Yrsa Sigurðardóttir – Černá díra

0

 

ANOTACE:
Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace. V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy.

Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu.

Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Představovat fanouškům detektivek islandskou stálici Yrsu Sigurðardóttir je pravděpodobně zcela zbytečné. Její krimi série s právničkou Tórou Gudmundsdóttir se i u nás těší více než slušnému zájmu čtenářů. Loni však tuto sympatickou hrdinku nechala autorka odpočinout a v románu DNA nám představila zcela nové hrdiny – psycholožku Freyju a kriminalistu Huldara. Ty se nyní vrací v nové knize, aby objasnili záhadné poselství z časové kapsle, jenž je předzvěstí smrti…

Yrsu Sigurðardóttir bezpochyby patří ke stálicím žánru a i u nás se těší více než slušné oblibě. Ostatně právě vydaná Černá díra je již devátou knihou, která u nás této autorce vychází. Po DNA tak dostáváme další díl chystané trilogie, která se točí právě okolo Freyi a Huldara. Ten sice opět obsahuje relativně uzavřený příběh, na to abyste si však tuto knihu náležitě vychutnali, doporučím začít nejdříve prvním dílem.  Nyní se však pojďme podívat co si pro nás autorka tentokrát připravila.

Po událostech z předchozí knihy neprožívají Huldar ani Freyja právě šťastné období. Bývalý vedoucí oddělení vyšetřování byl degradován, když poslední případ, na kterém spolupracoval s ředitelkou Dětského domu Freyjou nedopadl dvakrát dobře. I Freyja přišla o své místo a je z ní řadová psycholožka, Oba se tak potýkají s novou situací a musí plnit úkoly, o které nikdo nestojí…

Jedním takovým je i prověření podivného vzkazu, který se našel v časové kapsli na školním hřišti, která byla po deseti letech vyzvednuta ze země a obsahovala vzkazy do budoucnosti od tehdejších žáků. Mezi běžnými vzkazy se však nachází i jedna vskutku podivná. Obsahuje předpověď smrti hned několika lidí.  Nejsou zde však celá jména, ale pouze iniciály. Jedná se o pouhý žert třináctiletého teenagera, nebo se za zprávou ukrývá něco víc?

Yrsa Sigurðardóttir již několikrát dokázala, že ve svém oboru patří k naprosté špičce. Její romány obsahují takřka vše po čem fanoušek kvalitní krimi touží. Od hrůzných a zároveň originálních zločinů až po skvěle propracované postavy, které si již po pár stranách zcela oblíbíte a budete netrpělivě očekávat, co si pro ně autorka přichystala dál. V tomto ohledu rozhodně není Černá díra výjimkou, ba právě naopak. Již předchozí kniha nabídla vskutku zajímavý příběh, přesto si troufám tvrdit, že aktuální novinka je ještě o chloupek lepší.

Myndasafn – Heimur

Černá díra se může pyšnit propracovaným a napínavým dějem, v němž nechybí celá řada překvapení a zvratů. Díky tomu si autorka se čtenáři celou dobu pohrává a nenechává je nijak snadno uhodnout vraha. Když k tomu připočteme i vcelku překvapivé rozuzlení a ačkoliv román nepádí zběsilým tempem kupředu, stejně vás nutí otáčet stranu za stranou. Skutečně nenajdeme moc důvodů, proč s touto knihou otálet.

Yrsa samozřejmě nezapomíná ani na hlavní postavy tohoto příběhu, kterým, jak už je jejím dobrým zvykem, věnuje opravdu důkladnou péči. Ostatně bylo by skutečně velkým překvapením, kdyby tomu snad bylo jinak, jelikož právě postavy a jejich prokreslení je jednou z největších předností této autorky. Nejinak je tomu i v tomto případě. Yrsa opět splétá osobní i profesní život obou hrdinů a neopomíná ani nějaké to překvapení. Zároveň se jí však vcelku daří držet se opodál největších stereotypů, díky čemuž působí kniha bezesporu atraktivnějším dojmem.

Po zdařilém úvodu do série, který jsme dostali v knize DNA Yrsu Sigurðardóttir rozhodně nikterak nezahálí a svým fanouškům předkládá další vskutku povedený kousek, který by byla věčná škoda minout. Yrsa Sigurðardóttir  zkrátka umí a perfektně udržuje nastavenou laťku příjemně vysoko. Nezbývá tedy než toužebně vyhlížet závěrečný díl, který má nakladatelství Metafora ve svých plánech přinést co nejdříve.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..