Vilma Kadlečková – Mycelium: Jantarové oči

0

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.

 ……………………………………………………………..

Když Vilma Kadlečková loni představila svou nejnovější knihu Mycelium: Jantarové oči, asi ani sama netušila, co bude následovat. Její myceliální pentalogie se takřka okamžitě dostala pod drobnohled všech kritiků a recenzentů a ti jí, „světe div se“, vynášeli do nebes. Autorce se podařilo vytvořit něco naprosto odlišného, něco co se naprosto vymyká běžné české produkci. I díky tomu autorka sklízí uznání a ocenění jako na běžícím páse. V současné době se na podzim chystá vydání již čtvrtého dílu (Vidění) této jedinečné série. Pojďme se ale vrátit na samý počátek tohoto příběhu a znovu prožít dalekozření s pěticí posvátných Össeanských drog.
obalka_myceliumPrávě první díl pentalogie Mycelium nazvaný Jantarové oči, sklidil na cenách Akademie SFFH za rok 2013 zasloužený úspěch, jednak jako Kniha roku, ale také i jako Nejlepší původní česká či slovenská kniha. Tento úspěch autorka dovršila při předávání cen Aeronautilus, kde si odnesla další ocenění (opět Kniha roku). Není proto divu, že se na tento pozoruhodný počin zaměřilo i vydavatelství OneHotBook, které se rozhodlo podhoubí přinést i posluchačům v podobě audioknihy. Nutno ovšem říct, že ne jen tak ledajaké audioknihy. Devítihlasé zpracování je prozatím nejambicióznější projekt, do kterého se OneHotBook zatím pustilo. Tím Mycelium překonává i skvělý opus Atlas mraků, kterého se zúčastnilo „pouze“ sedm herců.
„Mycelium mě naprosto uchvátilo, něco takového u nás v žánru sci-fi už dlouho nebylo. Vilma Kadlečková je na úrovni světových autorů, z nichž mnohé klidně předčí. Bylo mi jasné, že z toho musí být audiokniha a ne ledajaká. Chtěli jsme udělat nahrávku, která kvalitou plně odpovídá předloze a zpracováním ji posouvá o něco dál. Všechny důležité postavy a jejich dějové linie tedy získaly vlastní hlas. Nejtěžší bylo vybrat správného Lucase, až Jaroslav Plesl měl v hlase přesně tu správnou kombinaci ironie a naléhavosti. Výjimečný zvukový formát snad na tuto mimořádnou sérii upozorní i ty, kteří ji dosud nečetli,“ uvedl Martin Pilař, majitel vydavatelství OneHotBook.
Planeta Země již není co bývala. Lidstvo osídlilo většinu sluneční soustavy a vydalo se zakládat kolonie k nejbližším hvězdám. Při svých cestách navíc navázalo styky s několika mimozemskými civilizacemi. Jednou z nich byla i planeta Össe – domov vyspělé rasy jejíž technologii dalece přesahují to, co se používá na Zemi. Össeané jsou navíc ochotni se podělit o své technologii a nežádájí za to nic, jen možnost žít na Zemi spolu s lidstvem a šířit tak Akkütlixovo jméno i mezi další rasy galaxie.
10291077_10152429502529169_7307308377678196693_nLukas Hildebrant ovšem poznal Össe až moc dobře a upřímně se mu to co viděl, vůbec nezamlouvalo. Iluze ztratil již dávno a nejraději by s nimi neměl nic společného. Bohužel co naplat, Össeané ač nenápadně, tahají za skryté mocenské nitky a směřují tak osud lidstva tam, kam to vyhovuje jim. Navíc se na jedné zapadlé kolonii objevuje záhadná postava, o kterou jak se zdá, mají zájem úplně všichni. Co je na ní tak zvláštního? A proč o ni projevili enormní zájem i Össeané? Lukasovi nezbývá nic jiného, než jít proti všem a riskovat svůj život, aby se dostal k této postavě blíž a odhalil tak roušku tajemství, která jí obklopuje.
„Na počátku zná autor svůj text jenom z obrazovky počítače. Už když ho vidí vytištěný v knize, vnímá ho úplně jinak a někdy je to pro něj trochu překvapení. Audiokniha zachází ještě o krok dál: to, co bývalo textem, je najednou přetvořené do nové podoby. Do příběhu vstoupí další lidé a vnesou vlastní interpretaci. Když jsem slyšela číst Janu Strykovou, která má démonicky uhrančivý hlas, uvědomila jsem si, že správný přednes dodá textu úplně nový rozměr. Od té chvíle jsem věřila, že se to povede. A nezklamala jsem se! Už jsem si poslechla také ostatní interprety a všichni jsou skvělí,“ prohlásila Vilma Kadlečková.

Hovořit zde o kvalitách tohoto díla je asi zbytečné, o Vilmě Kadlečkové a její myceliální pentalogii toho bylo napsáno již opravdu dost a dost. Přeci jen jejím psaním, úpravami a přepisováním strávila dvanáct dlouhých let. Už jen tento fakt si zaslouží velké uznání. Jenže jak dopadla audiopodoba tohoto jedinečného projektu?

Martin Pilař a vlastně celé OneHotBook si řeklo, že když už se do Mycelia pustit, tak pořádně. Přináší posluchačům něco naprosto jedinečného, co se z běžné audioknižní tvorby vymyká na všech frontách. Vždyť už jen devítihlasé ztvárnění je něco naprosto megalomanského, co se v našich končinách jen tak nevidí a asi se s tím ani běžně setkávat nebudeme.

10653873_330016920506939_6325449056196871708_n

Výběr jednotlivých účinkujících probíhal opravdu důkladně a můžeme říct, že OneHotBook mělo opět šťastnou ruku. Každý z devíti herců nechává v audio zpracování této knihy něco sám ze sebe. Navíc zde nenajdete vyloženě slabšího narátora. Je sice pravda, že taková Jana Stryková a její podání Kamëlë je opravdu výjimečné a lehce tak nad ostatními vyčnívá, ale na to už si posluchači u této herečky mohli zvyknout. Stryková exceluje prakticky ve všem, co se jí dostane pod ruku a zde tomu není jinak. Občas se může zdát, že tato nejednoznačná hrdinka plná tajemství a rozporuplných emocí, byla Janě Strykové napsaná přímo na tělo.
unnamed (4)Pozadu ovšem nezůstává ani Jaroslav Plesl, který stojí za ztvárněním hlavního hrdiny Lucase Hildebrandta, nebo Klára Issová v roli Pinkertiny Wardové. Oba dodávají svým postavám vše potřebné. Oba tak budete milovat a zároveň nenávidět, pro jejich smysl pro ironii, nadhled, anebo jako v případě Pinkertiny pro nezměrnou nerozhodnost a bezradnost. Tím jsme vyčerpali tři nejvýraznější postavy tohoto příběhu, ovšem i další hrdinové se mohou pyšnit narátory s opravdu zvučnými jmény, kteří jim propůjčili svůj hlas a oživili všechny důležité postavy této knihy. Kromě Jaroslava Plesla, Kláry Issové a Jany Strykové tak uslyšíme i Jana Vlasáka  nv roli Roye Stafforda, Valerii Zawadskou jako Maëwënë, Kristýnu Frejovou (Fiona Fergussonová), Jana Medunu (Rantanagan), Danu Peškovou (Sofie Hildebrandtová) a samotnou režisérku Jitku Škápíkovou, která si střihla miniroličku lodě Angaëdaë.

„Podle mě nejambicióznější a nejpropracovanější scifistický cyklus od Novotného Valhaly, který snese srovnání s prakticky čímkoli, co napsali Anglosasové. Jen málokdy jsem viděl tak uvěřitelnou mimozemskou civilizaci, jen málokdo dokázal tak přesvědčivě vystihnout mentalitu náboženských fanatiků. A spojení hub, drog a technologií je prostě kouzelné.“– Viktor Janiš, redaktor a překladatel

unnamed (5)Seznam interpretů je opravdu dlouhý a nezbývá nám, než před výběrem smeknout. Přeci jen na herce kromě klasického čtení čekal i nelehký úkol, vypořádat se značně exotickým mimozemským jazykem. Co si budeme povídat, řada z nás má problémy i se severskými jmény, natož s Össeanštinou, která se jen hemží jazykolamnými přehláskami. Naštěstí byla po ruce sama autorka, která poradila s výslovností a režisérka Jitka Škápíková si dala tu práci a všechny problematické výrazy v textu narátorům foneticky přepsala. Jak sama říká, „byla to piplačka“, ale výsledek stojí za to. Díky tomu si poprvé můžeme tento příběh užít naplno, aniž bychom si u toho zlomili vlastní jazyk.

Celou audioknihu navíc doprovází hudba, která skvěle podkresluje celý příběh. Temné industriální motivy společně s elektronickými beaty dodávají tu správnou sci-fi atmosféru a na druhé straně chorály odkazují na Össe s jejich duchovním životem. Tento mix spolu se skvělými výkony interpretů dává dohromady opravdu jedinečný celek, který si užijí nejen vyznavači tohoto žánru. Audiokniha vychází na 2CD mp3 a k dispozici bude rovněž ke stažení z internetových e-shopů. OneHotBook navíc dává osud této audioknihy do rukou (uších) posluchačů. Záleží tedy jen a jen na zájmu fanoušků, zda se se tento vydavatel odhodlá a pustí se i do dalšího dílu, přeci jen devítihlasé zpracování nebude právě levnou záležitostí. A byla by rozhodně škoda, nechat tento příběh nedokončený, protože v audiopodobě dostává Mycelium úplně nový rozměr.
Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
V elektronické podobě můžete objednávat například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psdVilma Kadlečková – Absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na FF UK v Praze. Pracuje jako redaktorka a překladatelka pro nakladatelství Harlequin. Počátkem 90. let spolupracovala na vzniku hry Dračí doupě, při založení klubu Hexaedr a v nakladatelství Altar. Její povídky se začaly objevovat ve fanzinech a v literárních soutěžích SF klubů v roce 1987. Často se pohybují na pomezí SF a fantasy, jedním z hlavních autorčiných témat, či spíše nálad, je entropie. S povídkou Tři z Akroné (milostný příběh dívky a upíra na cizí planetě) zvítězila v Soutěži o nejlepší fantasy v roce 1987. Povídka Rosa Mathiella zvítězila v soutěži O stříbřitělesklý halmochron (1987) a v soutěži O Huňáče zeleného (1988). Soutěž O stříbřitělesklý halmochron vyhrála znovu v roce 1988 s povídkou Svět je zlatý důl pro toho, kdo z něj umí brát a v soutěži O Huňáče zeleného se umístila na prvním místě s povídkou Ten, kdo přišel z vesmíru (1991). Povídka Rosa Mathiella vyšla ve Světě fantastiky 1989, č. 1, povídka Růžová krychle v Ikarii 1990, č. 6, v, antologii Mysli si svět (1991) vyšla její raná práce Nejkrásnější prázdniny.
 
V antologii Základna 5 vyšla její povídka O nepostradatel­nosti karwillových bobulí. Nejvyšší SF ocenění, Mloka za první místo v soutěži O Cenu Karla Čapka, získala za román Na pomezí Eternaalu (Winston Smith 1990).
mycelium
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply