Zdeněk Ležák – Milada Horáková

0

Právě dnes je tomu sedmdesát let od chvíle, kdy byla po vykonstruovaném procesu komunisty odsouzena k trestu smrti a popravena Milada Horáková. Jedna z nejvýraznějších osobností našich moderních dějin. Tuto černou kapitolu naší historie si můžeme připomenout hned několika způsoby. Jedním z nich je i komiks od Zdeňka Ležáka a Štěpánky Jislové, který vydává nakladatelství Argo.

Česká právnička, demokratka a neúnavná bojovnice za svobodu je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností našich poválečných dějin. Dnešní generace ji však znají především jako osobu, která byla společně s dalšími 12 kolegy souzena a nakonec i odsouzena k trestu smrti v komunisty vykonstruovaném procesu. Proč ale tak Horáková nakonec dopadla a jaký byl vlastně celý její život, o tom už většina lidí podvědomí nemá.

Přitom život této poličky byl skutečně bohatý a neomezoval se jen na nesouhlas s komunistickou diktaturou, který ji nakonec stál život. Horáková tak například působila v ženském hnutí a byla členkou sociálních spolků. Za nacistické okupace se dokonce aktivně zapojila do odboje, za což byla v roce 1944 nakonec odsouzena k osmi letům vězení. Mimochodem i v tomto procesu čelila hrozbě trestu smrti. Její výřečnost ji však zachránila, a tak co se nepovedlo za války nacistům, museli dokonat v roce 1950 komunisté.

Právě tyto pro běžnou veřejnost méně známé etapy života Milady Horákové se snaží Zdeněk Ležák zmapovat ve svém nejnovějším komiksu. Ten tak do určité míry navazuje na předchozí Ležákovi projekty u tohoto nakladatele a po Třech Králích a TGM přináší další veskrze zajímavou sondu do naší historie. Pro spolupráci si tento ostřílený komiksový scénárista a historik tentokrát vybral talentovanou Štěpánku Jislovou, pro kterou je Milada Horáková bezpochyby jedním z největších projektů, na kterém se doposud podílela.

Samotný “monstrproces”, kterého byla sama Horáková hlavní aktérkou, byl však již rozebírán a analyzován tolikrát, že v podstatě již nikdo nemůže v tomto ohledu přinést nové informace. Toho si byl evidentně vědom i Zdeněk Ležák. A tak samotnému procesu a vraždě Horákové věnuje v komiksu jen nezbytně nutné množství prostoru. O to více se však věnuje celému životu této političky a vcelku dopodrobna mapuje ty nejdůležitější okamžiky jejího života. 

Právě díky tomu dostáváme vcelku ucelený obrázek o tom, jaká osobnost byla ve skutečnosti Milada Horáková. Ostatně sám autor ji přirovnává k T. G. Masarykovi, se kterým ji pojila celá řada charakterových vlastností. Co se týče samotného zpracování, tomu není moc co vytknout. Pokud jste četli některý z předchozích komiksů tohoto autora (nejlépe již zmíněné Tři králi, potažmo TGM), pravděpodobně budete velice dobře vědět co od tohoto díla očekávat.

Zdeněk Ležák si zkrátka stále udržuje svůj neměnný styl a ustupuje z něj jen velmi zřídka. To platí i pro aktuální novinku z nakladatelství Argo. Pár drobných bonusů přeci jen autor přidal k dobru. Těšit se tak můžete na bohatou část s medailonky jednotlivých osob na konci knihy. Příjemným zpestřením jsou pak i předěly mezi jednotlivými historickými obdobími, kterým se autor v komiksu věnuje, v nich vždy v pár větách zasazuje  zmíněné události do historického kontextu, či naopak rozvádí určitou problematiku trochu více do hloubky.

Co se týče grafické úpravy ta vychází se stejného standardu jako Tři králové a TGM. A ačkoliv se na aktuální novince s Ležákem nepodílel Petr Holub, ani Michal Kocián, dokázala je Štěpánka Jislová vcelku dobře zastoupit. Její kresba k celkovému pojetí komiksu vcelku dobře sedí a až na pár drobností ji není moc co vytknout.

Komiks Milada Horáková je tak po všech stránkách velice zajímavou publikací, která má bezpochyby co nabídnout. A to nejen milovníkům historie a životopisných komiksů, ale i běžné veřejnosti. Právě těm předkládá tento komiks jednoduchou a velice srozumitelnou formou životopis jedné z našich nejvýznamnějších postav moderních dějin. Zkrátka a dobře, jsou osoby, na které by se rozhodně nemělo zapomínat a Milada Horáková bezpochyby takovou osobností je.MILADA HORÁKOVÁ
SCÉNÁŘ: ZDENĚK LEŽÁK
KRESBA: ŠTĚPÁNKA JISLOVÁ
VYDAL: ARGO
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Milada Horáková
ISBN: 978-80-257-3220-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..