Vilma Kadlečková – Led pod kůží

0
ANOTACE:

Velkolepá audio adaptace pokračování nejlepšího českého sci-fi románu roku 2013 v podání osmi pečlivě vybraných interpretů, které zprostředkuje literární zážitek lépe než dalekozření i osvícení dohromady.
Věci, které zůstávají utajeny naší mysli, nad námi získávají moc.
Tak dlouho Lodě čekaly – a konečně ho našly. Jejich sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha, kde je Aš~šád z Fomalhiwy i Lucas Hildebrandt, a vybírají si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Mycelium Vilmy Kadlečkové je zpět! Pokud však stejně jako řada fanoušků netrpělivě očekáváte závěrečný díl celé pentalogie, budu vás muset zklamat. Hlasy a hvězdy sice stále ještě nevyšly, ale OneHotBook se nám však rozhodlo zpříjemnit čekání na poslední díl Ledem pod kůží, který se tak po Jantarových očích dočkal také své audiopodoby. A stejně jako v předchozím případě se jedná o audioknihu vskutku ambiciózní.

Mycelium_Led_pod_kuzi_3D_OneHotBookJiž první díl jasně ukázal, že to OneHotBook myslí s touto sérií skutečně vážně a s lehkou dávkou nadsázky jsme jej mohli označit za výkladní skříň celého vydavatelství. A ani v druhém díle OHB, potažmo režisérka Jitka Škápíková, ze svých nároků nijak neslevilo. Můžeme se tak opět těšit na opravdu výborný zážitek, který slibují pečlivě vybraní interpreti v čele s Jaroslavem Pleslem, Janou Strykovou a dalšími vynikajícími narátory.

„Mycelium je pro nás srdeční projekt. Jsme hrdí, že česká autorka, Vilma Kadlečková napsala tak neuvěřitelně propracovanou sci-fi pentalogii a snad ještě více, že zpracováním dokážeme intenzivněji zprostředkovat neotřelou, temnou, ale okouzlující a uhrančivou atmosféru prostoupenou celým dílem. Nedovedu si už představit, při složitosti děje a množství postav, četbu jedním hlasem. Naopak, celé Mycelium se správně rozbují teprve při vícehlasému zpracování. Náš výběr a obsazení, v němž nechybí Jaroslav Plesl, Jana Stryková, Klára Issová, Valérie Zawadská a další, pak odpovídá kvalitě předlohy,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství

Jaroslav_Plesl_studio_OneHotBookHrdiny Mycelia jsme na konci předchozího dílu opustili v okamžiku, kdy Lukas Hildebrant přilétá společně s tajemným Aš~šádem z Fomalhiwy na Zemi. Autorka v Ledu pod kůží plynule navazuje na první díl a opět vysílá všechny hlavní hrdiny v ústrety nebezpečí a mocenským intrikám. A přestože Lukas Hildebrandt dosáhl všeho co si předsevzal, jeho plán s Fomalhiwanem se pomalu ale jistě začíná hroutit jako domeček z karet. Bude vůbec možné pokračovat ve společné spolupráci a zvládnou vykonat vše dřív než Lukase dostihne jeho nemoc? Navíc jsou zde stále ještě Össeané, pro které je Aš~šád opravdu velkým trnem v oku. Tomu všemu přihlíží Lodě, které pomalu ale jistě upínají své sdílené vědomí k Zemi….

Pokud jste již měli možnost zaposlouchat se do prvního Mycelia, určitě mi dáte za pravdu, že výběr interpretů se opravdu povedl a jejich výkonu nebylo takřka co vytknout. Naštěstí ani druhý díl celé pentalogie v tomto ohledu není jiný. Opět se setkáváme se známými hlasy, kterým stejně jako v Jantarových očích vévodí Jana Stryková, coby Össeanka Kamëlë. Její party jsou opět  naprosto excelentní a dodává své postavě vše potřebné – od touhy, zmatení až po nenávist.

lewis_podklad

„Ač jsem si össenštinu postupně vybavovala, problémy mi samozřejmě dělala, a jaké! Některé výrazy spíše připomínají jazykolamy, vřele doporučuji každému zkusit si přečíst některá jména nahlas!“ uvedla Jana Stryková, která je hlasem Össeanky Kamëlë.

Jana_Strykova_OneHotBookPozadu ovšem nezůstává ani Jaroslav Plesl, jenž opět ztvárnil postavu Lukase Hildebranta. Ten do svých partů sice neprojevuje tolik emocí jako Jana Stryková, avšak k Hildebrantově postavě toto pojetí dokonale sedne. Kromě těchto dvou narátorů se můžeme opět těšit i na výkony Kristýny Frejové (Fiona Fergussonová), Kláry Issové (Pinkertina Wardová), Jana Meduny (Ranganatan), Jitky Škápíkové (loď Angaëdaë) a Valerie Zawadské, jenž co by Maëwënë dostala v tomto díle trochu více prostoru a mohla tak stejně jako Plesl či Stryková naplno projevit své herecké nadání. Její party jsou navíc doslova protkané ironií s občasnými vulgarismy, které Valerie Zawadská dokázala naprosto věrně a bez příkras předat dál.

Tuto plejádu pro posluchače již známých hlasů doplňuje v druhém dílu i jeden nový interpret. Tím je herec Marek Holý, který celý ansámbl doplňuje coby mediant Jerald Craig. Celá nahrávka navíc oproti prvnímu dílu narostla na úctihodných 16 hodin a 31 minut, což už je opravdu slušná porce k poslechu. V samotné orientaci mezi jednotlivými kapitolami nám kromě samotných interpretů dopomáhá samozřejmě i hudební doprovod. Ten se nese ve stejném duchu jako v Jantarových očích a navozuje tak temnou a neklidnou atmosféru.

Stejně jako v případě prvního dílu celé série se posluchačům dostává do rukou jedinečná nahrávka, která si bezpochyby zaslouží naší pozornost. Je sice jasné, že Mycelium nebude nikdy vévodit oblíbenosti a prodejům jako například Larssonovo Millénium či audioknihy Jo Nesboho, o to větší uznání si však OneHotBook zaslouží. I přes tento holý fakt se pustili do jedinečného projektu, který zdárně pokračuje druhým dílem a my tak můžeme i nadále doufat, že se nakonec dočkáme celé série i v audiopodobě.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply