Září s Rudým kapitánem #1

0

Pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří dávají přednost zahraničním autorům a česká, popřípadě slovenská tvorba vás naprosto míjí, měli byste zbystřit. U vás ostatních předpokládám, že jste se s tímto jménem minimálně jednou již setkali. A o kom je řeč? O v  současnosti nejprodávanějším slovenském autorovi, který si v prodejích nic nezadá se jmény jako je Nesbo, Kepler, nebo Deaver. Následujících 14 dní se tak blog bude točit především kolem jména Dominik Dán.

Na samotném úvodu by se asi slušelo tohoto autora trochu blíže představit. Ovšem hned v tomto prvním bodě malinko narazíme, protože Dominik Dán je zahalen rouškou tajemství a informace o něm jsou více než kusé. Nehledě na to, že i jeho jméno je smyšlenkou. Dominik Dán je pseudonym spisovatele, o kterém toho víme opravdu málo a i u toho mála si nemůžeme být jistí pravdivostí. A co tedy o DD víme?

 1. dominik-dan-clanok

  zdroj: kultura.pravda.sk Autor: Ľuboš Pilc

  Spisovatel, který žije a pracuje na Slovensku

 2. Je kriminalistou v aktivní službě, z toho důvodu píše pod pseudonymem
 3. Jedná se o bezkonkurenčně nejprodávanějšího slovenského autora (přes 600 000 prodaných knih)
 4. Začal psát před deseti lety, od té doby vydává dvě knihy ročně (v současnosti jich má na kontě 20)
 5. Své knihy situuje do „Našeho města“, což je ve své podstatě Bratislava
 6. Náměty pro své knihy čerpá z reálných případů
 7. Spolupracoval na televizním seriálu Kriminálka staré město

Tímto výčtem můžeme pomalu skončit. Informací o tomto autorovi zkrátka moc není. Na druhou stranu tento nedostatek plně vyvažují jeho knihy, které dokáží čtenáře naprosto pohltit. Dominik Dán se navíc snaží nesklouzávat do rutiny a v každé knize přijít s nějakým novým zajímavým námětem. I díky tomu si doma na Slovensku i u nás získal již bezpočet fanoušků.

Pokud však máte pocit, že Dominik Dán není ani u nás úplně novým autorem, máte samozřejmě pravdu, o vydávání jeho knih se před několika lety snažilo vydavatelství XYZ. Bohužel v době, kdy největší boom krimi románů u nás měl teprve přijít, a tak i díky tomu jeho knihy trochu zapadly. Nyní přichází druhý pokus v podání Dánova domovského vydavatelství Slovart, které se rozhodlo u nás vydávat Dánovy knihy tak jak na sebe chronologicky navazují a ne jak je autor napsal. První Dánovkou, kterou Slovart vydal tak byl Uzel, který čtenáře přenáší na úplný začátek kariéry Richarda Krauze u kriminálky Našeho města. Do doby, kdy Češi a Slováci byli jeden národ a Sametová revoluce byla hudba budoucnosti.

V současné době však Slovart chystá k vydání již čtvrtou Dánovu knihy, která vyjde již během pár následujících dní pod názvem Rudý kapitán. Pokud však náhodou mezi fanoušky literatury nepatříte, jistě vás potěší zpráva, že podle této knihy se v současné době chystá i filmová adaptace. Zhruba stominutový česko-slovensko-polský snímek, stál téměř dva miliony eur, režíruje jej slovenský režisér Michal Kollár (Poslední plavky) v produkci Viktora Tauše (Kanárek, Sněženky a machři po 25 letech) se chystá do kin 10. března 2016.

11951771_966524260071871_3980921081738835063_n

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.