Vladimir Nabokov – Lolita

0

ANOTACE:
Výstřední zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas. Postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


„Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše. El-ó-el-í-té-á: špička jazyka se vydává na třístupňovou procházku patrem a na „tři!“ ťuká o zuby. Lo. Li. Ta. Byla Lo, prostě Lo, každé ráno, kdy ve stoje a v jedné punčoše měřila metr pětapadesát. Lolou byla v kalhotách. Dolly jí říkali ve škole. Jako Dolores se podepisovala. V mém objetí však byla vždycky Lolitou.”

Z úvodních řádek je více než jasné o čem bude tentokrát řeč. Lolita – jeden z nejvýznamnějších románů 20. století je doslova pojmem. A jen velmi těžko budeme hledat někoho, kdo o tom díle alespoň neslyšel. Za svůj věhlas může bezpochyby vděčit i dvěma filmovým adaptacím z roku 1962 (Stanley Kubrick) a roku 1997 s Jeremym Ironsem v hlavní roli, které toto dílo dostalo do podvědomí široké veřejnosti. Po právu se tak Vladimir Nabokov tímto kouskem nesmazatelně zapsal do historie literatury. Ostatně i u nás patří Lolita mezi povinnou školní četbu. Ovšem až do této chvíle chyběla na našem trhu audioknižní verze tohoto tolik opěvovaného románu.

Tento stav se rozhodlo napravit audiovydavatelství OneHotBook, jenž se rozhodlo postavit opravdové výzvě a převést do audiopodoby tento mistrovský román. S podobnými adaptacemi je vždy tak trochu problém, jelikož očekávání jsou opravdu velká. Vydavatel a především pak samotný interpret je doslova pod drobnohledem a nároční čtenáři a posluchači hledají i tu nejmenší chybičku, kterou by mohli vytknout. Toho si ostatně byly vědomi i v OHB a tak Lolita pochopitelně dostala tu nejlepší možnou péči, které se jí mohlo dostat.

Mimo jiné i proto ve OneHotBook sáhli po osvědčeném a oceňovaném překladu Pavla Dominika z roku 1991. Do režisérského křesla usedl jeden z nejzkušenějších režisérů u nás Michal Bureš. Nejdůležitější úloha, samotné načtení této knihy pak byla svěřena Miloslavu Mejzlíkovi. Toto spojení ostřílených jmen, je již před samotným poslechem nemalým příslibem, že výsledná nahrávka bude skutečně stát za to.

Lolita je do značné míry dosti kontroverzní dílo. Jedni ji zatracují za obyčejnou čuňačinu, kde je v hlavní roli oplzlý pedofil, zatímco druzí ji vynášejí do nebes za květnatý jazyk a hluboké poselství, které v ní můžeme najít. Samotný děj knihy asi netřeba moc rozebírat – postarší muž, dvanáctiletá dívka a hořkosladký příběh o neukojitelné touze, lásce, zlomeném srdci a naprosto zničené duši jednoho člověka. Je v podstatě jedno na které straně barikády stojíte a jestli se klasice vyhýbáte obloukem, či nikoliv, Lolita je natolik zásadní, že by měla dostat šanci od každého z nás. A právě audioknižní verze by mohla být pro leckoho stravitelnější, než její knižní sestřička.

Lolita rozhodně není jednoduchým dílem, který slupnete za jedno odpoledne. Pokud si tento román chcete vychutnat naplno s veškerými narážkami, odbočkami a kudrlinkami, které Nabokovo dílo nabízí vyžaduje to čas. A právě ten v audioknižní verzi dostáváme. Miloslav Mejzlík předčítá rozvážným tempem, který tento román vyžaduje a nechává tak posluchače strávit veškeré detaily, které Lolita nabízí. Na druhou stranu však po posluchači vyžaduje zvýšenou pozornost, jenom tak si dokážete užít Lolitu naplno. Tato kniha zkrátka není letní oddychovkou, kterou slupnete a nemusíte u ní přemýšlet. Od toho jsou zde jiné tituly.

Musím zmínit, že až do této chvíle jsem se Lolitě vyhýbal jak čert kříže, ano film znám a viděl jsem, avšak kniha mě nikdy nelákala. Ostatně každý z nás měl ve škole povinnou četbu a musel se potýkat s klasikou a ta zkrátka není nic pro mě. V případě tohoto románu musím však udělat jednu velkou výjimku. A může za to především pan Mejzlík, jehož výkon je v Lolitě naprosto fenomenální.

Na jedné straně dokázal perfektně vykreslit nevinnou a zároveň prohnanou lolitku a na straně druhé dodal lidskou tvář “oplzlému” Humbertovi. Abyste si však nemysleli, že Miloslav Mejzlík udělal z Humberta pouze neviňátko, dokázal perfektně střídat jednotlivé pózy a pasáže podle toho, v jakém rozpoložení se hlavní hrdina nacházel. Nenápadně a zcela přirozeně tak přechází z poloh normálního muže na afektovaného pedofila zápasícího se svým chtíčem aby o chvíli později ztvárnil Humberta jako naprostou trosku s rozervaným srdcem, kterému se uniká život mezi prsty.

Troufnu si možná trochu odvážně prohlásit, že v Lolitě a výkonu Miloslava Mejzlíka dostáváme do rukou nejlepší audioknihu loňského roku a pokud ne nejlepší tak alespoň vážného aspiranta na tento titul. Celkový dojem pak dolňuje i nezbytný hudební doprovod a směsice nejrůznějších zvuků a ruchů, jenž je však velmi decentní a nikterak nenarušuje celkový dojem z interpretova výkonu.

Lolita je značně kontroverzní a svým tématem rozhodně nesedne všem, na druhou stranu se jedná o natolik stěžejní dílo, že si svou šanci rozhodně zaslouží. Navíc v podání Miloslava Mejzlíka se jedná o skutečný posluchačský zážitek, který ve vás bude rezonovat ještě dlouho po doposlechnutí poslední kapitoly této devět a půl hodinové audioknihy. Na závěr tak nezbývá než smeknout a velmi poděkovat duu Michal Bureš a Miloslav Mejzlík za odvedenou práci, díky nimž se nám do rukou dostává skutečný skvost.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.