Zuzana Strachotová – Devět nocí

0

 

ANOTACE:
Hrozba byla zažehnána. Bezprostřední nebezpečí pominulo. Sera a Lee mohou konečně žít své životy, tak, jak si je ve vidině svobody vysnili. Jenomže tam, kde mělo zářit hrdinství, zůstalo v očích lidu selhání. Prosperita Bloku upadá, zatímco Citadela svírá Sabrii v ještě krutější formě diktatury. Bez elektřiny se lidské potřeby rychle mění v boj o koryto a povstalecké praktiky se až příliš začínají přibližovat těm citadelským. A když je cena za normální život pro Leeho příliš vysoká, rozhodne se Sera zaplatit ještě vyšší. Osud Sabrie leží v rukou toho, kdo se první dostane k memoáru. Zničit. Zachránit. Zneužít. Každá strana má jiné úmysly. Jenomže kolik těch stran vlastně je?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Hrozba byla zažehnána. Avšak poslední bitva Povstalců a Citadelanů jasně ukázala, že se jedná o pouhý začátek konce. Vydejte se v pokračování nadějné prvotiny Zuzany Strachotové zpět do fantastického světa, v němž válka o Sabrii právě míří do svého finále. Jaký však bude její výsledek ukáže až Devět nocí…

Už úvodní kniha této duologie jasně ukázala, že se Zuzana Strachotová rozhodně v tvrdé konkurenci neztratí. Devět dní si i takřka dva roky od svého vydání drží u čtenářů více než slušné hodnocení nad 80%, což na prvotinu není rozhodně špatné. A letos vydané pokračování si zatím vede ještě lépe. Vše tedy naznačuje, že se v nové knize Zuzany Strachotové máme skutečně na co těšit.

Zároveň je však potřeba upozornit na jednu, dvě věci, na které je potřeba se připravit, ještě než se do Devíti nocí pustíte. Tou první je fakt, že se jedná o druhý díl, který přímo navazuje na předchozí knihu. Ostatně, minule jsme naše hrdinu opustili takřka uprostřed válečné vřavy. A nyní se vracíme zpět na místo činu, bez jakýchkoliv vysvětlení, či omáčky  okolo pokračujeme v příběhu tam, kde jsme minule skončili. Pokud jste tedy ještě nečetli předchozích Devět dní, je zcela zbytečné abyste se do této knihy pouštěli. Pro vás ostatní je nejlepší si tuto dvoudílnou sérii užít pěkně na jeden zátah.

Druhé upozornění se váže k samotným hrdinům a romantické linii, která se táhla celou předchozí knihou. Pokud vás vytáčelo Seřino chování a pár nelogičností, které se k tomu vázali, připravte se na to, že ani druhý díl v tomto ohledu nepřinese výraznější zlepšení. Nejednou si tak možná budete říkat – Pro boha proč… Naštěstí těchto částí zde není tolik, aby zcela pohřbili jinak vskutku povedený a veskrze akční příběh, jenž vás nenechá vydechnout od začátku do konce.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přímé pokračování předchozí knihy, asi není potřeba příliš samotný příběh rozebírat. Směřování knihy je více než jasné a vše spěje k neodvratnému konci. Ostatně již konec předchozí knihy nabídl “epické” střetnutí dvou znepřátelených frakcí, které je pomyslným začátkem finální války. Avšak vzhledem k tomu, že Povstalci pravděpodobně nikdy nebudou na úrovni jako Citadela, nemohou si dovolit přímý střet a poměřovat si na přímo síly s mnohem početnější a lépe vyzbrojenou armádou svého nepřítele. Avšak vidina svobody je příliš silná…

Oproti první knize je u autorky znát bezpochyby posun. Devět nocí tak rozhodně působí vypsanějším a hlavně celkově celistvějším dojmem, než autorčin debut. Strachotová se navíc tentokrát nebojí více riskovat a i když příběh jede v relativně jasně daných kolejích, přinese i celou řadu zvratů a překvapivých míst, které dodávají knize potřebný šmrnc.

Nejlépe je to vidět na samotném vyústění příběhu, které sice tak nějak očekáváme, i přesto se ale autorce podařilo zachovat punc určité jedinečnosti a originality. Díky tomu má tato série šanci udržet se v podvědomí čtenářů delší dobu a nezapadnou do šedého průměru, kterým se young adult jenom hemží. Ostatně i tentokrát si z tohoto žánru bereme pouze pár prvků. Nosnou osou celé knihy je však stále postapo sci-fi, které má rozhodně co nabídnout.

Nemalou měrou za to vděčí i vcelku povedeným bojovým scénám, kterými je tato kniha doslova nabitá. Ani Devět dní akcí rozhodně úplně nešetřilo,  ale v Devíti nocích je autorka pozvedla na ještě vyšší úroveň. Díky tomu kniha uhání zběsilým tempem kupředu, které vás nenechá vydechnout až do samotného konce. Díky tomuto konceptu navíc autorce odpustíte i celou řadu chybek, kterých se zde dopustila a nad kterými nebudete mít čas příliš přemýšlet.

Už první knihou dokázala Zuzana Strachotová, i přes menší nedostatky, rozhodně zaujmout a druhý díl série toto tvrzení jen a jen potvrzuje. Pokud tedy patříte mezi příznivce akčních příběhu s lehkou příchutí romantiky, netřeba moc váhat. Navíc Devět dní/nocí je jednou z mála českých “young adult” knih, které vcelku dobře obstojí i v porovnání s tvrdou zahraniční konkurencí.Odhoďte tedy všechny předsudky a zkuste zase jednou něco z domácích luhů a hájů.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..