Vilma Kadlečková – Mycelium 3: Pád do temnot

0

ANOTACE:
V hlubinách padne rozhodnutí, ukováno bez účasti toho, čemu říkáme Skutečnost.

Ti, jejichž světy žily celé věky ve vzájemné nenávisti, svádějí poslední bitvu o artefakt Lodí. Intriky a podloudné meziplanetární akce probíhají vskrytu, avšak veškeré nevyslovené a nepřiznané záležitosti, které odpradávna bují mezi Össe a Gerdou, přesto vystoupí na povrch. V téže chvíli za tenkou stěnou vlastní mysli bojuje Lucas Hildebrandt z posledních sil – o příčetnost, důstojnost, lidství. Čeká ho dilema a rozhodnutí. Ökrë, Třetí z posvátných drog, může být jeho záchranou i zkázou.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Fantastická sága Mycelium se dlouhodobě těší zájmu čtenářů, kteří již netrpělivě očekávají vytoužený závěr této série. K její popularitě, kromě vynikajícího příběhu, bezpochyby přispěly i skvěle zpracované audioknihy, které nám přináší vydavatelství OneHotBook, a jenž před nedávnem přineslo fanouškům další dva kousky do této skvělé série. Udělejte si pohodlí, nasaďte sluchátka a nechte na sebe působit Pád do temnot.

Jak se zdá, houbičky již pěkných pár let ovládají českou fantastiku. Myceliální pentalogie Vilmy Kadlečkové vítězí na všech frontách. Nejen, že první díl této série získal cenu Akademie science fiction, fantasy a horroru, na Festivalu Fantazie v Chotěboři se k ní přidala i cena Aeronautilus. Autorka tak sklízí zasloužené ovoce, i když v tomto případě spíš houby. Jako bonus zde máme i již zmíněné audioknihy, které nabízí opravdu výjimečný zážitek, který rozhodně stojí za poslech. V tomto ohledu naštěstí není ani třetí díl jiný.

Stejně jako předchozí knihy i tento třetí nese název po jedné z pěti posvátných össenských drog. Tentokrát přišla řada na Ökrë – Pád do temnot. Po předchozích dvou dílech by mělo, alespoň tedy podle autorky, pořádně přitvrdit. A ejhle, ono opravdu „přitvrdilo“, i když ne tak, jak si mnozí představují. Nečekejte potoky krve, masivní vesmírné bitvy nebo podobné nesmysly. Na to si Össeané nehrají, tedy alespoň zatím. Tentokrát na Lucase čeká pořádná psychologická nálož, jelikož Ökrë není zrovna podhoubí, se kterým je radno si zahrávat.

Navíc se stále více ozývá Lucasova nemoc a intervaly mezi jednotlivými záchvaty jsou stále kratší. Smrt se nezadržitelně blíží a Lucasem se objevují poslední střípky naděje. Je možné, že by vše přežil? Nebo se ho jen tajní agenti snaží zmanipulovat pro svou nebezpečnou hru? Navíc se na scéně objevuje další hybná síla příběhu. Gerdánci, národ ze kterého pochází Lucasova matka. Podaří se Gerdáncům získat Lucase na svou stranu, nebo i nadále zůstane po boku tajemného Aš-šáda?

Pokud vám v předchozích dílech přišlo, že spousta věcí zůstala neobjasněna, zde naopak leccos vypluje na povrch a leckdy jde o věci, které se původně zdály zcela nepodstatné. Ve výsledku tak Kadlečková zodpoví některé otázky, ale samozřejmě ne všechny, aby neochudila o napětí ani další pokračování. Autorka navíc přidala pár nových věcí, nad kterými si budou čtenáři/posluchači lámat hlavu v budoucnu. Ovšem nepředbíhejme, na závěry je ještě času dost. Přece jen jsme, minimálně co se týče audioknih, teprve v polovině série a leccos nás ještě čeká.

Nad tím, zda se Pád do temnot povedl, asi není potřeba dlouze polemizovat. Vilma Kadlečková své kvality prokázala více než jasně. Krásným důkazem toho jsou i ocenění, která získala za první díl. Takže pokud má někdo obavy, že by kvalita s přibývajícími knihami klesala, mohu vás ubezpečit, že tomu tak není. Mycelium si drží laťku zatraceně vysoko což bezpochyby platí i o zmíněných audioknihách, které pokračují v zajetém trendu. Pokud jste tedy měli možnost poslechnout si některý z předchozích dílů, nebude pro vás ani Pád do temnot žádným překvapením.

Navíc stejně jako se na scéně objevují nové postavy, přibývají i noví interpreti. Ostřílený tým v čele s Jaroslavem Pleslem, Janou Strykovou, Janem Vlasákem, Klárou Issovou či Valerií Zawadskou doplnila hned čtveřice nových hlasů. Těšit se tak můžeme na Martinu Krátkou v roli Artemis Lowellové, Andreu Černou jako Paüsuë, Michala Balcara coby Tali Reannu a na Petra Vrška v roli Beerilu Angeho.

Ačkoliv se s těmito jmény v oblasti audioknih moc nesetkáváme, na jejich výkonu to rozhodně není nijak znát a bez problému se vyrovnají i svým ostříleným kolegům, kteří jsou v oblasti audioknih, jako doma. Interpretace je tak v podstatě naprosto dokonalá, čemuž bezpochyby dopomáhá i velice pečlivý výběr interpretů. V případě Pádu do temnot se to podařilo naštěstí na jedničku a mi si tak můžeme užít takřka jednadvacet hodin temného fantatastického dobrodružství, které získává na obrátkách.

Celkovému dojmu pochopitelně dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž zachovává styl z předchozích dvou dílů a perfektně navozuje jedinečnou a temnou atmosféru, která se line celým Myceliem. Do rukou tak dostáváme další jedinečný kousek, který opravdu stojí za poslech a i když patrně nezaujme široké spektrum posluchačů, ti co mu dají šanci, dostanou do rukou vskutku jedinečnou nahrávku, která bude ozdobou každé audioknihovničky.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..