A. Jodorowsky & Jérémy – Rytíři z Heliopole: Dílo v červené, Dílo ve žluté

0

Už se stalo takřka tradicí, že si pro nás čeští nakladatelé každoročně připraví nějaký ten kousek od chilsko-francouzského mystika Alejandra Jodorowského. A ani letos tomu samozřejmě není  jinak. Po Showman Killerovi, jenž vyšel v rámci ediční řady MDEK, přichází na řadu i dokončení mysticismem protkaného příběhu Rytíři z Heliopole, tentokrát s podtitulem Dílo v červené, dílo ve žluté…

Po necelém půl roce tak přichází zakončení příběhu, který nám Nakladatelství CREW nadělilo jako jeden z předvánočních dárků. Pokud jste tedy s Rytíři vyčkávali až bude celá minisérie vydaná, můžete se s chutí pustit do čtení. Jodo je totiž zpět v plné síle. A pokud jste si oblíbili jeho příběhy protkané mysticismem a cestou za osvícením budete v případě tohoto komiksu vrnět blahem.

I když, abychom byli zcela upřímní, po “historicky” laděné první knize, se nám chilsko-francouzský mág maličko utrhl ze řetězu. A tak se nám osud Ludvíka XVII., který údajně zemřel ve věku 10 let v chrámových vězeňských kobkách, maličko zamotává. Na scénu totiž tentokrát nepřichází jen Napoleon Bonaparte a tajná sekta ovládající mystická umění, ale i Jack Rozparovač a mimozemská civilizace, která si v dávných dobách v podstatě podmanila lidstvo. K tomuto nesourodému seskupení přidejte elixír nesmrtelnosti, mluvící gorily a vesmírné lodě a dostanete hrubou představu o tom, co nás v následujících dvou albech tohoto podivuhodného příběhu čeká.

Po pravdě řečeno je toho skutečně dost. Alejandro Jodorowsky nás nenechá vydechnout až do samého konce a kupí před nás jeden neuvěřitelnější kousek za druhým. Po pravdě řečeno je toho možná až příliš a chvílemi si při čtení tohoto komiksu budete připadat, jako Alenka v říši divů. Jodorowsky tak kupí jeden fantastický prvek za druhým, z nichž by každý vydal v pohodě na samostatný příběh. Opět se tak dostáváme do stavu, jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Po příběhové linii točící se okolo Bonaparta se vše láme a začínáme s lehkou překombinovaností. Opět tedy platí, že méně, je někdy více.

I přes toto malé rýpnutí se knize nedá upřít obrovský drive a zajímavé nápady, které autor přináší. U Rytířů z Heliopole se tak rozhodně nebudete nudit. Ostatně za scénářem stojí samotný Alejandro Jodorowsky a ten nás již nejednou přesvědčil o tom, že je skutečný PAN Vypravěč. A to platí i tentokrát, byť Rytíři z Heliopole na úplný vrchol jeho komiksů rozhodně patřit nebudou.

Co je naopak potřeba vyzdvihnout je fantastická kresba. Tu má stejně jako v případě první knihy na svědomí talentovaný Jérémy, jenž se v případě tohoto komiksu představil českým čtenářům vůbec poprvé. Jeho nádherná kresba vám učaruje už od první strany a pozvedává tak celý tento mystický příběh ještě o úroveň výš. Komiks navíc vychází ve zvětšeném “žiletkovém” formátu, díky kterému si kresbu můžeme vychutnat opravdu naplno.

Rytíři z Heliopole tak sice nejsou dokonalý komiks, rozhodně ale dokáží zaujmout. Navíc díky Nakladatelství CREW se k nám tato čtyřdílná minisérie dostala v relativně krátké době. Nic tedy nebrání tomu naplno se ponořit do Jodorowského fabulací z naší historie. Co na tom, že je to místy lehce přestřelené a překombinované, stále je to starý dobrý Jodo. A ten své fanoušky jen tak nezklame…RYTÍŘI Z HELIOPOLE 3 & 4
DÍLO V ČERVENÉ, DÍLO VE ŽLUTÉ

SCÉNÁŘ: ALEJANDRO JODOROWSKY
KRESBA: JÉRÉMY
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 112
ORIG. NÁZEV: Les chevaliers d’Héliopolis #03: Rubedo, l’œuvre au rouge, Les chevaliers d’Héliopolis #04: Citrinitas, l’œuvre au jaune
ISBN: 978-80-7449-943-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..