Zasni se! – desková hra

0

Firma Cool Mini Or Not je známá především díky svým velkým hráčským titulům, které vynikají hromadou plastových figurek. Přesto čas od času překvapí a přinese na hráčské stoly titul, který bychom od této firmy nečekali. Jedním z nich je i aktuální novinka Zasni se! Jedná se o kooperativní karetní hru pro 2–8 hráčů ve věku od 7 let, v níž se se svými spoluhráči trochu zasníte…

Jak již bylo řečeno, tentokrát zapomeňte na obrovské krabice a tunu plastu, která hrám od CMONu tradičně vévodí. Přesto tato hra zdánlivě klame tělem. Na to že se jedná v podstatě o jednoduchou karetku s primitivními pravidly, není krabice zrovna nejmenších rozměrů. Na obranu autorů je však potřeba říct, že karet zde rozhodně není úplně málo. Konkrétně zde najdeme 156 karet snů a tři bodovací karty. Kromě nich se nezapomnělo ani na nezbytné přesýpací hodiny, které vám odměří 2 minuty. A to už je kromě nezbytných pravidel v podstatě vše. 

Jak jsem již zmiňoval Zasni se je příjemná malá karetka, kterou bez problému zabalíte na cesty (myšleno bez originální krabice) a užijete si s ní spoustu zábavy. Vděčí za to především zajímavému nápadu, který se stal nosnou osou této hry. Důležitým prvkem jsou i jednoduchá pravidla, která vysvětlíte doslova ve dvou, třech větách a úžasná volnost a celkový dojem ze hry, prakticky v jakémkoliv počtu hráčů.

Tahle hra je však hodně specifická i v tom, že vám zde prakticky nepůjde o vítězství. Ano, na konci hry sice získáte nějaké body, které si můžete porovnat s připravenou tabulkou. Zasni se! je však především o zábavě a interakci mezi jednotlivými hráči.

V této kooperativní hře se totiž budete společně se svými spoluhráči snažit vytvořit “sen”, který se následně budete snažit opět převyprávět. Po zamíchání karet a přípravě dobíracího balíčku dostane každý hráč po třech kartách, ze kterých bude v rámci hry vždy ve svém kole vybírat jednu, kterou vynese a která bude rozvíjet sen, jenž budete společně se svými spoluhráči tvořit. Následně si dobere kartu novou a hraje další hráč. A tak stále pořád dokola až do časového limitu 2 minut.

Po uběhnutí časového limitu se vynesené karty otočí a vy se následně budete se svými spoluhráči snažit celý sen co nejlépe zrekonstruovat. Za to následně dostáváte příslušné body. Pokud si na kartu vzpomenete sami, dostanete dva kladné body, pokud vám však budou muset pomoct spoluhráči, dostanete bod pouze jeden. Nejhorší varianta je, když si nikdo na nic nevzpomene, nebo je váš tip špatný. Pak se připravte na odečet dvou bodů. 

Následně se body sečtou a vy si můžete svůj zisk porovnat s připravenou tabulkou. Jak už bylo ale řečeno, o body zde rozhodně nejde. I když je fakt, že se po pár hrách možná přistihnete jak moc toužíte přiblížit se další “bodové metě” a tím i vylepšit své hodnocení. Každopádně se ale nemusíte bát, že byste v této hře prohráli. Na to se zde zkrátka nehraje.

Her s podobnou tématikou, kdy pomocí karet, či něčeho jiného, vytváříte určitý příběh, zde již pár bylo. Zasni se! však zcela vítězí v tom, že veškeré mechaniky dokázalo očesat na nezbytné minimum, podpořilo je “časovým pressem” v podobě limitu dvou minut, i tím, že se zde nedá prohrát. I díky tomu se z této nenápadné karetky stane vítaný společník na nejednu párty.

Avšak pozor, stejně jako u dalších “vyprávěcích” her i v případě této novinky celá hra stojí a padá se samotnými hráči. Velice tak záleží s kým budete tuto hru hrát. Pokud se totiž některý z hráčů nezapojí naplno, celkový dojem ze hry půjde rapidně dolů. To však rozhodně není nic nového, ostatně podobě založených her je zde celá řada a pro všechny platí to samé…

Špatně na tom tato hra rozhodně není ani se znovuhratelností. Díky náhodnému namíchání karet a jejich relativně vysokému počtu (156) se vám hned tak nestane, že by se v rámci dvou tří her začaly karty hned opakovat. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že každá hra je jiná a vy vytváříte nové a nové příběhy, je málo pravděpodobné, že by se vám někdy podařilo vytvořit identický příběh. 

Navíc se ze své podstaty jedná hlavně o nenáročnou zábavu a filler, který má za úkol především zabavit na dvě, tři hry a patřičně rozproudit zábavu. A to se této hře daří vskutku dokonale. Jistě se najdou i tací, kteří u hry vydrží klidně tři hodiny a budou mít tak problém s počtem karet, to jsou však již skutečně extrémní případy.

Dalším aspektem, který ovlivní celkový dojem z této hry je samotný způsob hraní. Pokud se totiž rozhodnete, že budete tvořit pouze náhodný shluk slov s tím, že čím víc vyložených karet, tím víc vítězných bodů, se zlou se potážete. U této hry je totiž ve výsledku jedno jestli vyložíte pouze deset karet, nebo třeba třicet. Záleží však na tom zda si dokážete vzpomenout na jejich přesné  pořadí. V tomhle pohledu vám rozhodně pomůže nějaký smysluplnější příběh, díky kterému si dokážete v hlavě vytvořit přesnější asociace, než shluk šíleností, které ve výsledku nebudou dávat smysl. Samozřejmě toto upozornění automaticky neznamená, že váš rádoby “smysluplný příběh” musí za každých okolností dávat smysl a bude mít hlavu a patu, ale na to si ostatně přijdete asi sami při samotné hře.

Zasni se! přináší na naše stoly velkou porci zábavy v atraktivním a nenáročném kabátku, který má šanci oslovit i ty hráče, kteří za normálních okolností vyprávěcí hry nevyhledávají. Zapojte do hry  trochu kreativity a vytvořte se svými přáteli nezapomenutelné příběhy, které pořádně rozproudí zábavu.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..