Yuval Zommer – Velká kniha drobné a mořské havěti

0

 

ANOTACE:
Jak rychle se pohybuje hlemýžď? Bojí se brouci tmy? Proč chodí mravenci v zástupu? Na tyto i mnohé další otázky odpovídá tahle malá velká kniha pro malé i větší čtenáře. Její půvabné a velkorysé ilustrace se jen hemží různými roztomilými a podivuhodnými„potvůrkami“. Pojďte se dozvědět spoustu zajímavých informací a perliček ze života bezobratlých a ještě si u toho s havětí zahrát na schovávanou.

Chceš vědět, proč krabi chodí jen do strany? Která ryba umí mrkat? Proč tučňáci polykají oblázky? V knize jsou ukryté nejen odpovědi na tyto i další otázky z podmořského světa, ale také patnáct sardinek a různí mořští tvorové. Tvým úkolem bude zahrát si na detektiva a všechny je najít. Seznámíš se při tom s nejrůznějšími hladkými, pichlavými, světélkujícími, malými i obrovskými obyvateli moří celého světa. Vezmi s sebou na výpravu do podivuhodného světa pod hladinou i rodiče – každý se zde dozví spoustu věcí, o nichž neměl ani tušení. 

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dětských knih není nikdy dost, ovšem o to těžší je mezi nimi zaujmout. V poslední době se to daří především “velkoformátovým” knihám, které spojují nádherné ilustrace s řadou zajímavých informací, jenž mají naše dítka vzdělávat. Vzpomenout můžeme například fantastické Mapy z nakladatelství Host, či Cestu časem Petera Goese. Pozadu nezůstává ani nakladatelství Slovart, jenž svou trochou do mlýna přispívá dvojicí knih londýnského ilustrátora a autora dětských obrázkových encyklopedií Yuvala Zommera.

Ačkoliv bude tento autor pro většinu čtenářů velkou neznámou, ve své domovině patří k ceněným autorům, za což může vděčit především jeho oceňované sérii encyklopedií The Big Book of…, která v současné době čítá již tři díly. The Big Book of Bugs vyšla již přede dvěma lety a téhož roku jsme se dočkali i českého vydání pod názvem Velká kniha drobné havěti. Následovala The Big Book of Beasts, jenž však zatím na český překlad čeká. Tuto dvojici letos doplnila třetí kniha The Big Book of the Blue, kterou nám Slovart přináší v českém překladu coby Velkou knihu mořské havěti.

Už svou první knihou Zommer bezesporu dokázal zaujmout. Jednak díky svému formátu, který v knihkupectví jen tak nepřehlédnete a druhak i celkovým pojetím, jakým jsou jeho knihy koncipované. Zommer se ve svých knihách snaží malé čtenáře seznamovat nenásilnou obrázkovou formou s nejrůznějšími živočichy na naší planetě. To vše za doprovodu nádherných ilustrací a relativně malého množství textu, který dává rodičům vcelku velké pole působnosti, při prohlížení těchto knih se svými ratolestmi.

Jak už samotný název napovídá, první zmíněná kniha se zaměřuje na život bezobratlých živočichů. Dává nám nahlédnout do fascinujícího světa motýlů, brouků, žížal, ale i pavouků a dalších všemožné havěti, která zrovna nepatří ke všeobecným oblíbencům. I v tomto ohledu je tato kniha vcelku unikátní. Podobných knih, které by se zaměřovali na tuto havěť na trhu příliš není.

Zároveň si je však potřeba uvědomit, že má tuto knihu na svědomí zahraniční autor. Pokud se tedy těšíte, že budete objevovat krásy “havěti” žijící v České republice může vás čekat malé zklamání. Yuval Zommer se však rozhodl svou knihu koncipovat v relativně obecné rovině. Nečekejte tedy žádné křižáky, otakárky a podobně, ale pouze pavouky, či motýly. Ostatně i díky tomu je vidět, na koho je tato kniha primárně mířena. Školákům, kteří se již učí o určitých druzích tak patrně příliš nepomůže, pro ty nejmenší je však skvělou vstupní branou do tohoto fascinujícího světa malé havěti.

Ve stejném stylu se nese i novinka, jenž nás zavádí pod mořskou hladinu. Velká kniha o mořské havěti tak v sobě skrývá celou řadu zajímavých informací, které již tradičně doprovázejí kouzelné Zommerovi ilustrace. Kromě nejrůznějších perliček a odpovědí na celou řadu otázek, se autor rozhodl obě knihy zpestřit jednoduchými hádankami, které ještě více umocňují celkový zážitek a bezpochyby prodlužují i dobu strávenou s oběma publikacemi.

Obě knihy samozřejmě nejsou úplně bez chyby. Ačkoliv se Yuval Zommer bezpochyby ze všech sil snažil, celá řada detailů nemusí všem úplně vyhovovat. Ostatně to patrně není ani v lidských silách. Celkové hodnocení tak nebude úplně jednoduché. Velmi však záleží na tom, pro koho budou zrovna určeny. Nejmenší “čtenáři” budou z obou knih bezpochyby  naprosto nadšení a budou se k nim s rodiči rádi vracet. Pokud však již máte doma malého školáčka, či hodně zvídavého nezbedu Zommerovi Velké knihy o… vám budou pravděpodobně málo a budete se muset poohlédnout po knihách, které nabízí o něco víc, než tyto jednoduché “encyklopedie” pro nejmenší.

Velké knihy o drobné a mořské havěti si bezesporu své místo na trhu najdou a i když mají řadu limitů rozhodně si zaslouží naši pozornost. Velký formát a krásné ilustrace ve spojení s příznivou cenou jsou bezesporu dostatečným lákadlem na to, abychom si jen tak nechali tyto dvě publikace uniknout. Na závěr nezbývá než doufat, že nám Slovart přinese i třetí Zommerovu knihu, která tuto zajímavou “encyklopedickou” řadu uzavírá.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..