Zombie Kidz: Evoluce

0

Zombíka do každé rodiny! Tímhle heslem se začali evidentně řídit v českém Blackfireu. Po velkých úspěšných figurkovkách Zombicide totiž nyní přichází na řadu i menší hráči. Právě na ně se zaměřuje kooperativní novinka Zombie Kidz: Evoluce pro 2-4 hráče, ve které se budeme společnými silami snažit vystrnadit nemrtvé z naší školy. Školu sice nemusí mít každý rád, ale sdílet lavici se zombíkem nemusí být zrovna lákavá představa…

Asi nebudu moc předbíhat když řeknu, že si tuhle hru z dílny Le Scorpion Masqué (Decrypto) vaše dítka zamilují. Ostatně už samotná “rozjásaná” krabička jim jen tak nedá spát. A co teprve potom, když nahlédneme do útrob krabice. Na samotném začátku dostáváte nezbytný herní plán, hrací kostku, čtyři hrdiny, čtyři zámky a osm zombie. Toť zdánlivě vše. S tímto si zcela vystačíte, abyste si mohli naplno užít základní hru Zombie Kidz. Krabička však ukrývá i záhadné obálky, k těm se však vrátíme až za chvíli. Nejdříve se podívejme, o co vlastně v této hře půjde.

Společně s vašimi spoluhráči se převtělíte do kůže jednoho ze čtyř dětských hrdinů a společnými silami se budete snažit zombíkům zabránit v ovládnutí školy. Zombíci jsou však neúprosní a vaše snažení prostě nechápou a tak se zde stále objevují noví a noví. Ty samozřejmě musíte neustále likvidovat a zároveň se pokusit uzamknout všechny čtyři vchody do školy. Pokud se vám to podaří, hra končí a vy vyhráváte. Pokud vám naopak dojdou zombíci v zásobě a kompletně vám tak zamoří celou školu, prohráváte…

Koncept hry je tak skutečně jednoduchý a v této základní variantě jej hravě zvládne i pěti, či čtyřleté dítko. Ta pravá zábava však začíná až s přibývajícími hrami. A právě zde přichází na řadu tajemné obálky. Po každé partii si na zadní stranu pravidel nalepíte na speciální stupnici samolepku, která znázorňuje váš postup. Když navíc vyhrajete a získáte u toho nějakou trofej máte samolepku navíc. Postupně tak budete zaplňovat stupnici až do okamžiku, kdy speciální políčko na stupnici vyzve k otevření příslušné obálky.

V tomto ohledu hra využívá stále oblíbenějšího legacy systému. Ten je zde zastoupen právě zmíněnými obálkami, kterých najdete v krabici celkem třináct, ty postupně do hry dodávají nový herní materiál, který do hry vnáší zcela nové možnosti. Od speciálních schopností hrdinů, až třeba po úpravu pravidel nasazování zombie do hry. Více prozrazovat nebudu, ale vězte, že každá z těchto obálek dokáže řádně zamíchat z hratelností a dělá z původně “triviální” hříčky komplexnější záležitost, kdy už nepůjde jen o to hodit kostkou nasadit zombie do příslušné místnosti a snažit se je odstranit.

Jádro hry a základní mechanika zůstává sice i po “vylepšeních” stále stejná, když však do hry zahrnete veškerá “rozšíření”, rázem se ze Zombie Kidz stane záležitost, která má šanci zaujmout i dospělé. Jedna z největších výhod tohoto postupného otevírání obálek bude patrně v tom, že se nemusíte bát, že by dítka na hru jen tak zapomněla. Naopak se připravte na situace, kdy budou žadonit o další hru, aby mohli otevřít obálku.

Po otevření obálek naštěstí hra nekončí. Ano, sice přijdeme o lehký adrenalin z toho, co asi ukrývá další obálka,  na druhou stranu dostaneme hru plnou všemožných možností. Autoři hry navíc nechávají čistě na nás jaká rozšíření do hry zapojíme. Máte malé dítko a složitější pravidla by zatím nezvládlo? Žádný problém, můžete zůstat u základní hry a nové možnosti zapojovat opravdu jen pozvolna. Minimálně v tomto ohledu je Zombie Kidz prakticky ideální hrou, u které mají dítka větší šanci více proniknout mezi deskové hry. Přeci jen je daleko jednodušší přidávat složitější pravidla k základu, který už dokonale umíme, než se opět učit zcela novou hru.

Zombie Kidz: Evoluce jsou zkrátka po všech stránkách trefou do černého. Děti si je zamilují pro líbivý vizuál i snadno pochopitelná pravidla, rodiče zase pro jejich příznivou cenu a relativně krátkou herní dobu (15 minut), díky které se z tohoto kousku může stát ideální společník pro chvíle před spaním. Tohle se zkrátka Blackfireu povedlo a tak nezbývá než říct – ZOMBÍKY DO KAŽDÉ RODINY…

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..