Warren Ellis – James Bond: Vargr

0

 

 

ANOTACE:
VARGR je prvním z příběhů zcela nové série komiksů s Jamesem Bondem, která navazuje na to nejlepší z původních filmů i románů Iana Fleminga.

James Bond se ujímá pracovních povinností zesnulého kolegy ze sekce 00. Místem jeho nasazení je Berlín, kde má za úkol rozbít nový drogový gang. Bond nemá sebemenší tušení, jak obtížná a nebezpečná tahle mise je a jak mocným silám se bude muset postavit. V Berlíně bude pořádné horko…

Autory jsou legendární scenárista Warren Ellis (Transmetropolitan) a kreslíř Jason Masters (Strážci galaxie).

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Představovat agenta 007 – Jamese Bonda patrně asi není moc potřeba. Tento popkulturní fenomén má sice svá nejlepší léta již za sebou, přesto si stále zachovává určitý nádech výjimečnosti. Není proto divu, že ikona, jakou Bond bezesporu je, zamířila po knihách a filmech i na stránky komiksu, kde se bude snažit oprášit svou zašlou slávu. Ten u nás vydává Comics Centrum, které nám naservírovalo úvodní díl bondovské komiksové série Warrena Ellise (Transmetropolitan, Fell) s podtitulem Vargr.

V úvodní knize této nové série se James Bond ujímá pracovních povinností zesnulého kolegy agenta 008. Ještě než se však vydá do Berlína, odskočí si vyřídit účty právě s vrahem svého kolegy. V tu chvíli však Bond ještě netuší jak složitá a nebezpečná mise na něj v Německu čeká. Má zde rozbít zcela nový drogový gang, jenž do Británie dodává zcela novou a nebezpečnou drogu, která dělá Mi5 pořádné vrásky na čele.

Základní nástřel příběhu sice působí klasickým bondovským dojmem, celkový dojem z komiksu je však přeci jen trochu odlišný. Vlastně se starým agentem 007 toho, kromě neohroženého a “prakticky nesmrtelného” hrdiny moc společného nemá. Ellis se rozhodl Bonda maličko poupravit pro jednadvacáté století. Zapomeňte na tradiční Bondovi protivníky, Bondgirl a všudypřítomný nadhled a rozvážnost, se kterou 007 jedná. To se v jednadvacátém století moc nenosí.

Půlka sekce 00 se tak trochu přeměnila v afroameričany. Drsné hochy s drsnými zbraněmi vystřídali hackeři a robotické ruce. A z agenta 007 se stala mírně řečeno neřízená střela, která nejdříve jedná a teprve pak myslí. S tímto tvrzením jsem to možná malinko přehnal, oproti filmovému protějšku však mladší komiksový bráška Jamese Bonda působí přeci jen nerozvážněji. Jediným opěrným bodem a stálicí je tak starý dobrý Q, který má i tentokrát pro Bonda přepraven celý arzenál zajímavých udělátek.

Nový Bond rozhodně není špatný, jen působí maličko odlišným dojmem, než jak jej normálně známe. Zapomeňte na oblíbená klišé, která se v průběhu let s Bondem naplno sžila. Warren Ellis nám předkládá zcela nového agenta 007, jenž nám bude na jedné straně sice důvěrně známý, na straně druhé vám však patrně celou dobu nebude na jeho konání něco sedět. Starý Bond je zkrátka nenávratně pryč a Ellis nám předkládá novou verzi agenta 007 pro jednadvacáté století, která bohužel tak nějak ztratila svůj pověstný šarm a charisma. Ellis se však počítá mezi autory, kteří preferují delší série, je tedy dost dobře možné, že to, co nám v úvodní knize chybí se přeci jen ještě objeví v některém z dalších dílů této série. Zatím však můžeme jen doufat, byla by totiž věčná škoda, kdyby James Bond skončil jako béčkový zabiják, se kterým si čtenář nevytvoří žádný vztah.

Kladem knihy je naopak samotná kresba. Grafickou stránku komiksového Bonda v tomto případě obstaral Jason Masters. Jeho umění dává Ellis vcelku často vyniknout, jelikož se samotný scénář obejde z velké části zcela beze slov. Akční střihy i gradace napětí se v tomto případě podařila Mastersovi zachytit na jedničku a pozvedá tak zatím zcela rozpačitého Bonda alespoň o stupínek výš.

Změn oproti knižní, potažmo filmové podobě, je však skutečně velké množství. Tento fakt tak rozhodně neocení pravověrní fanoušci legendárního agenta, kteří pravděpodobně nad komiksovou verzí zlomí hůl. Upřímně řečeno Vargr špatný komiks není, jen by mu možná prospělo, kdyby zcela postrádal jméno Jamese Bonda. Pokud se vám totiž podaří odpoutat se od neustálého srovnávání nabídne vám Warren Ellis, vcelku zajímavou a rychle odsýpající jednohubku, která má sice jisté nedostatky, avšak jako rozjezd série je více než důstojná. Bohužel ve spojení s Jamesem Bondem převažují přeci jen spíše rozpaky, ale kdo ví třeba si nás Warren Ellis ještě získá na svou stran v některém z pokračováních, které se chystá…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.