Yrsa Sigurðardóttir – DNA

0

ANOTACE:

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích.
Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista 
pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Představovat fanouškům detektivek islandskou stálici Yrsu Sigurðardóttir je pravděpodobně zcela zbytečné. Tato autorka již roky patří mezi stálice žánru a každá její kniha se těší i u nás  více než slušnému zájmu čtenářů. Byla tedy jen otázka času, kdysi tato bestselleristka najde cestu i k fanouškům audioknih. Toho si všimlo i audiovydavatelství OneHotBook, které se rozhodlo Yrsiným fanouškům přinést její román DNA v podání Kláry Cibulkové.

Prosadit se v rámci krimi žánru rozhodně není jednoduché, této islandské autorce se to však beze zbytku podařilo a po právu patří mezi nejoblíbenější autory v řadě zemí. Ostatně její román Poslední rituál, přeskočil na žebříčku prodejnosti i Dana Browna, což se jen tak někomu nepovede. Protože ať už si o Brownovi myslíte cokoliv, jeho knihy čtenáře táhnou a každá jeho kniha je bestseller. Je tedy vcelku nasnadě, že další kniha Yrsy Sigurðardóttir byla vyhlížena s nemalým očekáváním. Než se však dočkáme dalšího kousku této islandské stálice nezaškodí si připomenout dva roky starý kousek, kterým tato autorka otevírala zbrusu novou sérii.

V případě DNA tak Yrsa Sigurðardóttir nechává odpočívat svou nejslavnější postavu právničku Tóru a fanouškům představuje zbrusu novou dvojici hlavních hrdinů. Na jedné straně je detektiv Huldar, ke kterému se posléze přidává psycholožka Freyja. Huldar si žije svůj obyčejný život. V práci vykonává rutinní úkoly a osobní život zpestřuje známostmi na jednu noc.  Vše se změní ve chvíli kdy Islandem otřese brutální vražda mladé ženy. K vyšetřování se dostává Huldar, jenž stojí před nelehkým úkolem – rozmluvit sedmiletou dceru ženy, jenž byla zavražděna. Dívenka byla v době činu schovaná pod postelí a je tak jediným svědkem. Zarytě však mlčí a odmítá o události promluvit. Mrtvých navíc přibývá a vrah je vždy o krok napřed před policií. Dokonce se jí jistým způsobem vysmívá. Zanechává za sebou šifrované vzkazy v podobě čísel. Kdo bude další obětí a zvládne policie odhalit vraha dříve, než opět udeří?

Yrsa Sigurdardóttir předkládá fanouškům vskutku zajímavý román, jenž na jedné straně vyniká opravdu originálními a hrůznými vraždami, na straně druhé se však naprosto obejde bez přílišného násilí. Plyne tak nějak svým poklidným tempem. Nezapomíná rozplétat ani osobní trápení hlavních hrdinů, které v tomto případě hraje vcelku důležitou roli a zasahuje i do vyšetřování.

Na 400 stranách, potažmo v případě audioknihy během 14,5 hodiny, se tak můžeme těšit na vcelku spletitý příběh, jenž nepostrádá takřka nic. Autorka si neodpouští ani řadu slepých uliček a zajímavých zvratů. Vše podpořené odhalením temných tajemství z minulosti. Ačkoliv román nepádí zběsilým tempem kupředu, nikde výrazně nezadrhává a plyne příjemným tempem ke zdárnému konci. Toto ostatně platí i pro samotnou audioknihu, která právě díky pozvolnějšímu tempu narostla pod taktovkou zkušené režisérky Jitky Škápíkové do velice slušné délky.

O samotné načtení, se jak již bylo řečeno, postarala divadelní a filmová herečka Klára Cibulková. Ta se tak touto nahrávkou dostává do audioknižní společnosti zkušených narátorů, kteří mají za sebou již celou řadu nahrávek. Ačkoliv se pro Cibulkovou jedná v podstatě o její audioknižní debut, minimálně v takovémto rozsahu (má za sebou pár rozhlasových dramatizací), na jejím výkonu to není nikterak znát. Samozřejmě jí dopomáhá i relativně pozvolnější tempo celého románu, interpretka zároveň zvládá dostatečně pracovat s hlasem, aby jednak dokázala odlišit jednotlivé postavy  od sebe, dodat jim potřebné emoce a intonaci a v neposlední řadě, aby dokázala udržet posluchačovu pozornost. V případě DNA je to navíc velice důležité, jelikož autorka hodně pracuje se svými postavami a s jejich psychologií, a tak jsou mnohdy důležité i ty nejmenší detaily, které by vám při poslechu mohli snadno uniknout. V případě poutavého načtení Kláry Cibulkové však nic takového pravděpodobně nehrozí.

Celkový dojem pak vcelku pochopitelně dotváří i nezbytný hudební doprovod, jenž se nese v minimalistickém duchu jednoduchých kompozic a perfektně tak souzní s celkovou kompozicí severských detektivek, ze kterých ve většině případů doslova prýští chlad a odtažitost. Kromě ústřední klavírní melodie je pak nahrávka i o mix nejrůznějších zvuků a ruchů, které se snaží dotvořit patřičnou atmosféru.


DNA je opravdu podařeným úvodem do celé série a v podání Kláry Cibulkové se zároveň jedná i o vynikající posluchačský zážitek, který bezpochyby potěší nejednoho fanouška severských detektivek. Yrsa Sigurðardóttir se tak konečně dostala i mezi audioknihy a nám nezbývá než doufat, že DNA je pouze první vlaštovkou a další knihy této islandské bestselleristky budou následovat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..