Zdeněk Ležák – 100 let Československa v komiksu

0

 

ANOTACE:
Československo existovalo pouze od roku 1918 do roku 1992, tedy 74 let. Z hlediska dějin jde o krátké období, které zhruba odpovídá průměrné délce lidského života. A to je navíc nutno odečíst léta 1939 až 1945, kdy se Slovensko osamostatnilo a Čechy a Morava se staly protektorátem ­Německé říše. Z pohledu mladé a střední generace žijeme v klidné zemi, kde se toho tolik neděje. Pokud se ale podíváme na celé prošlé století, zjistíme, že dějiny naší země byly velmi divoké. A nejednou se právě u nás rozhodovalo o uspořádání celé Evropy. Období klidu a rozvoje střídaly těžké časy, kdy lidé umírali nebo byli trestáni za své názory. Prošli jsme dvěma totalitními režimy, prožili několik politických převratů nebo pokusů o ně. Tato kniha mapuje celou éru Československa po jednotlivých desetiletích. Kapitoly jsou vždy uvozeny krátkými komiksy zaměřenými na nejzajímavější či nejdůležitější události toho kterého desetiletí. Následují textové části, v nichž je stručně a přehledně popsáno celé desetiletí. Kniha poskytne čtenáři ucelený přehled o událostech posledních sta let v naší rodné zemi.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Je tomu právě sto let co vznikla naše první republika. A tak je více než jasné, že oslavy tohoto významného jubilea hýbou celou společností a ani literatura nezůstává nikterak pozadu. U této příležitosti vznikla celá řada zajímavých publikací, včetně těch komiksových. Mezi nejpilnější autory bezpochyby patří šéfredaktor časopisu ABC Zdeněk Ležák. Ten si pro čtenáře letos připravil kromě komiksového životopisu TGM a adaptace Komenského Labyrintu světa a ráje srdce i publikaci mapující nejdůležitější události z historie naší republiky – 100 let Československa v komiksu.

Zdeněk Ležák patří v současné době mezi nejaktivnější komiksové tvůrce u nás. Tento zkušený novinář, publicista a spisovatel se zaměřuje především na tvorbu pro mladší čtenáře s naučnými tématy. Kromě již zmíněných novinek z letošního roku tak můžeme vzpomenout například na příběh Tří králů, či Kroniku Bolševismu. A právě na ní, určitým způsobem navazuje publikace 100 let Československa v komiksu, která se neomezuje pouze na jedno období dějin, ale snaží se přinést zajímavý pohled na zajímavé a důležité události z naší stoleté historie.

Postupně tak projdeme nejdůležitější události našich dějin, od samotného vzniku Československa až po Sametovou revoluci, která přinesla změnu režimu a nasměrovala naší “mladou” republiku k novým zítřkům. Kniha tak mapuje celou éru Československa po jednotlivých desetiletích, s tím, že jednotlivé kapitoly jsou vždy uvozeny krátkými komiksy zaměřenými na nejzajímavější či nejdůležitější události toho kterého desetiletí.

Grafickou stránku těchto komiksů má na svědomí Jakub Dušek, který s Ležákem spolupracoval již na Kronice Bolševismu. Jeho styl je bezesporu nezaměnitelný a do každého komiksu vnáší něco ze sebe samého. Bohužel se však nedá úplně s čistým svědomím říct, že by jeho kresba byla “kdovíjak” líbivá. Samozřejmě se jedná o záležitost vkusu, avšak Duškův styl na kráse jinak vesměs povedených “komiksů” skutečně moc nepřidá.

Nejzajímavější částí této knihy tak paradoxně nejsou samotné komiksy, ale především následující textové části, v nichž autor stručně a přehledně popisuje nejdůležitější události uplynulého desetiletí. Ležák však pouze nepapouškuje několikrát omílaná témata, která všichni známe z hodin dějepisu, ale snaží se přidat i něco málo navíc, co již tak známé není. Za to si rozhodně zaslouží pochvalu. Avšak vzhledem k celkovému pojetí knihy, je více než jasné, že na 140 stran se nemůže vejít úplně všechno. Autor tak pár zajímavostí vynechává,či pouze letmo zmíní.

100 let Československa v komiksu sice není úplně bez chybky, jinak se však jedná o veskrze povedenou publikaci, která má mladším čtenářům rozhodně co nabídnout. Především textová část si zaslouží naši pozornost, jelikož kromě klasického “opáčka” obsahuje i mnoho nových a zajímavých věcí, která čtenářům rozšíří obzory. Zdeněk Ležák je ostatně již ostřílený autor a velmi dobře ví co dělá, o tom jsme se ostatně mohli přesvědčit již několikrát a ani nejnovější publikace v tomto ohledu není jiná.


o
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..