Září s Rudým kapitánem #2

0

V prvním díle blogtour s Rudým kapitánem jsme se zaměřili na samotného autora Dominika Dána, jehož i po dvaceti vydaných knihách obestírá neproniknutelný závoj tajemství. Tentokrát však tohoto talentovaného spisovatele necháme stranou a zaměříme se na jeho hrdiny. I když v tomto případě především na toho nejdůležitějšího a tím je detektiv Richard Krauz.

KrauzStejně jako ostatní autoři detektivních příběhů má i Dominik Dán svého favorita, kolem kterého se točí všechny jeho příběhy. Ovšem na rozdíl od hrdinů ze Skandinávie netrpí neustálými depresemi, syndromem vyhoření, ani nezápasí se závislostí na drogách, či alkoholu. Na druhou stranu to není ani žádný svatoušek, který za každou cenu dodržuje služební postupy, od alkoholu se drží na kilometry daleko a své manželce také nebude  věrný až za hrob.

Poprvé se s ním setkáváme v detektivce Uzel v okamžiku, kdy jako osmadvacetileté ucho nastupuje k mordpartě Našeho města. Naštěstí naráží na správné kolegy, kteří ho za všech okolností podrží a neváhají za něj nasadit vlastní krk, o tom jsme se mohli již několikrát sami přesvědčit. Navíc se mu daří díky svému mentorovi a kamarádovi na život a na smrt Edovi Burgerovi rychle prorazit a získává si uznání i mnohem starších kolegů.

Krauz a Burger (2)Zatímco u ostatních autorů se nejčastěji s hlavními hrdiny setkáváme ve chvílích, kdy jsou již ostřílenými vyšetřovateli, u Dominika Dána a jeho Richarda Krauze sledujeme jeho příběh od samého počátku, kdy nastoupil na oddělení vražd. Díky tomu získává autor u čtenářů pár bodíků k dobru, tedy alespoň v případě českého překladu, který vychází relativně chronologicky za sebou, tak jak na sebe jednotlivé knihy navazují.

Krauz navíc působí i přes veškeré jeho vrtochy a výstřelky naprosto uvěřitelně. Takže i když se rozhodně nejedná o chlapa, kterého zdobí samé ctnosti, čtenáři nemají sebemenší problém se s hlavním hrdinou sžít a oblíbit si jí. Dán navíc vše drží v pevně daných mezích, takže alespoň prozatím nehrozí, že by se z Richarda stal nesmrtelný superman jako z Nesboho Harryho Holea. I když jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Obzvláště když máme ještě tolik knih před sebou. Ostatně o pravdivosti tohoto tvrzení se budeme moci přesvědčit již příští týden, kdy vychází právě Rudý kapitán.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.