William Sitwell – Dějiny jídla ve 100 receptech

1

ANOTACE:
Kniha nezůstává nic dlužna svému názvu: autor shromáždil pozoruhodné a význačné recepty, počínaje jednoduchými pokrmy z Bible a klínopisných tabulek a konče haute cuisine moderní doby. Postupuje chronologicky, počínaje chlebem ze starověkého Egypta, putuje po všech kulturách a regionech, všímá si zmínek o jídle v antických pramenech i severských ságách, zmiňuje přelomové i nadčasové kuchařské knihy, jmenuje osobnosti jako Brillat-Savarin nebo Julie Childová.

Nejde o kuchařku, nikdo netvrdí, že všechna jídla, o kterých Sitwell píše, si čtenář může i uvařit, ale o zábavné a překvapivé nahlédnutí do dějin člověka a jeho kultury.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Čas od času se na trhu objeví kniha, která by čtenářům rozhodně neměla uniknout. Bohužel ne vždy se to podaří. A tak občas přicházíme na opravdové skvosty až s odstupem nějaké doby. Jednou z takovýchto knih jsou bezpochyby i Dějiny jídla ve 100 receptech, které vyšly loni v nakladatelství Argo a jenž by rozhodně neměli chybět v žádné knihovničce opravdového milovníka jídla a historie.

largeZa tímto kulinářským skvostem stojí známý britský publicista a food kritik William Sitwell. A přestože se v oblasti gastronomie jedná o osobu z nejpovolanějších, Dějiny jídla jsou jeho knižní prvotinou. O to více z tohoto kousku dýchá péče a láska s jakou jí autor připravoval. Naštěstí se tato kniha dočkala náležité péče i od nakladatelství Agro. Její čtenáři se tak mohou těšit na opravdu jedinečný počin, který je provede 4 tisíciletou historií jídla a kulinářství na naší planetě.

Jak již samotný název knihy napovídá, William Sitwell provede čtenáře ve 100 receptech dějinami jídla. Ovšem tedy, abychom byly přesnější, více než o recepty se spíše jedná o 100 výňatků z historických pramenů, které pojednávaly o jídle. Setkáme se tak s útržky z kuchařských knih, ale i z různých dobových literárních děl, ve kterých je zmínka o daném jídle.

Autor ke každé ukázce přiřadil letopočet, název autora a samozřejmě pramen odkud ukázka pochází. Následně jej doplňuje svým komentářem, ve kterém čtenářům přibližuje dané historické období a přidává další informace k receptu. Nezapomíná ovšem ani na různé zajímavosti a stravovací návyky tehdejších jedlíků.

dejiny-jidla-ve-100-receptech-190878-10William Sitwell tak zve své čtenáře na jedinečnou exkurzi napříč historií, při které navštívíme všechny myslitelné epochy lidstva. Od starověkého Egypta, kde se naučíme péct tehdejší chleba, Babylónské říše, kde ochutnáme dušené maso se zeleninou, přes opulentní hostiny viktoriánské Anglie, až po současnost. Kde hrají prim známá jména jako Jamie Oliver, nebo Nigella Lawson.

Přestože se jedná primárně o literaturu faktu, autor vše zpracoval opravdu výjimečným a poutavým způsobem. Samotné vyprávění navíc sem tam doplňuje typický anglický humor, jenž celou knihu odlehčuje. Na odlehčení nemalou měrou zapracovali i samy překladatelky, které občas vypíchly a přeložily nepřeložitelné názvy. Například taková “ropucha v díře” (toad-in-the-hole maso, později párky zapékané v těstíčku, tradiční anglické jídlo) vyloudí nejednomu čtenáři úsměv na tváři.

Pokud si však myslíte, že tato kniha je určena výhradně milovníkům jídla a historie, budete na omylu. Svým celkovým zpracováním i jednotlivými tématy dokáže zaujmout opravdu široké spektrum čtenářů. Od těch, co rádi vyzkouší jednotlivé recepty v této knize (jen upozorním, že ne vše je úplně jedlé, ostatně sám autor na to upozorňuje), až po ty, co hledají spíše nějaké ty kuriozity (takový tip „Jak upéct a sníst husu zaživa“ ovšem rozhodně není pro slabé povahy).

Vývar Kanasu (Dušené maso se zeleninou) – Babylon
Recept 23, tabulka A, 21 druhů masového vývaru a 4 druhy zeleninového vývaru. Vývar kanasu. Používá se skopová kýta. Připravte vodu a přidejte tuk. Samidu; koriandr; kmín; a kanasu. Dejte všechny ingredience do varné nádoby a přidejte rozdrcený česnek. Pak do kotle přidejte suhutinnu a mátu.

William Sitwell bezpochyby vytvořil jedinečnou knihu, ke které se její čtenáři budou jistojistě ještě dlouho rádi vracet a to nejen díky jejím receptům a inspiraci, kterou zde najdete. Pokud vám tedy Dějiny jídla ve 100 receptech prozatím unikaly, rozhodně to napravte a dejte této “Bibli gastronomie” šanci. Věřte, že se vám bohatě odvděčí.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Tuto knihu mám doma už dlouho, ale pořád se k ní nějak nemohu dostat. Já mám vaření a pečení spojené s chladnějšími obdobími roku, takže si ji možná proto odkládám a nechávám za odměnu 🙂 Tím, že jste zmínil suchý anglický humor, jste mě překvapil, ale také potěšil. Asi si některou z kapitol přečtu už o víkendu 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..