Vince & Zep – Esmera

0

 

ANOTACE:
Pozdní šedesátá léta a strohá církevní škola. To je prostředí, ve kterém dospívá Esmera Santeneová a v němž se musí vypořádat se svými prvními fyzickými touhami. Nejen pocity, ale i první zkušenosti s muži sdílí s kamarádkou Rachel. První zážitky jsou v očích dívek většinou neuspokojivé, ale když konečně ve strohém prostředí Esmera dosáhne „svého“, zjistí o svém těle jednu fascinující věc – síla orgasmu jí doslova a do písmene dokáže měnit život! Esmera se díky svým výjimečným schopnostem stane privilegovaným svědkem evoluce sexuality a fyzického potěšení celé naší společnosti. Kreslíř Zep je talentovaným umělcem s dynamickou linkou, který ztvárňuje fyzično s nadsázkou, jež přitom dodává celému příběhu neobyčejnou smyslnost.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Erotický komiks u nás v posledních letech zažívá neobvyklý boom. Až doposud se však čeští nakladatelé omezovali pouze na nejznámější zastupitele tohoto žánru, mezi které můžeme počítat takové ikony, kterými bezpochyby jsou Paulo Serpieri, Milo Manara, či Alejandro Jodorowsky s Moebiem. Nyní však evidentně dozrál čas i na další zástupce těchto svébytných děl. Jednu z prvních vlaštovek nám přináší nakladatelství Argo v podobě smyslné Esmery Vince a Zepa.

Vydáním tohoto komiksu Argo opět posouvá pomyslné hranice. Zatímco jsme u tohoto žánru byli zvyklí na klasickou erotiku, Esmera jde mnohem dál. Puritánštější čtenáři by ji možná označili i za bohapustou pornografii. I přesto však tento komiks nepůsobí přehnaně prvoplánově a nabízí i celou řadu zajímavých myšlenek k zamyšlení. Za to můžeme vděčit především autorské dvojici Vince a Zep, kteří se českému publiku tímto komiksem představují vůbec poprvé.

V případě švýcarského výtvarníka Zepa (Philippe Chappuis) však toto tvrzení není úplně přesné. Toho budou znát především dětští čtenáři díky komiksu Titeuf, jenž má u nás pod křídly Mladá Fronta. Ten se však od Esmery přeci jen diametrálně liší a míří na zcela jiné čtenáře. Pro francouzského scénáristu Vince (Vincent Roucher) se však jedná o českou premiéru a to i přesto, že má na svém kontě celou řadu úspěšných titulů.

Po příběhové stránce se jedná o klasický erotický komiks, tudíž nemůžeme očekávat žádné zázraky. Prostinký příběh nás zavádí do pozdních šedesátých let, ve kterých se začíná rozvíjet zápletka okolo dospívající Esmery Santeneové. Ta právě v této době začíná poprvé objevovat svou sexualitu. Po prvních nesmělých pokusech s spouští zběsilý kolotoč událostí, v němž sledujeme doslova smršť souloží a vztahů, kterými si naše hlavní hrdinka v průběhu let projde.

Na první pohled tedy nic překvapivého, s podobným konceptem se můžeme setkat v každém druhém erotickém komiksu. Co však dělá Esmeru jedinečnou je jeden velice originální prvek, který se Vince rozhodl využít. Ve chvílích kdy naše hrdinka dosáhne orgasmu, totiž zjistí, že má jednu fascinující schopnost. V těchto intimních chvílích, se jí zcela změní pohlaví. Po fyzické stránce se tak stává mužem se vším všudy, hluboko uvnitř je však stále něžnou ženou.

To má vcelku pochopitelně za následek celou řadu opravdu bizarních situací, zároveň však dává autorům neskutečně velké pole působnosti. Vince se Zepem se jej vcelku pochopitelně rozhodli náležitě využít. Díky tomu se podařilo do tohoto komiksu dostat celou řadu zajímavých myšlenek a pohledů. V případě Esmery tak pomyslné hledání vlastní identity a sexuality dostává zcela nový rozměr. Zároveň však nesklouzává k přílišné karikaturnosti, či přemrštěné snaze šokovat.

U erotického komiksu vcelku pochopitelně celkový dojem velice záleží na samotné kresbě. V tomto ohledu je potřeba Zepa skutečně pochválit. Kresba je na první pohled příjemná a byť se nesnaží o naprosto dokonalé ztvárnění veškerých ženských zákoutí je radost na ni pohledět. Celkovou atmosféru komiksu dopomáhá skvěle dotvářet i jednobarevný coloring laděný do sépiového odstínu, jenž vyvolává ve čtenářích pocit pohledu do minulosti.

Útlé komiksové album o 84 stranách vychází v malé edici Argomiks a oproti své konkurenci nabízí skutečně zajímavé nápady. Právě díky nim se Esmera odlišuje od konkurence a nestaví celý komiks pouze na kresbě a snaze šokovat. Minimálně za zkoušku tak rozhodně první český kousek od Vince a Zepa rozhodně stojí. Byť by příznivci erotiky a ženských těl bezesporu ocenili o něco větší formát…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..