Zombicide: Černý mor

0

Vánoce se nezadržitelně blíží a spolu s nimi i čas dlouhých zimních večerů. Zkrátka ideální doba na strávení společných chvil u nějaké příjemné hry. I když v tomto případě “příjemné” asi není tak úplně přesné slovo. Každopádně, pokud patříte mezi fanoušky zombíků, středověku a fantasy prostředí, je právě pro vás určena jedna z horkých novinek letošního roku – Zombicide: Černý mor, kterou u nás vydal Blackfire.

Zombicide: Černý mor má na svědomí hned trojice autorů Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult a Raphaël Guiton. V originále jej pak vydává firma CoolMiniOrNot. Zběhlejší hráči při zmínce tohoto jména možná už tuší, že se u této hry můžeme kromě bohatého obsahu krabice těšit i na stylové miniatury, které zpestřují hru. A že jich v případě této kooperativní figurkové hry není málo – 71!!! perfektně vyvedených figurek, které přímo volají potom, aby jste otestovali své umělecké schopnosti a pěkně od základu je vybarvily. To však možná malinko předbíhám.

Zombicide: Černý mor navazuje na úspěch svého hororového předchůdce Zombicide. Avšak na rozdíl od něj je tentokrát prostředí zasazené do smyšleného středověkého fantasy prostředí, ve kterém budete společně se svými hrdiny rubat hordy zombies meči, sekyrami a magií. Na rozdíl od původního Zombicide však v případě Černého moru došlo k upravení pravidel a vůbec celkovému zjednodušení, díky čemuž nebudou mít s touto hrou takřka žádný problém ani méně zkušení hráči.

Samotná hra je určena pro  1 až 6 hráčů ve věku od  14 let. Oproti klasickým hrám pak nebojujete proti sobě , ale snažíte se vytvořit sehraný tým, ve kterém společně bojujete proti záplavám zombies a plníte úkoly v 10 scénářích na 10 různých mapách. Scénáře najdete na konci pravidel a jedná se v podstatě o takový tutoriál, který vás provede všemi zákoutími hry. Začínáte na úrovni nula, která je skutečným seznámením s principy této hry, až po nejtěžší, které je skutečnou výzvou i pro zkušenější hráče.

Opravdová zábava však začíná ve chvíli, kdy máte scénáře odehrané a začnete tvořit vlastní. K tomu vám dopomůže celkem devět velkých oboustranných mapových dílů a bezpočet dalšího příslušenství. Variabilita této hry je tak skutečně velká a dává jistotu, že vám opravdu nějaký ten čas vydrží. Pokud by vám však ani to nestačilo, v originále je již dostupné rozšíření s podtitulem Wulfsburg, jenž do základní hry přidává celou řadu nových elementů. V čele s vlky, novými hrdiny, scénáři a předměty. Podle všech informací bychom se tohoto skvělého rozšíření měli v budoucnu dočkat i v českém jazyce. Teď už ale zpět k základní hře.

Ve velké pevné krabici ozdobené ilustracemi hrdinů a zombíků nalezneme opravdu bohatý obsah. Nechybí nezbytná a vcelku obsáhlá pravidla. Na druhou stranu jsou pravidla bohaté na ilustrace a obsahují i již zmíněné scénáře. Samotná pravidla jsou pak na pochopení vskutku jednoduchá a nebudou činit větší problémy ani relativním začátečníkům. Kromě pravidel zde najdeme i devět oboustranných mapových dílů. Dále pak karty vybavení, karty zombíků a samozřejmě i karty samotných hrdinů. K nim se pojí i šest plastových desek. Na které karty položíte, budete zde přikládat a hromadit vybavení a uvidíte i své životy a zkušenosti. Opravdu šikovná a praktická věcička. Dále pak sadu kostek, žetony hluku, podzemí, dveří, úkolů…a především pak 71 perfektních figurek. Nechybí samozřejmě 6 hrdinů, jeden nekromancer (hlavní záporák), jedna zrůda (pravá ruka záporáka), 14 běžců, 14 tlusťochů a 35 obyčejných tupých chodců. Obsah balení je tedy skutečně velkorysý a za své peníze se máte skutečně na co těšit.

Samotná hra je pak vcelku jednoduchá, i když se to po rozbalení a pročítání pravidel nemusí zdát. Budou vám stačit dvě, tři hry, abyste se naplno ponořili do světa Zombicide a pochopili veškeré jeho mechanismy. Každá hra začíná výběrem scénáře, rozlosováním hrdinů a samozřejmě přípravou herního plánu, včetně všech nezbytností, které jsou k tomu, či onomu scénáři potřeba. Po tomto nezbytném úvodu již začíná samotná hra.

Každé kolo se skládá ze dvou fází. Tou první je vcelku pochopitelně fáze hráče, kdy postupně každý hráč provede postupně 3 akce u každého svého přeživšího. Na výběr má pohyb, útok, otevření dveří, obchod, průzkum, sebrání úkolu mise, hluk nebo přezbrojení. Poté co odehrají všichni své kolo přichází na řadu zombies. Všichni nemrtví se pohnou směrem k nejbližším přeživším, popřípadě pokud mají možnost, tak na ně zaútočí. Výjimkou je pak pán všeho zla nekromant, ten se naopak snaží utéct. Po tomto kroku následuje doplnění nemrtvých na herní plán postupným tažením jedné karty za každou zónu oživení na mapě. A to je ve zkratce asi vše. Samozřejmě je to malinko složitější, ale ne o moc stačí si přečíst pravidla, která jsou dostupná například na hraj.cz

Zombicide je ve výsledku jednoduchá a hlavně opravdu zábavná hra, která vás zabaví na opravdu, ale opravdu dlouho. Abych nezapomněl, když už jsme u toho času. Krabice a informace od vydavatele slibují herní dobu okolo jedné hodiny. Upřímně na to zapomeňte. Ve většině případů bude hra, zásluhou zombíků mnohonásobně delší. Otázkou pak zůstává, jestli je to dobře, nebo ne. Pokud však máte dostatek času, tahle hra se vám o zábavu postará. Kromě skvělé zábavy až pro šest hráčů, nabízí velkou zásobu detailně provedených miniatur, na kterých si smlsnou především jejich milovníci a ti, kteří se vyžívají v jejich barvení, protože figurky ze Zombicide k tomu vyloženě vybízí. Pokud tedy stále váháte co si přát pod vánoční stromeček, popřípadě co pořídit svým blízkým, tak rozhodně zkuste i tohohle černého koně letošních Vánoc.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.