Zlatá klasika – Carl Barks a auta v Kačerově

0

 

ANOTACE:
Disneyho Kačerov je unikátní svět sám pro sebe a každý autor přispěl k jeho rozvoji. Nejvíce však legendární Carl Barks, tvůrce strýčka Skrblíka, Gusty, Rafanů a dalších oblíbených postav. Jediná kniha nedokáže zachytit pestrost jeho tvorby, proto je tento díl zaměřen na automobily v Kačerově. Barks rád karikoval současné události a auta jsou vděčné téma, symbol společenského statusu. Výběr automobilů kačerovských obyvatel také napovídá mnohé o jejich osobnosti.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když nakladatelství Egmont loni představilo úvodní díl jedinečné komiksové série Zlatá klasika, srdce nejednoho fanouška legendárních Kačeřích příběhů zaplesalo. Egmont v nich představuje výběr toho nejlepšího od nejslavnějších disneyovských autorů, jenž utvářely toto jedinečné univerzum. Po Donu Rosovi a Romano Scarpovi přišla před Vánoci řada i na autora nejpovolanějšího – Carla Barkse, jenž vytvořil Kačerov, tak jak jej zná většina fanoušků.

Carl Barks  bezpochyby patří mezi nejvýznamnější postavy Kačerovského univerza. Ostatně nebýt jeho, nebyl by zde ani Kačerov, ani strýček Skrblík, Gusta, nebo Rafani. Barks přetvořil v průběhu let původní grotesku s Kačerem Donaldem v jedinečné univerzum, které nabízí nepřeberné množství možností. Po právu tak Carl Barks dnes patří mezi opravdové legendy a my můžeme jen kvitovat s nadšením, že se mu více pozornosti dostalo i v naší “malé” zemi.

Tvorba Carla Barkse byla navíc neuvěřitelně pestrá a rozmanitá, od krátkých jedno, či dvoustránkových příběhů, až po obsáhlé dobrodružné výpravy ve stylu Indiana Jonese. Třetí Zlatá klasika se však možná trochu nelogicky nezaměřuje na Barkse a jeho tvorbu jako takovou, ale věnuje se jeho komiksům, kde hlavní roli hrají automobily a dopravní prostředky v Kačerově. Nováčky, kteří by se rádi dozvěděli více o Barksově tvorbě, tak pravděpodobně nová Zlatá klasika zcela neuspokojí. Naopak fandové a geeci, kteří se vyžívají i v těch nejmenších maličkostech budou vrnět blahem.

Jak už je u Zlaté klasiky zvykem, i tentokrát se můžeme těšit na poměrně obsáhlý doprovodný text. v případě třetí Zlaté klasiky jej obstaral Geir Hasnes, velký Barksův fanoušek z Norska, ten se v tomto případě rozpovídal opravdu obšírně a rozsáhle a prakticky nevynechal nic do nejmenších detailů. Bohužel se věnuje právě a jen automobilům, širší pohled na samotného Barkse poněkud chybí. A tak se může stát, že po pár stranách začne jeho text běžného čtenáře nudit a uspávat. Možná se tak nejednou přistihnete přitom, jak text jen tak očima proskáčete a míříte za samotnými komiksy.

Jejich skladba je vcelku pestrá, přesto však mají společného jmenovatele a tím jsou právě automobily. Ty zde hrají nejrůznější role, od těch nejdůležitějších až po zcela podružné. Přesto se vyskytují v každém komiksu. A je jedno zda se jedná o jedno, či dvoustránkové kraťasy, nebo příběhy přes deset stran. Nad kvalitou samotných komiksů netřeba dlouze spekulovat. Carl Barks patří bezpochyby k těm nejlepších a zde uveřejněné komiksy jsou toho jasným důkazem. A to i přesto, že na ty vůbec nejlepší kousky z Barksova portfolia se zde nedostalo.

Po stránce zpracování se jedná patrně o nejlepší Zlatou klasiku, která se nám zatím dostala do ruky. Egmont dokonce nesáhl ani na původní sfxka, která běžně překládal, konečně si tak můžeme vychutnat kresbu se všemi detaily. Bohužel i přes zjevnou snahu se Zlatá klasika stále potýká s řadou neduhů. Upřímně mi není jasné, proč nejsou vůbec přeloženy názvy samotných komiksů, byť nějakým menším písmem vedle. To se ostatně týká i doprovodných ilustrací v textové části knihy. Ty stejně jako názvy příběhu zůstávají zcela nelogicky v originálním jazyce. Zatímco u názvů se to dá pochopit, v textu to působí jaksi nedbale a nepatřičně.

Zlatá klasika si i přes jisté neduhy své místo na trhu rozhodně najde. Ať už u pamětníků, kteří touží zavzpomínat na léta dávno minulá, tak i u nejmladších čtenářů, kteří se mohou těšit ze skvělých příběhů, které tyto knihy ukrývají. Pokud patříte stejně jako já k fanouškům Kačera Donalda a obyvatel Kačerova, je pro vás Zlatá Klasika v podstatě nutností. Nezbývá tedy než doufat, že další díly této série budou následovat a navíc doufat, že se Egmont pochlapí a podaří se mu vypilovat další knihy k dokonalosti.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.