Vilma Kadlečková – Mycelium 5: Hlasy a hvězdy

0

ANOTACE:
Znamení. Předzvěsti. Vlna změn. Ať to chcete nebo odmítáte, Hvězdovládci přicházejí. Sekta vyznavačů aurigiánské hereze je zničená, ale volání, vyslané do vesmíru, nezůstalo bez následků. Hvězdovládci – wëtrëigaës – se blíží. Představují hrozbu, proti které by se měli spojit i největší nepřátelé: telepat Aš~šád, velekněz z Rekeghu, Lodě, sgen z Fomalhiwy i nová pozemská Velekněžka Regentka. Jenže pro ty, kteří touží po moci, je těžké zapomenout na vlastní cíle. Ne každý překročí svůj stín. Dost se najde těch, kteří by si ve skutečnosti příchod Hvězdovládců přáli. A čím víc se o Hvězdovládcích mluví, tím víc se stávají realitou. Lucas netouží být všemocným hrdinou. Slyší Lodě, nabírá psychotronické síly a Klíč má na dosah… jenže snadné cesty, které se samy nabízejí, nikdy nebyly pro něj. Jak je jeho zvykem, míří právě na opačnou stranu: do mlhy a do tmy, přes přízračný most a skrz největší ponížení – protože právě to je správný směr. Tuší, co si ostatní ještě nepřiznali. Tady běžná řešení nestačí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mycelium Vilmy Kadlečkové je zpět! Trvalo to dlouhé dva roky, než se fanoušci této fenomenální sci-fi série dočkali, avšak čekání je u konce a pátý díl plánované pentalogie je zde. Má to však jeden malý háček. Hlasy a hvězdy měly být původně závěrečnou kapitolou celé série, to se však s postupem času změnilo, a tak si na velkolepé finále budeme muset ještě počkat.

Někdo možná namítne, že se jedná pouze o snahu nakladatele vyždímat z fanoušků nějaké ty peníze navíc, tak jednoduché to však není. Pravda je úplně někde jinde. Vilma Kadlečková pouze zatoužila důstojně zakončit celou sérii a nenechat po sobě moc nezodpovězených otázek. Rozhodně se tedy nemusíme bát, že do rukou dostáváme „nastavovanou kaši“, ba naopak, bez pátého dílu by nikdy nebyla série celá.

Je tedy více než jasné, jakým směrem se budou Hlasy a hvězdy ubírat. Úplného rozuzlení příběhu Lukase, Aš-šáda, či Kämele se sice nedočkáme (na to si budeme muset počkat až na závěrečný díl), přesto toho v této knize nalezneme dost na to, abychom dvouletá muka čekání autorce odpustili. Ostatně děj ságy je skutečně komplikovaný a autorka pro nás připravila otázek přehršel. A právě Hlasy a hvězdy by na řadu z nich měly konečně odpovědět. Přesto toho zde zůstává ještě hodně nezodpovězeno, což může být i takovým menším lákadlem na další a snad už závěrečný díl série.

Ještě než se pustíte do čtení, musím upozornit na fakt, že dva roky jsou dlouhá doba a během nich lze na dost věcí zapomenout. Není tak vůbec od věci dát si před pátým dílem malé zopakování předchozích knih. Pokud tak neuděláte, hrozí, že minimálně zpočátku budete dost tápat. Autorka své čtenáře rozhodně nevodí za ručičku a v pátém díle tak směle pokračuje ve vytyčeném cíli bez zbytečných vysvětlení či opakování. O tom, že nemá smysl začínat číst sérii od pátého dílu, se asi zmiňovat vůbec nemusím.

Hlasy a hvězdy víceméně kopírují styl předchozích knih. Pokud vás tedy, stejně jako dlouhý zástup ostatních fanoušků, okouzlilo rozvláčné, místy až filozofické tempo celé ságy, ani pátý díl série vás nijak nezklame. Samozřejmě se najdou tací, kteří rozvláčnost a rozebírání věcí z několika uhlů autorce vyčítají. Avšak troufám si tvrdit, že bez toho by nebylo Mycelium tím, čím v současné době je.

 

I tentokrát se tedy můžeme těšit na spletitý příběh plný zvratů a dějových odboček. Avšak oproti předcházejícím dílům je samotný příběh přece jen přímočařejší. I na popáté se samozřejmě autorka věnuje především samotným postavám, které pitvá až do nejmenších podrobností. Ostatně ne nadarmo se ty nejdůležitější věci se odehrávají v skrytu. Přeci jen však začíná konání jednotlivých postav nabírat konkrétnějších obrysů, na druhou stranu to však stále ještě neznamená, že v šestém díle nemůže být vše jinak. Když k tomu připočteme snahu o zodpovězení řady otázek z předchozích knih, dostáváme do rukou kousek, který by si rozhodně neměl nechat ujít žádný fanoušek série.

Mycelium rozhodně nepatří k nejjednodušším kouskům ke čtení a Hlasy a hvězdy to zas a znovu dokazují. Na druhou stranu právě v tom je největší kouzlo této ságy. Co do spletitosti a epičnosti se tak může směle rovnat s legendami žánru jako je Duna či Nadace. Jedinou kaňkou na kráse je tak fakt, že se tato série stále ještě nedočkala anglického vydání, aby ji mohli obdivovat i zahraniční čtenáři. Teprve pak se může Vilma Kadlečková dočkat celosvětového úspěchu, který – mezi – námi rozhodně není nereálný.

Ať už patříte k příznivcům této myceliální „pentalogie“, či nikoliv, nemůžete jí upřít fakt, že s přehledem patří k tomu nejlepšímu, co může česká fantastika nabídnout. I v pátém díle série se autorce podařilo udržet nastavenou laťku z předchozích knih. Navíc už víme více o pozadí událostí, které hýbou celou sérií a nezadržitelně směřují ke svému konci… O tom však již příště.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.