WM. Paul Young – Chatrč

0

Během rodinného výletu je unesena nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse. Konec všem nadějím přinese nález jejích zakrvácených šatů, který vede k závěru, že ji zabil dosud nedopadený sériový vrah malých děvčátek.

Několik let po tragické ztrátě objeví Mack v poštovní schránce podivný vzkaz, ve kterém ho pisatel zve do opuštěné chatrče uprostřed oregonské divočiny, kde byly nalezeny stopy krve jeho dcerky. Přestože Mackovi připadá jeho vlastní počínání nanejvýš pošetilé, vydá se jednoho zimního odpoledne na místo setkání a to, co tam najde, navždy změní jeho život.

…………………………………………………………….

Už v roce 2009 u nás vyšla poprvé kniha Chatrč WM. Paul Younga, která navíc se loni dočkala dotisku. Tento neobvyklý příběh vzbudil především ve Spojených státech mimořádný ohlas, důkazem je i 7 milionů prodaných výtisků. Nyní se díky vydavatelství OneHotBook dočkala tato jen těžko zařaditelná kniha o Bohu, lásce, rodině a vyrovná ní se s tragickou událostí i své audio podoby.

Chatrc_3D_OneHotBookWilliam Paul Young je stejně jako miliony lidí v Americe silně ovlivněn náboženstvím. Víra v Boha jej ostatně provází již od útlého dětství. Mimo jiné náboženství i vystudoval a tak je jasné, že tento směr ovlivnil jeho život na všech frontách. Dokonce i jeho literární tvorbu, čehož je právě Chatrč krásným důkazem. Díky tomu ovšem nebude tato literatura úplně pro všechny, přesto si myslím, že by byla škoda nedat jí šanci alespoň v audiopodobě, protože v podání Igora Bareše je zkrátka na co se těšit.

Když se během rodinného výletu ztratí nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, převrátí mu to život na ruby. Přesto nepřestává doufat, alespoň do chvíle, než jsou nalezeny její zakrvácené šaty. Všechny závěry policie vedou k tomu, že ji zabil dosud nedopadený sériový vrah. Mackovi tak zůstává v srdci obrovská díra a bezpočet výčitek, jenž neustávají ani po letech.

Řadu let po tragické ztrátě objeví Mack v poštovní schránce tajemný vzkaz, jenž ho má zavést do míst kde se ztratila jeho malá dcerka. Přestože mu to připadá naprosto pošetilé, po delším váhání vábení vzkazu podlehne a vydá se na místo, které mu navždy změnilo život. To ovšem ještě netuší, co zde tentokrát najde a kam ho setkání se záhadným Taťkou posune dál.

„Pozoruhodnost Chatrče tkví v tom, že román vznikl jako artefakt či obtisk občanské aktivity, která měla pomoci člověku se vypořádat s těžkou životní situací a najít pro něho naději. Text funguje jako svědectví, jež může pomoci všem, kteří zažili událost, s níž se nedokážou sami vyrovnat,“ líčí režisér audioknihy Michal Bureš

Mackenzieho příběh je zároveň plný bolest i lásky k bližnímu svému. Ačkoliv je na naše poměry dosti spirituální a právě tato náboženská linie nemusí vyhovovat všem, nabízí v sobě jedinečný příběh, který si dokáže své čtenáře, nebo v tomto případě posluchače naprosto podmanit. Není to krimi román, přestože v sobě tyto prvky skrývá, není ani čistě o náboženství, i když tato linie je zde nejsilnější. Vlastně by se dalo říct, že tento příběh o odpuštění a hledání sama sebe v sobě skrývá od každého trochu.

Igor_Bares_foto3_OneHotBookZa samotným audio zpracováním stojí stojí ostřílený režisér Michal Bureš, jenž pro OneHotBook režíroval například Nebezpečné známosti, Muže jménem Ove, nebo krimi sérii s Kurtem Wallanderem. O načtení se pak postaral herec a dabér Igor Bareš, jehož mohli posluchači slyšet v adaptacích Posledního laponce, Nemesis, nebo právě Nebezpečných známostí. Přesto je právě Chatrč první audioknihou o jejíchž načtení se Bareš postaral sám.

Jeho hluboký a melodický hlas se výborně poslouchá a navíc dodává spirituálnímu příběhu tu správnou hloubku. Navíc nemá problém ani s modulací hlasu pro odlišení jednotlivých postav, přestože toho nevyužívá nikterak výrazně. I když v tomto konkrétním případě je možné to brát jako pozitivum, protože tento styl k samotnému vyprávění skvěle sedí.

Jak už je u tohoto vydavatelství zvykem, samotného interpreta doprovází i hudební doprovod, jenž odděluje jednotlivé kapitoly. Zpočátku vychází hudba z motivů amerického venkova, kde se i příběh odehrává, tudíž reálnou linku doprovází styl country. I když se to může zdát pochopitelné nejsem si úplně jistý, zda zrovna country k příběhové linii úplně sedí, možná by se hodilo něco méně radostného. Když se ovšem hrdina přiblíží setkání v Chatrči, hudba se změní v ozvuk duchovních chorálů, které naopak k příběhu sedí naprosto dokonale.

Přestože Chatrč nebude asi lákadlem pro všechny posluchače, svou šanci si rozhodně zaslouží. A kdo ví třeba i vy budete po samotném poslechu více než příjemně překvapeni, že i náboženská otázka se dá zpracovat pro normálního člověka velice poutavou formou, protože právě bestseller WM. Paul Younga tento zážitek nabízí.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdWM. Paul Young (*1955) Narodil se v kanadském Grande Prairie jako nejstarší ze tří sourozenců. Prvních deset let prožil se svými rodiči misionáři v Západní Papui mezi domorodými obyvateli. Vystudoval náboženství na portlandské Warner Pacific College v Oregonu a oženil se s Kim Warrenovou. Rukopis Chatrče, v němž se vyrovnal se svými vnitřními traumaty, byl původně určen pouze pro jeho šest dětí a pro hrstku přátel. Po naléhání svých blízkých se nakonec rozhodl knihu vydat sám ve vlastním, pro tuto příležitost založeném nakladatelství. Navdory nepatrným investicím do reklamy se román stal bestsellerem a v červnu roku 2008 obsadil první místo žebříčku deníku New York Times.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..