Yrsa Sigurdardóttir – DNA

0

ANOTACE:
Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích.
Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista 
pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Představovat fanouškům detektivek islandskou stálici Yrsu Sigurdardóttir je pravděpodobně zcela zbytečné. Její krimi série s právničkou Tórou Gudmundsdóttir se i u nás těší více než slušnému zájmu čtenářů. Nyní však tuto sympatickou hrdinku nechává autorka odpočinout a ve svém nejnovějším románu DNA nám představuje zcela nové hrdiny.

Prosadit se v rámci krimi žánru rozhodně není jednoduché, této islandské autorce se to však bezezbytku podařilo a po právu patří mezi nejoblíbenější autory v řadě zemí. Ostatně její román Poslední rituál, přeskočil na žebříčku prodejnosti i Dana Browna, což se jen tak někomu nepovede. Protože ať už si o Brownovi myslíte cokoliv jeho knihy  čtenáře táhnou a každá jeho kniha je bestseller. Je tedy vcelku nasnadě, že další kniha Yrsy Sigurdardóttir byla vyhlížena s nemalým očekáváním. Čekání je však u konce a již teď můžeme říct, že Yrsa prostě umí.

Musím se však přiznat, že mě osobně se tato autorka až doposud vyhýbala. Těžko říct čím to je, jestli mě odrazovali krkolomná islandská jména, na kterých si snadno zauzlujeme jazyk, či se jednalo pouze o shodu náhod. S novou začínající sérií, jsem se však rozhodl jí dát přece jen šanci a čekalo na mě opravdu milé překvapení. Yrsa umí skvěle vykreslit své postavy, které jsou jedním z hlavních taháků jejích knih.

V případě DNA, jenž je zároveň úvodním dílem chystané trilogie, nám představuje zbrusu novou dvojici hlavních hrdinů. Na jedné straně je detektiv Huldar, ke kterému se posléze přidává psycholožka Freyja. Huldar si žije svůj obyčejný život. V práci vykonává rutinní úkoly a osobní život zpestřuje známostmi na jednu noc. Vše se změní ve chvíli kdy Islandem otřese brutální vražda mladé ženy. K vyšetřování se dostává Huldar, jenž stojí před nelehkým úkolem – rozmluvit sedmiletou dceru ženy jenž byla zavražděna. Dívenka byla v době činu schovaná pod postelí a je tak jediným svědkem. Zarytě však mlčí a odmítá o události promluvit…

Mrtvých navíc přibývá a vrah je vždy o krok napřed před policií. Dokonce se jí jistým způsobem vysmívá. Zanechává za sebou šifrované vzkazy v podobě čísel. Kdo bude další obětí a zvládne policie odhalit vraha dříve, než opět udeří?

Yrsa Sigurdardóttir předkládá čtenářům vskutku zajímavý román, jenž na jedné straně vyniká opravdu originálními a hrůznými vraždami, na straně druhé se však naprosto obejde bez přílišného násilí. Plyne tak nějak svým poklidným tempem. Nezapomíná rozplétat ani osobní trápení hlavních hrdinů, které v tomto případě hraje vcelku důležitou roli a zasahuje i do vyšetřování.

Na 400 stranách se tak můžeme těšit na vcelku spletitý příběh, jenž nepostrádá takřka nic. Autorka si neodpouští ani řadu slepých uliček a zajímavých zvratů. Vše podpořené odhalením temných tajemství z minulosti. Ačkoliv román nepádí zběsilým tempem kupředu, čte se opravdu lehce, nikde výrazně nezadrhává a plyne příjemným tempem ke zdárnému konci. Jedinou výtkou by mohl snad jen být samotný závěr, jenž v porovnání s celou knihou působí snad maličko uspěchaně. Jakoby autorka mávla kouzelným proutkem a celý případ byl vyřešen. Naštěstí se hlavní hrdinové snaží vše relativně do detailu vysvětlit, takže je pocit uspěchanosti opravdu malý a nikterak výrazně nenarušuje celkový dojem z knihy.

DNA je opravdu podařeným úvodem do nové série a dává tušit, že do rukou dostáváme další bestseller, jenž se bude u čtenářů těšit více než slušné oblibě. Yrsa Sigurdardóttir zkrátka umí a perfektně udržuje nastavenou laťku příjemně vysoko. Nezbývá tedy než vyhlížet, co si pro nás tato islandská bestselleristka připraví příště.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.