Xavier Dorison – Dlouhý John Silver I + II

0

 

ANOTACE:
Slavný pirát ve zcela novém dobrodružství!Kapitán Hastings zmizel kdesi v zemi Inků, kam vyrazil za obřím pokladem. Po vychladlé stopě se vydává jeho žena, toužící získat důkaz o jeho smrti, aby se mohla konečně znovu vdát. Bohužel, coby kapitána na tak nebezpečnou výpravu dokáže získat jednoho jediného muže. Neblaze proslulého pirátského kapitána Johna Silvera, který má s Hastingsem nevyřízené účty ještě z minula. A tak vyráží na cestu, ze které se nejspíš už nikdo nevrátí…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Tři měsíce uběhly jako voda a to pro všechny komiksové nadšence znamená, že vychází nová Modrá Crew. V předchozích svazcích jsme mohli nahlédnout do mysteriózního historického dramatu Xaviera Dorisona Třetí zákon a ani v novém roce tuto hvězdu evropského komiksu neopouštíme. Tentokrát však vyměníme templáře a inkvizici za honbu za pokladem a bandu “krvelačných” pirátů. Dlouhý John Silver je zde!

Xavier Dorison bezpochyby patří k význačným autorům evropského komiksu. Na svém kontě má již celou řadu úspěšných titulů. Žel bohu evropský komiks u nás však stále nemá úplně na růžích ustláno, i přesto že se situace pomalu, ale jistě lepší. Zájem o Dorisonovo dílo u čtenářů je však více než patrné. A tak tento menší dluh vůči fanouškům alespoň do určité míry splácí právě Modrá Crew, jenž nám přináší již druhé dílo, tohoto Francouze.

Pokud však patříte mezi ty, které Třetí zákon příliš nepřesvědčil a při vyslovení Dorisonova jména zůstáváte mírně ostražití, mohu vás s klidným srdcem ubezpečit, že Dlouhý John Silver je takřka ve všech ohledech lepší, než jeho předchůdce. Možná je až s podivem, že tento komiks vychází “pouze” v Modré Crwi a nedočkal se vydání v rámci edice MDEK, kde by se rozhodně neztratil.

Jelikož se jedná o “pirátské dobrodružství” je vcelku jasné, že se děj bude točit okolo pokladů. I když v tomto případě to nebude úplně jednoduché. Kapitán Hasting se před lety vydal do Nové země pátrat po obřím pokladu. Do své domoviny poslal pouze dopis, který by jeho ženu zbavil veškerého majetku. S tím se však “lady” Hastingsová nehodlá vyrovnat a tak se vydává po jeho stopě, aby pokud možno nalezla důkaz o jeho smrti a uchránila tak samu sebe před potupným osudem. Cesta je však více než nebezpečná a jediný, kdo je ochoten ji pomoci je “vysloužilý” pirát John Silver…

Dorison se pro tento příběh rozhodl využít známou postavu z věhlasného Stevensonova románu Ostrov pokladů. Johna Silvera tak představuje ve zcela novém dobrodružství, jenž však v sobě zachovává podstatu a hmatatelný odkaz  Stevensonova díla. Dorison skvěle pracuje s jednotlivými charaktery a předkládá nám silné a snadno uvěřitelné postavy. Kdy každý ze zde představených hrdinů má jasně danou motivaci, přesto nelze zcela jasně určit, kdo na kterou stranu barikády patří.

Nechybí ani perfektní práce s napětím a gradací děje. A to i přesto, že v úvodních dvou svazcích Dlouhého Johna Silvera, které aktuální Modrá Crew obsahuje, zase tolik akce nenajdeme. Celkový dojem pak ještě více umocňuje atmosférická kresba Mathieu Lauffraye, jenž k celkovému vyznění tohoto příběhu skvěle sedí a tvoří s ním takřka dokonalý celek.  Pravděpodobně jediný zápor tohoto Dorisonova příběhu je ten, že jej  Modrá Crew rozdělila na dvě části. Zakončení a celkové vyvrcholení tohoto příběhu se tak dočkáme až v dalším čísle.

Nezbývá tedy než netrpělivě očekávat další číslo a doufat, že se Dorisonovi tentokrát podaří o něco lepší zakončení, než tomu bylo v případě Třetího zákonu, jenž především v druhé části působil značně překombinovaně. V případě Dlouhého Johna Silvera tomu však zatím nic nenasvědčuje a tak se můžeme těšit skutečně na jedinečný příběh, jenž si zaslouží ta nejvyšší hodnocení.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.