A. Jodorowsky & F. Boucq – Měsíční tvář (MDEK)

2

Možná už je to trochu obehraná písnička, ale Alejandro Jodorowsky je zpět. Letos už potřetí a opět s další variací na jeho oblíbené téma. Náboženství, mystika, cesta za osvícením a mesiášský komplex u tohoto chilsko-francouzského mága zkrátka táhnou. A tak přichází na scénu další MDEK, v němž se Jodo již tradičně utápí v této tématice. A aby v tom nebyl sám,, ke spolupráci si přizval další ikonu francouzského komiksu – Francoise Boucqa, aby společnými silami čtenářům přinesli jedno z nejmystičtějších Jodorowského děl – Měsíční tvář.

Oba autory asi netřeba příliš představovat. Jodorowskému u nás již vyšlo “skoro kompletní” portfolio a i Francois Boucq se nám již párkrát představil. A to nejen v rámci Mistrovských děl evropského komiksu, kam přispěl například svým Jeronýmem Moucherotem, ale i svou předchozí spoluprací s Alejandrem Jodorowskym na westernovém Bounceru, který u nás vydalo nakladatelství Argo. Nyní se ale oba autoři vrací zpět pod taktovku Nakladatelství CREW, aby nám v rámci 27. svazku Mistrovských děl evropského komiksu představili své další dítko.

A věřte, že první věta tohoto textu vystihuje aktuální novinku asi nejvýstižněji ze všeho. Zkrátka a dobře Alejandro Jodorowsky je zpět se vším všudy. Pokud tedy už máte některý z jeho komiksů za sebou, Měsíční tvář vás patrně nemá absolutně čím překvapit. Autor zde opět recykluje své oblíbené téma, které sice na jedné straně funguje, na straně druhé už ale působí jako již zmíněná obehraná písnička.

Autor se sice snaží vše zahalit do vcelku atraktivního hávu v němž se potkávají technocivilizace s historií, ve své podstatě je ale vše při starém a Jodorowsky opět staví na osvědčených základech. Mystika, despotičtí diktátoři, mesiášský hrdina, biblické texty smíchané s fantastikou a sci-fi a pompézní výjevy. Zkrátka a dobře Alejandro Jodorowsky tak jak ho známe a máme rádi. Otázkou ale zůstává, jestli už toho přeci jen není trochu moc a nenastal čas se posunout zase o dům dál…

Na tuto otázku si však bude muset odpovědět každý z čtenářů sám. Věřte však, že Měsíční tvář vám nabídne asi nejmystičtější zážitek ze všech u nás vydaných Jodorowského komiksů. Pokud tedy náboženství a mystika není zrovna pro vás a už u předchozích děl tohoto autora jste skřípali zubama, tak počítejte s tím, že tentokrát budete ještě víc. Po příběhové a tématické stránce se tak bohužel žádné větší překvapení nekoná a komiks tak vcelku snadno zapadne mezi řadu dalších, které nám tento autor přinesl.

Co však dělá Měsíční tvář jedinečným, je Boucqova skvělá kresba. V případě tohoto komiksu dostal skutečně hodně prostoru rozvinout svůj talent naplno. Ostatně jen u málo komiksů se střetává mystika s historií a technocivilizacemi, kdy každé z těchto odvětví vyžaduje lehce specifický styl. Boucqovi se však podařilo vše skloubit na výbornou a my tak dostáváme minimálně po kresební stránce naprosto skvělé dílko. Jak již bylo řečeno příběh nijak nepřekvapí, avšak Boucqova kresba posouvá Měsíční tvář o stupínek výš a dělá z ní o něco zajímavější dílko, kterému byste měli věnovat alespoň minimální pozornost.MĚSÍČNÍ TVÁŘ (MDEK #27)
SCÉNÁŘ: ALEJANDRO JODOROWSKY
KRESBA: FRANCOIS BOUCQ
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2021
STRAN: 256
ORIG. NÁZEV: Face de lune
ISBN: 978-80-7679-040-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Já vlastně nikdy žádný komiks nečetla. Většinou dávám přednost běžným knihám. Moźná bych to měla někdy napravit a rozšířit si obzory. A já mám ráda mystiku a různá podobná témata.

    • urcite to zkus, komiks ma rozhodne co nabidnout a jestli mas rada mystiku tak prave Jodorowsky by te mohl bavit

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..