Xavier Dorison – Třetí zákon I + II

0

ANOTACE:
První dva díly mysteriózní středověké detektivky. Pátrání po náboženském artefaktu, které může změnit celý křesťanský svět…

Začíná to vypáleným klášterem a povražděnými mnichy. Po původech pátrá inkvizitor v nemilosti … a tím zahájí svou cestu do pekel.

Třetí zákon je napínavý historický příběh, ve kterém se Šifra mistra Leonarda mísí s Indianou Jonesem a Jménem růže. Templáři, tajné sekty, ukryté chrámy… a prastaré texty, které nikdo nesmí najít.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksovým fanouškům asi moc netřeba představovat legendární časopis Crew. Ten se před časem dočkal nové inkarnace v podobě “Modré Crwe” v níž vychází v níž vychází ty nejzajímavější kousky z evropského komiksu. Nyní vyšel již čtvrtý svazek, jehož obsah je poprvé volbou předplatitelů. Obsahuje úvodní dvě alba čtyřdílné mysteriózní historické detektivky Třetí zákon, jenž mají na svědomí Xavier Dorison a Alex Alice.

Byť Dorison patří k význačným francouzským autorům, až doposud u nás žádné jeho dílo nevyšlo a tak právě díky Modré Crwi máme možnost nahlédnout do jeho dílny. Navíc se nejedná o poslední setkání s tímto autorem, kromě zakončení Třetího zákona, jenž přijde v další Crwi vyjde v tomto časopise i jeho  Dlouhý John Silver, jenž nás pro změnu zavede mezi piráty. O tom však později, nyní je čas na Třetí zákon.

V něm se ocitáme na přelomu 13. a 14. století, ve světě inkvizitorů a templářů, jimž nejde o nic jiného než o moc. Samotný příběh je pak jakou si směsicí detektivky, historického románu s mysteriózním thrillerem. Ostatně často je srovnáván s   románem Jméno růže od Umberta Eca anebo s Šifrou mistra Leonarda od Dana Browna. Díky tomu dostáváme vcelku slušnou představu v jakém stylu se příběh ponese.

Ten se točí kolem tajemného rukopisu jistého Juliana ze Samaří. Informace v něm mohou zcela změnit křesťanský svět, což se samozřejmě nelíbí řadě mocných. Do pátrání po rukopisu se tak zapojuje hned několik frakcí v čele s templářskými rytíři, církevní “zpravodajskou službou” a tajemnou ďábelskou sektou, za kterou zůstává nesmazatelná krvavá  stopa.

Tento nelítostný hon “za pokladem” pak sledujeme očima dvou hlavních hrdinů. Ústřední postavou je zneuctěný a zavržený bývalý inkvizitor Konrád z Marburku, jenž se stejně jako výše zmíněné frakce vydává nalézt  prastarý text, který nikdo nesmí najít. Řízením osudu se k němu připojí mladičká Elisabeth z Elsenoru, která zde mimo jiné vystupuje i v roli samotného vypravěče, jenž nám popisuje tento příběh.

V samotné Crwi dostáváme dvě úvodní alba jinak čtyřdílného komiksu. Zatímco první album by se dalo označit za seznamovací, kde nám autor představuje samotné hrdiny, zápletku a okolnosti kolem ní, druhé album je více akční a přímočařejší. Přicházejí i první odpovědi na některé zde nastíněné otázky, přesto je druhá kniha tak nějak slabší a po jejím dočtení zjistíme, že se toho vlastně moc nestalo. To je i největší zápor této Crwe, bez dokončení příběhu, kterého se dočkáme v říjnu je příběh neúplný a nejde moc dobře hodnotit. Zatím máme více otázek než odpovědí a ani samotný příběh se zatím neposunul žádným zásadním způsobem kupředu. Musíme tak doufat, že samotné rozuzlení si povede lépe a to hlavní na nás čeká až v příští “Modré Crwi.

Samotnou kresbu pak obstaral Alex Alice, jehož práci ocení především ti, co stále holdují klasickému kolorování štětcem, které pomalu ale jistě vytlačují počítače. Díky tomu dostávají jednotlivé panely osobité kouzlo a nepůsobí přehnaně uniformně. Alice pracuje perfektně se stíny a barvami. Podle samotného příběhu pak jeho kresba dostává buď světlejší, nebo temnější tóny a to samozřejmě napomáhá celkové atmosféře i orientaci v ději.

Kresbě toho vytknout skutečně moc nemůžeme. A i když má po příběhové stránce Třetí zákon určité mezery a navíc se toho v úvodních dvou albech moc nestalo, rozhodně si zaslouží naši pozornost. Třetí zákon je krásnou ukázkou toho jak vypadá současný evropský komiks. Navíc u nás moc historických mystery thrillerů v komiksu skutečně moc nevychází a tak by byla věčná škoda nechat si něco podobného uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply