Vilma Kadlečková – Mycelium 4: Vidění

0

ANOTACE:
Když se össenská Loď vynoří z R-A prostoru mrtvá, pro Össeany je to důvod ke smutečním obřadům – a pro Pozemšťany drama. Členové posádky, kteří katastrofu přežili, mají být obětováni. Církev se nehodlá vzdát tisíciletých tradic kvůli životům několika lidí z planety, která se jim podřizuje čím dál víc. Lucas Hildebrandt pokusy o záchranu ignoruje. Necítí se jako hrdina, který by měl jednat: je jen stínem svého dřívějšího já, zbavený vůle, závislý na össenských drogách, vyhořelý. A přesto je to právě on, kdo dokáže postřehnout podstatné věci. Tuší, že smrt Lodi je předzvěstí mnohem zásadnějších změn – změn, vůči kterým jsou Pozemšťané slepí. Hrozba, o které se mluví ve starých össenských Knihách, je tady.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Myceliální sérii Vilmy Kadlečkové asi netřeba fanouškům dlouze představovat. Již od prvního dílu vzbuzuje tato série zaslouženou pozornost a sklízí úspěchy na všech frontách. K její popularitě, kromě vynikajícího příběhu, bezpochyby přispěly i skvěle audioknihy, které postupně doplňují tuto fantastickou sérii. Tentokrát se nám do rukou a uší dostává (audio)kniha s pořadovým číslem čtyři.

Ve Vidění můžeme opět nahlédnout do jedinečného světa Argenitu, který v průběhu let nabobtnal do netušených rozměrů. Autorka si na jednotlivých detailech svého univerza, jež rozvíjí již od devadesátých let, vždy zakládala a v nejnovější knize přidává další střípky informací, které celý svět dotvářejí takřka k dokonalosti. Což je mimo jiné i jeden z aspektů, kterým může Vilma Kadlečková ohromit své fanoušky a přilákat nové čtenáře, či posluchače. Ti by ovšem měli začít od začátku, protože bez znalostí předchozích dílů se v tom čtvrtém jen těžko zorientují.

Ve chvíli, kdy se z R-A prostoru vynoří össenská Loď s posledními lidmi z D-Alfy na palubě, je jasné, že něco není v pořádku. Loď byla mrtvá. Pro Össeany důvod ke smutečním obřadům – a pro Pozemšťany drama. Přeživší lidé na palubě mají být Lodi obětováni a nezdá se, že by se dalo Össe přesvědčit o opaku.

Lucas Hildebrandt má ovšem naprosto jiné problémy, a tak jakoukoli snahu o zapojení své osoby do záchrany ignoruje. V průběhu času se z něj stala naprostá troska, závislá na össenských drogách, která čeká na neodvratný konec. Přese všechno si ale uvědomuje a tuší, že smrt Lodi je pouze začátek mnohem důležitějších věcí. Věcí a změn, které už nejdou zastavit a je jen otázka času, kdy vystoupí ze stínů a projeví se naplno.

Po úvodních dvou dílech, jež byly lehkým rozjezdem celé pentalogie, Vilma Kadlečková v Pádu do temnot (Mycelium III.) přitvrdila a postupně začala roztáčet soukolí, jež se zastaví až v závěrečném dílu celé série. Přesto se při zpětném pohledu zdá, že právě zmíněný třetí díl byl pouze lehkým odvarem toho, co na čtenáře čeká v nejnovějším pokračování. A to, že na hlavní hrdiny čekají opravdu krušné chvíle, je jasné již od samotného úvodu. 

Může se zdát až neuvěřitelné, že i po čtyřech knihách drží autorka nastavenou laťku neskutečně vysoko. Není proto třeba se bát klesající kvality série, neboť to u Vilmy Kadlečkové opravdu asi nehrozí. Tohoto se ostatně drží i ve vydavatelství OneHotBook, které celé sérii v audioknižní podobě věnuje opravdu náležitou péči. Ostatně stačí se podívat na dlouhý zástup interpretů, kteří již touto sérií prošli. Čtvrtý díl série navíc přidává další nová jména, která opět skvěle zapadnou do celkového pojetí tohoto fantastického sci-fi opusu.

Nad kvalitami čtvrtého dílu asi netřeba moc polemizovat. Bylo by velmi nepravděpodobné, kdyby se po třech úžasných audioknihách něco ošklivě zvrtlo a zkazilo to tak dojem z celé série. Vidění tak pokračuje v zajetém trendu, pro posluchače se tak v podstatě nic nemění a žádné výraznější překvapení se nekoná. Naštěstí. Ostatně zde opravdu není moc co vylepšovat.

Jak již bylo řečeno i tentokrát na posluchače čeká řada nových interpretů, kteří doplňují ostřílený tým v čele s Jaroslavem Pleslem, Janou Strykovou, Janem Vlasákem, Klárou Issovou či Valerií Zawadskou. Postavy Leni Byrdové a Daniela Byrda v této nahrávce ztvárňují Lucie Polišenská a Martin Zahálka. Julii Lothovou pak Jaromíra Mílová.

Je skutečně vidět, že si ve OneHotBook dávají na výběru interpretů opravdu záležet. Výsledný dojem z nahrávky je tak i s nováčky opravdu vynikající a my se tak můžeme opět těšit na dlouhé a dlouhé hodiny nerušeného poslechu.  Věřte, že takřka 22 hodin vám už nějaký čas vydrží.Celkovému dojmu pochopitelně dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, jenž zachovává styl z předchozích dvou dílů a perfektně navozuje jedinečnou a temnou atmosféru, která se line celým Myceliem.

Stejně jako v předchozích případech se nám do rukou dostává jedinečná nahrávka, která je bezesporu tím nejlepším, co můžeme v rámci domácí i světové fantastiky na našem audioknižním trhu nalézt. Nezbývá než OneHotBook poděkovat a věřit, že tento ambiciozní projekt dovedou ke zdárnému konci. Ostatně ještě dva díly na nás čekají…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..