William Ritter – Případ ukradeného zubu

0

ANOTACE:
Rok 1892, New Fiddleham, Nová Anglie. Věci tu nikdy nejsou takové, jaké se zdají být, zvláště když jsou Abigail Rooková a její excentrický zaměstnavatel R. F. Jackaby opět vyzváni, aby vyšetřovali nadpřirozené jevy. Nejprve se objeví zákeřní měňavci zamaskovaní jako roztomilá koťátka. O den později je jejich majitelka nalezena mrtvá a na krku má podivnou bodnou ránu. Hned nato se z blízkého Gad’s Valley ztratí dinosauří zub odkrytý při nedávných vykopávkách a v údolí začne řádit neidentifikovatelná bestie, která napadá zvířata i lidi a nechává za sebou jen zmrzačená těla. Policista Charlie Cane, který se do údolí odstěhoval z New Fiddlehamu, žádá o pomoc, a tak se Abigail s Jackabym vydávají chytit zloděje, příšeru a vraha.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Pamatujete na Jackabyho, svéráznou detektivku šmrncnutou Sherlockem Holmesem, Doktorem Who a v neposlední řadě také originálním humorem Williama Rittera? Tento potrhlý detektiv se svou asistentkou sice v první knize nedokázal naplnit veškerá očekávání, jako perfektní oddechovka však obstál naprosto dokonale. A nejinak tomu bude i u druhé knihy série, která nedávno vyšla u nakladatelství Host pod názvem Případ ukradeného zubu.

William Ritter dokázal bezesporu zaujmout již svojí prvotinou. Sice se nejednalo o nic, co by nás doslova posadilo “na zadek”, ale snaha odlišit se byla zřejmá. Ritter se sice stejně, jako řada dalších autorů, veze na vlně #youngadult, avšak na rozdíl  od všech dystopií v tomto žánru, nestaví autor na postapokalyptickém světě, ale naopak se vydává do naší minulosti. Do doby Sherlocka Holmese a revolučních vynálezů tehdejší doby. Vydejme se tedy opět do roku 1892, do New Fiddlehamu v Nové Anglii a prožijme s originální dvojicí Jackaby a Abigail Rooková další fascinující dobrodružství.

Zatímco byl první díl pouze jakýmsi úvodem do celé série, s čímž byl spojen i pomalejší rozjezd knihy, ve druhém díle to autor rozbaluje naplno. Ostatně, kde jinde byste potkali kočku, která se náhodou stala rybou a to je jen samotný začátek. Ten pravý kolotoč začíná ve chvíli, kdy pátrání po vrahovi, který za sebou zanechává poněkud zvláštní stopy, zavede Abigail a Jackabyho až k vykopávkám dinosauřích kostí. Ze kterých se shodou okolností ztratí jeden dinosauří zub. Aby toho nebylo náhodou málo začne v okolí řádit prapodivná bestie, která napadá zvířata i lidi…

Oproti prvnímu dostává Abigail daleko více prostoru, svérázný detektiv tak lehce ustoupil do pozadí a nestrhává na sebe veškerou čtenářovu pozornost. Díky tomu působí kniha vyváženějším dojmem a ještě více vynikne fakt, že se oba hlavní hrdinové skvěle doplňují a to i přesto, že jdou na věc kolikrát značně odlišným způsobem. I tentokrát autor staví svůj “úspěch” především na těchto dvou postavách, které jsou skvěle vykresleny. To se bohužel nedá říct i o všech ostatních aktérech této knihy. Jak to tak ale bývá, člověk nemůže mít vše.

Co se týče stylistické a příběhové stránky, je více méně jasné, že zázraky čekat rozhodně nemůžeme. Ostatně takové ambice William Ritter ani nemá. Navíc si je potřeba stále uvědomovat fakt, že i když je kniha hodně odlišná od konkurence, stále se jedná o young adult, včetně všech kladů i záporů, které tento žánr přináší. Bohužel v případě Ritterových knih toto tvrzení platí dokonale.

Rozhodně však nemůžeme tvrdit, že by Případ ukradaného zubu bylo zklamáním, to určitě ne. Jen nečekejte zázraky a nemějte přehnaná očekávání. Druhý díl zajímavé detektivní série o svérázném vyšetřovateli a jeho asistentce je skrz na skrz příjemnou oddechovkou, která nabízí zajímavý příběh, atraktivní prostředí i originální postavy. K pomyslné dokonalosti ji však přeci jen něco chybí. Pokud však hledáte něco lehčího na zlepšení nálady, mohl by být Případ ukradeného zubu adeptem právě pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.