Vilma Kadlečková – Mycelium 4: Vidění

0

Když se össenská Loď vynoří z R-A prostoru mrtvá, pro Össeany je to důvod ke smutečním obřadům – a pro Pozemšťany drama. Členové posádky, kteří katastrofu přežili, mají být obětováni. Církev se nehodlá vzdát tisíciletých tradic kvůli životům několika lidí z planety, která se jim podřizuje čím dál víc. Skutečně budou Pozemšťané mlčet i tentokrát? Copak nikdo nedokáže Össeany zastavit?

Lucas Hildebrandt pokusy o záchranu ignoruje. Necítí se jako hrdina, který by měl jednat: je jen stínem svého dřívějšího já, zbavený vůle, závislý na össenských drogách, vyhořelý. Sám už od sebe nic nečeká. A přesto je to právě on, kdo dokáže postřehnout podstatné věci. Uvědomuje si projevy yantrünu, Vidění, Čtvrté složky Pětice. Tuší, že smrt Lodi je předzvěstí mnohem zásadnějších změn – změn, vůči kterým jsou Pozemšťané slepí.

Hrozba, o které se mluví v össenských Knihách, je tady.

…………………………………………………………….

Myceliální pentalogii Vilmy Kadlečkové asi netřeba fanouškům dlouze představovat. Již od prvního dílu vzbuzuje tato série zaslouženou pozornost a sklízí úspěchy na všech frontách. Tentokrát se nám do rukou dostává svazek s pořadovým číslem čtyři, díky kterému jedno z nejambicióz­nějších děl české fantastiky připravuje půdu pro velké finále. Co v sobě skrývá čtvrtá z posvátných össenských drog?

EK11548Ve Vidění můžeme opět nahlédnout do jedinečného světa Argenitu, který v průběhu let nabobtnal do netušených rozměrů. Autorka si na jednotlivých detailech svého univerza, jež rozvíjí již od devadesátých let, vždy zakládala a v nejnovější knize přidává další střípky informací, které celý svět dotvářejí takřka k dokonalosti. Což je mimo jiné i jeden z aspektů, kterým může Vilma Kadlečková ohromit své fanoušky a přilákat nové čtenáře. Ti by ovšem měli začít od začátku, protože bez znalostí předchozích dílů se v tom čtvrtém jen těžko zorientují. Nejde totiž o žádnou oddychovou literaturu, nýbrž o náročnější sci-fi, jehož autorka zkrátka po svých čtenářích chce, aby občas zamysleli.

Ve chvíli, kdy se z R-A prostoru vynoří össenská Loď s posledními lidmi z D-Alfy na palubě, je jasné, že něco není v pořádku. Loď byla mrtvá. Pro Össeany důvod ke smutečním obřadům – a pro Pozemšťany drama. Přeživší lidé na palubě mají být Lodi obětováni a nezdá se, že by se dalo Össe přesvědčit o opaku.

CELOU RECENZI NAJDETE

NA FANTASIA.CZ

 

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdVilma Kadlečková – Absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na FF UK v Praze. Pracuje jako redaktorka a překladatelka pro nakladatelství Harlequin. Počátkem 90. let spolupracovala na vzniku hry Dračí doupě, při založení klubu Hexaedr a v nakladatelství Altar. Její povídky se začaly objevovat ve fanzinech a v literárních soutěžích SF klubů v roce 1987. Často se pohybují na pomezí SF a fantasy, jedním z hlavních autorčiných témat, či spíše nálad, je entropie. S povídkou Tři z Akroné (milostný příběh dívky a upíra na cizí planetě) zvítězila v Soutěži o nejlepší fantasy v roce 1987. Povídka Rosa Mathiella zvítězila v soutěži O stříbřitělesklý halmochron (1987) a v soutěži O Huňáče zeleného (1988). Soutěž O stříbřitělesklý halmochron vyhrála znovu v roce 1988 s povídkou Svět je zlatý důl pro toho, kdo z něj umí brát a v soutěži O Huňáče zeleného se umístila na prvním místě s povídkou Ten, kdo přišel z vesmíru (1991). Povídka Rosa Mathiella vyšla ve Světě fantastiky 1989, č. 1, povídka Růžová krychle v Ikarii 1990, č. 6, v, antologii Mysli si svět (1991) vyšla její raná práce Nejkrásnější prázdniny.
 
V antologii Základna 5 vyšla její povídka O nepostradatel­nosti karwillových bobulí. Nejvyšší SF ocenění, Mloka za první místo v soutěži O Cenu Karla Čapka, získala za román Na pomezí Eternaalu (Winston Smith 1990).

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply