Wolf Haas – Brennerová

0

ANOTACE:
Svérázný detektiv Simon Brenner v nejvtipnějším detektivním románu posledních let.
Věř tomu nebo ne. Nejdřív Brennera do bezvědomí zmlátí malí ruští kluci. Pak ho přítelkyně dovleče k oltáři. Mají teď totiž vyloženě dobrý vztah. Je tu jen jeden problém: velmi dobrý vztah má Brenner i se svou další přítelkyní. Ještě štěstí, že třetí žena, která mu vstoupila do života, náhle zmizela… Pravděpodobně ji unesli obchodníci s bílým masem. Pátrání po ní bývalému detektivovi pomáhá při řešení vlastních problémů — rozuměj, utíká do práce. Protože kdy jindy přemýšlet o štěstí, které přináší snubní prstýnek, než když se nejdrsnější vídeňský gangster rozhodne řešit osobní spory sekáním rukou?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nakladatelství Host je mezi fanoušky detektivek známé především díky své bohaté nabídce severských kriminálek. Přesto v jeho produkci nalezneme i řadu neméně zajímavých kousků, které nepocházejí ze Skandinávie. Vzpomenout můžeme například jména jako Peter May, Jan Seghers, či Zygmunt Miłoszewski. Do této společnosti nyní přibývá další jméno, a tím je rakouský spisovatel Wolf Haas, se svým údajně nejvtipnějším detektivním románem posledních let – Brennerová.

1150Ačkoliv jméno Wolf Haas bude pro drtivou většinu čtenářů naprostou neznámou, ostatně Brennerová je jeho první knihou jenž vyšla v českém překladu, rozhodně se nejedná o žádného nováčka. Se svou sérií o detektivovi Simonu Brennerovi, do níž spadá i aktuální novinka, se dočkal značných úspěchů i na mezinárodním poli a může se pyšnit řadou literárních cen. Jen cenu Deutscher Krimi Preis získal třikrát. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si tento rakouský rodák povede u českých čtenářů.

První věcí, která vás na knize zaujme je bezpochyby její originální a těžko přehlédnutelná obálka. Hned v závěsu je pak prohlášení nakladatele, že se jedná o nejvtipnější detektivní román posledních let. To sice může být docela dobře pravda, ovšem jak se říká – Není všechno zlato co se třpytí… Myslím, že právě toto moudro vystihuje Brennerovou více než dobře. Proč tomu tak je? O tom níže, nejdříve se podíváme co si autor pro čtenáře přichystal.

Simon Brenner má svá nejlepší léta již dávno za sebou, stejně tak i kariéru u policie. Jako bývalý detektiv by si již měl užívat klidného, spokojeného a ničím nerušeného života. Jenže to by nebyl Simon, aby se shodou okolností připletl do událostí, kterého ho vyšlou do Ruska, aby se posléze oženil s prakticky neznámou ženou a zachránil svou přítelkyni ze spárů únosců až v dalekém Mongolsku. A aby toho nebylo málo, do všeho se zamíchají obchodníci s bílým masem.

13150761_1255789971115125_72923582_n

Když si uvědomíme, že tento příběh má jen něco málo přes 200 stran, čeká na nás opravdu bláznivá jízda, při které si jen tak neoddychneme. Nevím, jak je to u předchozích knih tohoto autora, každopádně v případě Brennerové mu měl někdo připomenout přísloví, že méně je někdy více. Chvílemi to dokonce vypadá, že nás autor chce doslova zavalit všemožnými zvraty a nepravděpodobnými událostmi, které se na nás hrnou jedna za druhou…

Wolf-HaasTo samé se dá říct, i o všudypřítomném humoru, který na nás dýchá doslova z každé strany. Bohužel i v tomto případě to vypadá, že autor neodhadl správnou míru. Ano, rozhodně se zasmějeme a vtipných momentů je zde více než dost, jenže po čase se začne vše opakovat. A místy to dokonce vypadá, že se autor snažil vymyslet vtipné přirovnání, či humornou scénu i tam, kde by nemusela být. Zkrátka a dobře, Wolf Haas zbytečně tlačí na pilu, přitom by stačilo ve všech ohledech malinko ubrat a dostali bychom opravdu skvělou knihu, která se vymyká běžné produkci. Takto vás autorův styl může po chvíli začít spíše otravovat, což malinko kazí celkový dojem z knihy.

Abychom však pouze nehledali chyby, pár světlých momentů zde samozřejmě najdeme. A i když nemůžeme čekat vzhledem k délce knihy, nějaký moc propracovaný a rozvitý děj, Brennerová nabízí svižný a čtivý příběh. Tomu by sice slušelo pár větších, či menších úprav, přesto by mohla být Brennerová ideálním společníkem pro chvíle trávené u vody během prosluněné dovolené. Víc od ní totiž rozhodně čekat nemůžeme.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..