Vilma Kadlečková – Mycelium #5: Hlasy a hvězdy

0

Pět posvátných drog z Össe v sobě skrývá mnoho. Většině lidstva je však pravá podstata skryta. Lucas Hildebrant je však jedním z mála, který zná odvrácenou stranu civilizace z planety Össe. Pojďme již popáté nahlédnout do světa plného intrik, lidských obětí a letů do vesmíru.

Když Vilma Kadlečková v roce 2013 představila první knihu z její nové série Mycelium, asi ani sama netušila, co bude následovat. Jantarové oči se takřka okamžitě dostaly pod drobnohled všech kritiků a recenzentů a ti jí, „světe div se“, vynášeli do nebes. Autorce se podařilo vytvořit něco naprosto odlišného, něco, co se naprosto vymyká běžné české produkci. Což ostatně prokázala i v dalších dílech série. 

Uznání a všemožná ocenění se tak začala hrnout ze všech stran. Jen Jantarové oči  získaly na cenách Akademie SFFH za rok 2013 titul Knihy roku, ke které přidali i ocenění za Nejlepší původní českou či slovenskou knihu. Tento úspěch pak autorka dovršila při předávání cen Aeronautilus, které opět s přehledem opanovala. Že tento pozoruhodný počin nezůstal bez patřičné pozornosti. Mycelium se tak jako jedna z prvních českých science fiction dočkala i své audiopodoby. Nutno ovšem říct, že ne jen tak ledajaké. Celá myceliální série patří mezi nejambicióznější projekty, do kterých se audiovydavatelství OneHotBook pustilo. Avšak vzhledem k tomu, že závěr celé série je zatím stále v nedohlednu, nezbývá než si zpříjemnit čekání pátým dílem, které se krátce před vánoci dočkalo své audiopodoby.

Přitom měli být právě Hlasy a hvězdy závěrečnou kapitolou celé pentalogie. To se však s postupem času změnilo, a tak si na velkolepé finále budeme muset ještě počkat. Někdo zde možná namítne, že se jedná pouze o snahu nakladatele vyždímat z fanoušků nějaké ty peníze navíc, tak jednoduché to však není. Pravda je úplně někde jinde. Vilma Kadlečková pouze zatoužila důstojně zakončit celou sérii a nenechat po sobě moc nezodpovězených otázek. Rozhodně se tedy nemusíme bát, že do rukou dostáváme „nastavovanou kaši“, ba naopak, bez pátého dílu by nikdy nebyla série celá.

Je tedy více než jasné, jakým směrem se budou Hlasy a hvězdy ubírat. Úplného rozuzlení příběhu Lucase, Aš-šáda, či Kämele se sice nedočkáme (na to si budeme muset počkat až na závěrečný díl), přesto toho v této knize nalezneme dost na to, abychom dvouletá muka čekání autorce odpustili. Ostatně děj ságy je skutečně komplikovaný a autorka pro nás připravila otázek přehršel. A právě Hlasy a hvězdy by na řadu z nich měli konečně odpovědět. Přesto toho zde zůstává ještě hodně nezodpovězeno, což může být i takovým menším lákadlem na další a snad už závěrečný díl série.

Ještě než se pustíte do zatím posledního dílu série, musím upozornit na fakt, že dva roky jsou dlouhá doba a během nich lze na dost věcí zapomenout. Není tak vůbec od věci dát si před pátým dílem malé zopakování předchozích knih. Pokud tak neuděláte, hrozí, že minimálně zpočátku budete dost tápat. Autorka své čtenáře rozhodně nevodí za ručičku a v pátém díle tak směle pokračuje ve vytyčeném cíli bez zbytečných vysvětlení či opakování. O tom, že nemá smysl začínat sérii od pátého dílu, se asi zmiňovat vůbec nemusím.

Hlasy a hvězdy víceméně kopírují styl předchozích knih. Pokud vás tedy, stejně jako dlouhý zástup ostatních fanoušků, okouzlilo rozvláčné, místy až filozofické tempo celé ságy, ani pátý díl série vás nijak nezklame. Samozřejmě se najdou tací, kteří rozvláčnost a rozebírání věcí z několika úhlů autorce vyčítají. Avšak troufám si tvrdit, že bez toho by nebylo Mycelium tím, čím v současné době je.

I tentokrát se tedy můžeme těšit na spletitý příběh plný zvratů a dějových odboček. Avšak oproti předcházejícím dílům je samotný příběh přece jen přímočařejší. I na popáté se samozřejmě autorka věnuje především samotným postavám, které pitvá až do nejmenších podrobností. Ostatně ne nadarmo se ty nejdůležitější věci se odehrávají v skrytu. Přeci jen však začíná konání jednotlivých postav nabírat konkrétnějších obrysů, na druhou stranu to však stále ještě neznamená, že v šestém díle nemůže být vše jinak. Když k tomu připočteme snahu o zodpovězení řady otázek z předchozích knih, dostáváme do rukou kousek, který by si rozhodně neměl nechat ujít žádný fanoušek série.

Mycelium rozhodně nepatří k nejjednodušším kouskům ke čtení a Hlasy a hvězdy to zas a znovu dokazují. Na druhou stranu právě v tom je největší kouzlo této ságy. Co do spletitosti a epičnosti se tak může směle rovnat s legendami žánru jako je Duna či Nadace. Jedinou kaňkou na kráse je tak fakt, že se tato série stále ještě nedočkala anglického vydání, aby ji mohli obdivovat i zahraniční čtenáři. Teprve pak se může Vilma Kadlečková dočkat celosvětového úspěchu, který – mezi – námi rozhodně není nereálný.

Na straně druhé, se může zdát trochu neuvěřitelné, že i po tolika knihách si tato série drží neskutečnou kvalitu. To ostatně platí i pro audioknihy, které vznikají pod taktovkou audiovydavatelství OneHotBook. To celé sérii v audioknižní podobě věnuje opravdu náležitou péči, což je bezpochyby poznat i na samotném výsledku. Ostatně stačí se podívat na dlouhý zástup interpretů, kteří již touto sérií prošli. Pátý díl série navíc přidává další nová jména, která opět skvěle zapadnou do celkového pojetí tohoto fantastického sci-fi opusu.

 

Nad kvalitami aktuálního dílu asi netřeba moc polemizovat. Bylo by velmi nepravděpodobné, kdyby se po čtyřech úžasných audioknihách něco ošklivě zvrtlo a zkazilo to tak dojem z celé série. Hlasy a hvězdy tak pokračují v zajetém trendu. Pro posluchače se tedy více méně nic nemění a žádné výraznější překvapení se nekoná. Naštěstí. Ostatně zde opravdu není moc co vylepšovat.

Je skutečně vidět, že si ve OneHotBook dávají na výběru interpretů opravdu záležet. Výsledný dojem z nahrávky je tak i s nováčky opravdu vynikající a my se tak můžeme opět těšit na dlouhé a dlouhé hodiny nerušeného poslechu.  Věřte, že takřka 26 hodin vám už nějaký čas vydrží. Celkovému dojmu pochopitelně dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž zachovává styl z předchozích dvou dílů a perfektně navozuje jedinečnou a temnou atmosféru, která se line celým Myceliem.

Ať už patříte k příznivcům této myceliální „pentalogie“, či nikoliv, nemůžete jí upřít fakt, že s přehledem patří k tomu nejlepšímu, co může česká fantastika nabídnout. I v pátém díle série se autorce podařilo udržet nastavenou laťku z předchozích knih. Navíc už víme více o pozadí událostí, které hýbou celou sérií a nezadržitelně směřují ke svému konci… O tom však až někdy příště.VILMA KADLEČKOVÁ – HLASY A HVĚZDY
SÉRIE: MYCÉLIUM #5
VYDAL: ARGO
ROK: 2016
STRAN: 456
ISBN: 978-80-257-1968-8
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: J. PLESL, J. STRYKOVÁ. K. FREJOVÁ, K. ISSOVÁ
M. ZAHÁLKA, P. NEČAS, A. ČERNÁ A DALŠÍ
REŽIE: JITKA ŠKÁPÍKOVÁ
DÉLKA: 25 H. 50 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..