Zygmunt Miłoszewski – Nezaplatitelný

0

Píše se rok 1944. Němci prohrávají válku a každý myslí jen na jediné — jak si zachránit kůži. Hans Frank, nacistický pohlavár spravující Polsko, ukryje svou nejcennější ukradenou kořist. Vzácné umělecké předměty a spolu s nimi i cosi, co mu má po válce zaručit beztrestnost, však později nejsou k nalezení…

Doktorka Sofie Lorentzová, historička umění zaměstnaná na ministerstvu zahraničí, je jednoho dne povolána do premiérovy kanceláře v naléhavé a přísně tajné záležitosti. Bylo nalezeno Raffaelovo mistrovské dílo a ona ho musí dostat zpět do Polska. Neexistuje však způsob, jak toho docílit legálními prostředky — nezbývá než ho ukrást. Sofie výzvu přijímá. Pomáhat jí bude cynický mladý obchodník s uměním, tajný agent ve výslužbě a legendární švédská zlodějka, kterou za tímto účelem propustili z polského vězení.

…………………………………………………………….

Největší hvězda polského krimi románu Zygmunt Miłoszewski se vydává na tenký led plný konspirací a dávno ztracených tajemství v dech beroucím příběhu, jenž si nic nezadá ani s největšími hvězdami žánru, jakými jsou Dan Brown či Steve Berry. Čtenáři se tak mohou díky nakladatelství Host vydat po stopách dávno ztracených uměleckých děl v Miłoszewskiho nejnovější knize Nezaplatitelný.

985Zygmunt Miłoszewski patří bezesporu mezi nejúspěšnější a nejprodávanější současné polské autory. Největší věhlas si získal svými detektivkami s prokurátorem Teodorem Szackým, jenž mimo jiné vyšly i v českém překladu. Za první dva díly série navíc obdržel cenu Nagroda Wielkiego Kalibru za nejlepší polský kriminální román. Francouzský překlad knihy Zapletení se dostal do užší nominace na cenu za evropský krimiromán Prix du polar européen. Román Nezaplatitelný však do této série nepatří, jedná se o samostatnou knihu, přesto i s ní zaznamenal významný úspěch, v domovském Polsku byla v roce 2013 vyhlášena Knihou roku 2013. Nyní se do tohoto oceňovaného románu mohou díky překladu Terezy Pogodové začíst i čeští čtenáři.

Miłoszewski se v této knize věnuje tématu, jenž je sice závažné, ovšem v dnešní době se o něm moc nemluví. Psal se rok 1939, když nacistické Německo napadlo Polsko, čímž fakticky rozpoutalo 2. světovou válku. Jenže kromě všeobecně známých zvěrstev, jimiž se mohli nacisté pyšnit, se také velmi zajímali o umění. Na zabraných územích tak rychlostí blesku mizely vzácné sbírky obrazů, soch a dalších uměleckých předmětů, aby se záhy objevily v rukou některého z německých pohlavárů. Po skončení války se většinu vzácných předmětů podařilo najít a vrátit majitelům, ovšem nemálo jich zůstává stále ztracených…

A právě kolem těchto děl se točí nejnovější Miłoszewskiho kniha. Doktorce Sofii Lorentzové se podařilo pro Polsko zachránit již celou řadu vzácných uměleckých předmětů, ovšem ten po kterém nejvíce touží, jí stále uniká. Tentokrát se však objevily nové informace o tom, kde se Raffaelovo mistrovské dílo ukrývá a ona ho musí dostat do Polska za každou cenu, třeba i ukrást. V tom jí má dopomoci cynický mladý obchodník s uměním, tajný agent ve výslužbě a legendární švédská zlodějka, kterou za tímto účelem propustili z polského vězení. Jenže to ještě netuší, jaké události tímto chystaným činem rozpoutají.

bezcenny miloszewski zygmunt_6995394Již samotný výčet hlavních hrdinů slibuje opravdu zajímavou zápletku. Přeci jen samotné postavy patří na opačné póly společenského žebříčku, a tak je vcelku jasné, že o zajímavé situace rozhodně nouze nebude. Tento fakt navíc podporuje i to, že povahy jednotlivých hrdinů jsou jako noc a den. Přes tento různorodý mix se autorovi podařilo udržet vše v těch správných kolejích, a tak jsou, kromě samotného příběhu, právě postavy jedním z tahounů této knihy.

Samozřejmě daleko důležitější složkou je samotný příběh. I zde je vidět autorův mimořádný talent. Nechám již čistě na čtenářích, zda patří k příznivcům konspirací, nebo naopak příběhů, které působí daleko reálnějším dojmem. Ostatně obě složky jsou zde zastoupeny a mohly by fungovat i zvlášť. To zda vám bude připadat příběh trochu přitažený za vlasy, nebo si jej naplno vychutnáte, je již pouze na osobních preferencích a vkusu. Jisté ovšem je, že takřka na pěti stech stranách se rozhodně nudit nebudete. Autor dávkuje napětí, nové informace a nečekané zvraty v přesně daných částech tak, aby se čtenář neměl šanci nudit, nebo nedej bože i knihu odložit.

Kulisy a zápletka příběhu jsou navíc velmi atraktivní. O to více, pokud máte bližší podvědomí o 2. světové válce a o tom, co se v tehdejší době dělo, protože byť se jedná o smyšlený příběh, stále v sobě obsahuje střípky informací založené na reálných podkladech. I díky tomu, nebo možná hlavně díky tomu, působí minimálně jedna dějová linie snadno uvěřitelným dojmem. O té druhé se to asi tak snadno říci nedá, i když kdo ví..

Buď jak buď, Nezaplatitelný rozhodně stojí za zkoušku, protože právě on je krásným příkladem toho, že i méně známí autoři, kterým se nedostává takového marketingu a podpory, dokáží napsat příběh, jenž snadno strčí do kapsy i takové jméno jakým je Dan Brown.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdZygmunt Miłoszewski (nar. 1976) je spisovatel, reportér a redaktor. Proslavil se svými detektivkami s prokurátorem Teodorem Szackým. Za první dva díly série, Zapletení (2007; česky Host 2011) a Zrnko pravdy (2011; česky Host 2014), obdržel cenu Nagroda Wielkiego Kalibru za nejlepší polský kriminální román a obě knihy byly rovněž zfilmovány. Francouzský překlad knihy Zapletení se dostal do užší nominace na cenu za evropský krimiromán Prix du polar européen. Třetí díl série Gniew (Hněv) vyšel v Polsku na podzim 2014. Za detektivní sérii s prokurátorem Szackým získal Miłoszewski v lednu 2015 prestižní polské ocenění Paszport Polityki. Román Nezaplatitelný (2013) byl v Polsku vyhlášen Knihou roku 2013.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..