábel a Devátá brána? Na první pohled možná nic moc. Své o tom však ví španělský autor Arturo Pérez-Reverte, jehož u nás beznadějně vyprodaný Dumasův klub se po šestnácti letech dočkal druhého českého vydání. Díky nakladatelství Argo tak již nemusíme bezmocně tápat po bazarech po nějakém polozapomenutém výtisku a můžeme se opět naplno ponořit do fascinujícího příběhu plného knih a starých rukopisů.

213795_bigArturo Pérez-Reverte patří mezi nejčtenější a nejpřekládanější současné španělské spisovatele. Nutno říct, že zcela po právu. Ostatně, jen u nás mu v českém překladu vyšlo již šest knih. Tou nejznámější a nejúspěšnější je však nejspíše již zmíněný Dumasův klub. Ten se dostal do podvědomí širší veřejnosti i díky relativně úspěšné filmové adaptaci Romana Polanskiho Devátá brána.

Pokud jste již tento film viděli a myslíte si, že proto nemá cenu číst knihu, budete na velkém omylu. Ano jak kniha, tak film sdílejí řadu společných témat, přesto jsou obě díla diametrálně odlišná, o čemž se můžeme přesvědčit v samotném závěru, kdy se film s knihou zcela rozcházejí. Hodnocení, co je povedenější nechám zcela na vás, jedno vám však mohu rozhodně slíbit, pokud si přečtete Dumasův klub budete překvapeni a zklamání na vás rozhodně nečeká…

Hlavním hrdinou této knihy je Lucas Corso, nájemný lovec knih, jemuž pod rukama prochází ty nejvzácnější exempláře knih, za které by nejeden vášnivý sběratel neváhal dát celé jmění. A právě Corsovi se jednoho dne do rukou dostane rukopis jedné kapitoly Tří mušketýrů. Je pravá, nebo se jedná o podvrh, na kterém hodlá někdo zbohatnout? Ověření pravosti rukopisu je pro Corsa vcelku běžná věc a tak přijme ještě jednu větší zakázku.  Pro jednoho z majitelů záhadné knihy „Devět bran Říše stínů“ má zjistit, který z jejích tří existujících exemplářů je pravý. Roku 1666 jej vytiskl tiskař Aristide Torchia, který se při její tvorbě údajně spolčil se samotným ďáblem. Ukrývá Devět bran dávno ztracený klíč k vyvolání Pána temnot, nebo se jedná pouze o legendu, která zahaluje tento vzácný tisk ze 17. století rouškou tajemství?

12976654_157673111300362_1326913881_nObálkám knih se moc nevěnuji, přesto mi to nedá tuto zmínit. Ostatně právě obálka je první věcí, které si na knize všimnete. Nutno říct, že v tomto případě se Argu opravdu vydařila na výbornou. Přesto se nelze ubránit pocitu, že si tento výborný román zasloužil přeci jen trvanlivější vazbu. Hardback by Dumasovu klubu rozhodně slušel více a vzhledem k použitému papíru a tisku mám obavu, že u paperbacku tento nádherný přebal opravdu moc dlouho nevydrží a brzy vezme za své. Co na nás ale čeká, když nahlédneme pod přebal?

el-club-dumas-edicion-en-cartoneAutor si pro nás připravil příběh, ze kterého díky knihám doslova dýchá atmosféra starých časů, navíc je vše okořeněné patřičnou dávkou mystična. Přeci jen zmínky o ďáblovi nemohou zůstat bez povšimnutí. Ne nadarmo je tak Dumasův klub často přirovnáván k legendárnímu románu Umberta Eca Jméno růže, či bestselleru Dana Browna Šifra mistra Leonarda.

Abychom však zchladili přehnaná očekávání, rozhodně nečekejte druhého Eca.  Arturo Pérez-Reverte jde svou vlastní cestou a přestože si od Eca propůjčuje květnatý a velice bohatý jazyk, stále zůstává přístupný běžnému nenáročnému čtenáři, stejně jako Dan Brown. Ovšem na rozdíl od něj se nesnaží za každou cenu šokovat, či podbízet. Zůstává tak ideálním čtením na letní dovolenou, kdy netoužíte po složitějším čtení, ale pouze si užívat skvělý a napínavý příběh. A přesně tím Dumasův klub je.

Přesto ale není největším lákadlem této knihy samotný příběh, ale prostředí ve kterém se odehrává. Spolu s Lucasem Corsem se ocitáme ve fascinujícím světě vzácných knih a rukopisů. A každý nadšený fanoušek literatury se tak bude při čtení této knihy tetelit blahem. Ano, kniha není dokonalá, své nedostatky bezpochyby má, ovšem na druhou stranu je úžasně čtivá a zábavná, díky kterému jí nějaký ten nedostatek bezpochyby odpustíte.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..