Zombicide: Zelená horda

0

Společnost Blackfire nás rozhodně nešetří, tedy alespoň co se zombie apokalypsy týče. Sotva jsme stihli pozabíjet všechny nemrtvé vlky z Wulfsburgu, už se na nás žene další přírůstek z univerza Zombicide. Tentokrát však necháme klasické “zombíky” stranou, jelikož se na nás již nedočkavě chystá Zelená horda, proti které jsou původní nemrtví z Černého moru pouhá ořezávátka.

Zombicide: Zelená horda je samostatná hra, která vychází z původního Černého moru. Zachovává tak základní herní principy a mechanismy, které Černý mor hráčům přinesl, navíc však přidává celou řadu nových prvků, které původní hru příjemně oživují. Díky tomu nedostáváme s novou krabicí, jen další hromadu plastu, na kterou se vývojáři z CMON snaží nachytat fanoušky, ale i pár dalších vylepšení. I když ruku na srdce – o “plast” jde v případě této série především. Detailní figurky tak i nadále zůstávají hlavním tahákem celého Zombicide a ani Zelená horda na tom nic nemění.

Těšit se tak opět můžeme na rozměrnou krabici, která ukrývá stejně jako původní Zombicide: Černý mor opravdu požehnaně komponent. Kromě nezbytných figurek, jejichž počet se zastavil na číslovce 72, nechybí ani nové mapové díly, podstavce pro přeživší, značky, žetony a nový balík karet. Zkrátka prakticky vše co najdeme i v Černém moru, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát je vše stylizované na míru orčí hordě.

Samotná hra je pak opět určena pro 1-6 hráčů s věkovým doporučením od 14 let. Upřímně s celou touto sérií si však bez problému poradí i daleko mladší hráči. Vděčit za to můžeme především veskrze jednoduchým pravidlům. Ty sice mohou ze začátku působit maličko složitěji, avšak již při první hře zjistíte, že tato hra skutečně neskrývá žádné větší složitosti. Díky čemuž se právě z této série stává ideální vstupní brána mezi velké deskové hry.

Základní herní mechanismy tentokrát nebude třeba nikterak rozebírat. Pokud jste již měli možnost zahrát si některou z předchozích her, nebude pro vás ani Zelená horda výraznějším překvapením. Jestli si však přeci jen nejste jistí, doporučím vám svůj předchozí článek, ve kterém se zaměřuji právě na Černý mor a Wulfsburg. NAJDETE ZDE. Tentokrát se tedy budeme věnovat pouze odlišnostem, které tato hra přináší.

A začneme pěkně popořadě. Kromě zcela nových protivníků, kteří vám skutečně nenechají vydechnout a jsou ještě nebezpečnější, než v předchozí hře, přináší Zelená horda i pár dalších zajímavých vylepšení. První změna se však týká samotného nasazování nemrtvých. Ty řídí opět přiložené karty. Horda orků se však nejdříve shromažďuje ve větším počtu vedle herního plánu, aby následně vtrhla do hry plnou silou. O zábavu budete mít tedy skutečně postaráno.

Další změnou prošly samotné mapové díly. Na herním plánu nyní naleznete i zaplavené oblasti. Ty znesnadňují pohyb a stojí vás více akcí pohybu a aby to nebylo náhodou moc jednoduché, tak se toto omezení orků prakticky vůbec netýká. Jedinou výjimkou jsou takzvané “ostré hrany” po kterých se nedokáží dostat zpět na suchou zem. Toto znevýhodnění pro hráče je sice nemilé, zároveň však “ostré hrany” přinášejí do hry nové taktické možnosti, kterých mohou hráči alespoň trochu využít ve svůj prospěch. To se ostatně týká i živých plotů, přes které sice není vidět, ale jsou bez problémů průchozí. Při troše štěstí se vám tak povede naplánovat zákeřný útok ze zálohy.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na katapult, který vás zaujme již na první pohled, při prohlížení plastových figurek. Ten se stane neocenitelným pomocníkem při některých náročnějších scénářích. Jeho efekt je totiž vskutku impozantní. V závislosti na použité munici a troše štěstí, jelikož zde vstupuje do hry kostka, dokáže katapult kosit své nepřátele silou 3 až 1. Menší nevýhodou je však počet akcí, které vás jeho použití bude stát. Zároveň je potřeba brát v potaz i roli náhody, kdy nemáte nikdy jisté, že skutečně zasáhnete. Je tedy vždy dobré si jeho použití naplánovat, aby se vám to vůbec vyplatilo.

Zombicide: Zelená horda přináší oproti svému předchůdci celou řadu zajímavých vylepšení, které bezesporu obohacují samotnou hru. Zároveň však není úplně snadné říct, zda se vám koupě, v případě, že již Zombicide doma máte skutečně vyplatí. Hra by měla jít bez problému propojit jak s Černým morem, tak s Wulfsburgem, což by byla bezpochyby obrovská výhoda. Bohužel zatím neexistují žádné oficiální scénáře, které by to umožňovali. Pokud tedy nepatříte ke kreativním jedincům, kteří rádi tvoří svoje příběhy, budete si muset zatím vystačit s 10 scénáři, které jsou součástí krabice.

Právě absence dostupných scénářů, které by všechny tři hry propojovali, bude jedním z rozhodujích faktorů. Na druhou stranu i samotná pravidla hry na Černý mor a Wulfsburg odkazují a tak se s nějakým tím propojením do budoucna určitě můžeme setkat. Zatím však bude Zelená horda fungovat jako solitér. Upřímně však bude většině fanoušků této série stačit pohled na detailní figurky orků a rázem se tato hra ocitne na seznamu #musthave.

Pro skutečně náročné hráče bude sice Zombicide i nadále jednoduchou hříčkou, která jim toho zas tolik nenabídne, vývojářům se však rozhodně nedá upřít snaha, kterou do této série vkládají. Nové prvky, které Zelená horda přináší tak celou hru opět maličko prohlubují a dávají hráčům do rukou zcela nové možnosti, které mohou využít při plánování své taktiky. I přesto však Zombicide ve výsledku zůstává jednoduchou hrou, jejíž hlavním lákadlem je především atraktivní vizuál a velká porce zábavy spojená s vybíjením nemrtvých orků.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..