William P. Blatty – Exorcista: Souboj s ďáblem

0
ANOTACE:

Vykopávky starobylých hrobek v Iráku končí. Muž, jenž se na nich podílel ví, že vedle vzácných památek spatřilo světlo světa také zlo od úsvitu věků ohrožující lidstvo. Už jednou se s ním střetl a málem za to zaplatil životem…

Ale později se začne odvíjet další, snad ještě hrůznější příběh. Dívka Regan má příznaky záhadné nemoci. Chodí ve spánku po domě, kolem ní se přemísťují těžké kusy nábytku a aby toho nebylo málo, levituje nad postelí a její tvář se mění k nepoznání. Lékaři a psychiatři s hrozivou „nemocí“ postupně prohrávají. Avšak v této chvíli boj o duše všech zúčastněných teprve začíná!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Že to u nás hororový žánr nemá jednoduché, je celkem známá věc. Kromě Stephena Kinga u nás vycházejí tyto knihy velmi sporadicky, o jejich audioknižním zpracování ani nemluvě. Jak se však zdá, pomalu ale jistě se snad začíná blýskat na lepší časy. Vydavatelství OneHotBook se začalo více věnovat knihám Stephena Kinga a i u dalších vydavatelů můžeme narazit na nějakou tu vlaštovku z oblasti hororové literatury. Svou trochou do mlýna se rozhodl přispět i Walker & Volf, jenž fanouškům tohoto žánru přináší legendárního Exorcistu W. P. Blattyho.

Toto malé vydavatelství tak stále častěji sahá po osvědčených klasikách a snaží se českým posluchačům přinášet jen ty nejlepší kousky z žánrové literatury. Po A. C. Clarkovi a Robertu Henleinovi, kteří potěšili především příznivce science fiction, přichází na řadu čistě hororová záležitost, která má navíc tu výhodu, že zůstává dostatečně aktuální a atraktivní i pro současnou generaci čtenářů a posluchačů.

Ostatně kdo by si nepamatoval legendární postelovou scénu s vymítání ďábla, která se objevila v bezpočtu filmových adaptací, napříč všemi žánry. Od čistokrevných hororů až po bláznivé komedie typu Scary Movie. Ne nadarmo se stal Vymítač ďábla z roku 1973 doslova kultovní záležitostí. A může za to právě kniha W. P. Blattyho, jenž v roce 1971 vydal Exorcistu, který se takřka okamžitě zařadil mezi největší legendy tohoto žánru.

Příběh Exorcisty je alespoň v základních obrysech notoricky známý, přesto rozhodně nezaškodí si jej maličko připomenout. Mladičká Regan trpí záhadnou nemocí, která se na první pohled může jevit jako schizofrenie, či zvláštní forma hysterie. Záhy si však i renomovaní odborníci přestávají být jistí a prakticky nikdo si s Regan neví rady. Její matka filmová herečka Chris je už zcela zoufalá a stále více se upíná k představě, že se Regan zmocnil samotný ďábel. A tak se v poslední naději obrací na Damiena Karrase, jezuitského kněze a psychiatra v jedné osobě, s úpěnlivou prosbou o pomoc…

Na tento jedinečný román se u nás v posledních letech sice možná maličko zapomnělo, ostatně poslední vydání Exorcisty vyšlo před devíti lety, přesto by byla věčná škoda jej minout. A to nejen kvůli svému statutu legendy, ale především pak kvůli samotnému příběhu, který stále nic neztratil ze svého kouzla. O kvalitách této knihy tak netřeba dlouze spekulovat, ostatně je více než dobře prověřená časem. Toho si byli evidentně dobře vědomí i u W&V, kteří posluchačům připravili vskutku vymazlenou dvanáctihodinovou audioknihu.

Walker & Volf sice již nepatří k nováčkům na audioknižním poli, přesto docela dlouhou dobu trpěli značně kolísavou technickou kvalitou u svých nahrávek. V poslední době se však zdá, že se sympatické dvojici vydavatelů podařilo vychytat všechny podstatné mouchy a jejich poslední tituly jsou lehce srovnatelné i s největšími vydavatelskými domy u nás. Vzpomenou můžeme například skvělého Martina Myšičku v Setkání s Rámou, jenž se srdnatě probil až do samotného finále cen Audiokniha roku 2017. A právě vydaný Exorcista: Souboj s ďáblem jej může vcelku snadno následovat a v mnoha ohledech i překonat.

Radek Volf se tentokrát v režisérském křesle skutečně předvedl. Když k tomu připočteme takřka bezchybný výkon Jiřího Klema a Jitky Moučkové, kteří se postarali s samotné načtení knihy, dostáváme do rukou titul, který by byla věčná škoda minout. Ať Jiří Klem, tak Jitka Moučková mají již řadu zkušeností v oblasti audioknih a na jejich výkonu je to vcelku pochopitelně poznat. Oba podávají vyrovnaný a přesvědčivý výkon, dokáží navodit správnou atmosféru, i odlišit jednotlivé postavy, zároveň však nesklouzávají k zbytečnému přehrávání. Díky tomu je poslech této audioknihy opravdu příjemnou záležitostí a prakticky nic neruší v poslechu. Celkovou atmosféru dotváří i hudební doprovod a celá řada speciálních efektů, kterými se Radek Volf snažil celou nahrávku zpestřit.


Exorcista: Souboj s ďáblem patří společně se Setkáním s Rámou mezi vůbec nejlepší audioknižní počiny tohoto vydavatele, které snesou i ta nejtvrdší srovnání s konkurencí. Fanoušci a posluchači tak mohou kvitovat s nadšením, že se na našem malém trhu objevila důstojná audioknižní adaptace tohoto dnes již klasického díla, které by nemělo žádnému fanouškovi uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..