Vikomti Západního království – desková hra

2

Úspěšná strategická série Shema Phillipse a Sama Macdonalda je zpět. TLAMA games nám po necelém roce přináší i závěrečný díl této povedené trilogie, která potrápí vaše mozkové závity. Přišel čas se potřetí a naposled vydat do Západního království a objevit novinky, které si pro nás přichystali tamní Vikomti…

A že je o co stát je jasné už při zběžném pohledu. Ostatně, Architekti a Paladinové stáli u obnoveného zájmu českých hráčů o tradiční euro hry. Hry z tohoto žánru u nás neměli dlouhá léta na růžích ustláno. A i když na náš trh přicházely opravdu výjimečné kousky, jako například Great Western Trail od Mindoku, postupně upadly v zapomnění a trpěly na nezájem hráčů. TLAMA games se však tento trend evidentně povedlo zlomit. Architekti i Paladinové patří k nejprodávanějším kouskům v rámci žánru a bezesporu otevřeli cestu na náš trh dalším eurovkám, kterým se u nás konečně začíná také trochu dařit. Je tedy jasné, že závěrečný díl trilogie ze Západního království bude vzbuzovat nemalá očekávání.

Vlastně se není co divit. Koncept herních trilogií má Shem Phillips již v malíčku a už předchozí dvě hry z této série daly jasně najevo, že se rozhodně nemusíme bát o pouhé recyklování nápadů. Stačí se tak podívat například na předchozí “severskou trilogii” tohoto autora a leccos vám to napoví. V případě Vikomtů Západního království navíc autoři slibují zcela odlišné herní mechaniky.

Zatímco Architekti a Paladinové vsázeli z velké části na klasický worker placement, Vikomti se více soustředí na deckbuilding, worker movement a vyhodnocování akcí pomocí rondelu. Společné však zůstává téma, počet hráčů i doporučený věk. Vikomti Západního království jsou určeni pro 1-4 hráče od 12 let s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit 60-90 minut. Co se týče samotné obtížnosti tak Vikomti spadají mezi dvě výše jmenované hry. Oproti Architektům tak nabízejí o hodně komplexnější zážitek, zároveň jsou však o něco málo přístupnější než Paladinové.

Nejsou to však jen herní mechanismy, kterými tato hra zaujme, byť jsou samozřejmě tím asi nejdůležitějším. Další neméně důležitou složkou je grafická stránka hry, její zpracování a komponenty, které při hře využijeme. A v tomto ohledu se máme skutečně na co těšit. Z celé trilogie vypadají Vikomti na stole zdaleka nejlépe. Vděčí za to nevšednímu hernímu plánu, kterému vévodí hrad ve středu stolu. A ani ostatní komponenty nikterak nezaostávají, a tak je celá krabice opět doslova nacpaná k prasknutí.

Vedle již zmíněného herního plánu a 3D hradu, nesmí chybět desky hráčů, pořádná nálož figurek, více než 200 karet a bezpočet nejrůznějších žetonů a mincí. Zkrátka a dobře zde najdeme vše, na co jsme zvyklí z předchozích dvou her trilogie. Na tomto místě si však dovolím zmínit také jednu z mála výtek, které budou směřovat k této jinak povedené hře.

Jak se zdá, tak se oproti předchozím hrám změnil použitý karton. Jeho povrchová úprava je nyní daleko více lesklá než u předchůdců, což by zase tolik nevadilo. Co je ovšem horší, tak je použitý karton pocitově méně kvalitní, což se projeví už při samotném vyloupávání dílků, které jsou daleko více náchylné k poškození. Při vyloupávání tak dávejte opravdu dobrý pozor, abyste si náhodou některý dílek zbytečně nenatrhli a neponičili. Naštěstí je toto opravdu jedna z mála výtek, které k Vikomtům budou směřovat, jinak se totiž jedná o hru plnou superlativů, kterou si milovníci euro her zamilují.

A co tedy na nás vlastně čeká? Po Architektech a Paladinech přichází na scénu Vikomti, kolem kterých se bude vše točit. Za jejich pomoci budete cestovat Západním královstvím, ve kterém budete navštěvovat města a vesnice, najímat nebo propouštět měšťany, obchodovat, stavět budovy a nechat opisovat důležité rukopisy. Všechny tyto atributy vám společně s rozšiřováním a vylepšováním vašeho balíčku karet měšťanů dopomohou k většímu bodovému zisku, bez kterého se neobejdete, pokud budete chtít tuto hru vyhrát.

V zásadě je však váš postup hrou vcelku jednoduchý a jakmile se vám herní mechanismy dostanou pod kůži nebudete mít s Vikomty nejmenší problém. I přesto si však hra zachovává vcelku velkou volnost a kombinační možnosti, které můžete při svém taktizování využít. Ostatně, v rámci každého kola budete vykonávat hned šest fází.

Na úvod přichází tzv. správa karet. A jak už asi tušíte půjde v ní především o váš balíček měšťanů. Budete odhazovat karty z ruky, vykládat je na své desky hráčů a v podstatě se připravovat na další herní fáze, které už jsou o něco zajímavější. Už v druhé fázi totiž přichází na řadu samotný Vikomt, se kterým budete putovat po herním plánu. Následně jsou zde hlavní akce, které tvoří hlavní gró hry.

Právě v této chvíli můžete propustit měšťana z herního plánu a získat za něj příslušné bonusy a specializace. Poté již přichází na řadu Obchod, Stavba budovy, Umístění poddaných do hradu, nebo Opis rukopisu. Poslední možností, kterou můžete na herním plánu provést je najmutí měšťana. Ten vám jednak poskytne jednorázový bonus a druhak rozšíří váš dobírací balíček. Následně pak dochází k vyhodnocení střetu na ukazateli počestnosti a zkaženosti. Herní kolo končí dobráním karet z dobíracího balíčku.

Takto to samozřejmě vypadá vcelku jednoduše a ve své podstatě také je, na druhou stranu jsem také vynechal spoustu detailů a doplňkových pravidel, na které je při hře potřeba dávat pozor. Zároveň však právě tyto detaily posouvají celkovou hratelnost trochu dál a prohlubují celkový zážitek ze hry. Současně s tím je však potřeba říct, že vysvětlení samotných pravidel a toho jak celá hra vlastně funguje může zpočátku působit maličko kostrbatě a složitě. Není se však potřeba čehokoliv bát. Jakmile proniknete do názvosloví rázem zjistíte, že to s tou složitostí není zase tak horké. Přesto doporučím využít například některého z povedených videonávodů na internetu.

K pravidlům se pojí i jedno mé další upozornění. Autoři zmiňují herní dobu 60-90 minut. Na rovinu, pro prvních pár her, než se vám tato hra dostane pod kůži, na tento čas můžete zapomenout. Herní doba tak může snadno atakovat více než dvě hodiny. Samozřejmě v závislosti na počtu hráčů. Rozhodně to však není výtka, jen konstatování stavu se kterým je potřeba počítat. Hráčům, kteří již mají pár podobných her za sebou ale pravděpodobně nebudu říkat nic nového.

Rozhodně se však není potřeba Vikomtů Západního království bát. Shem Phillips se Samem Macdonaldem sice vytvořili veskrze komplexní euro hru, i přesto ale tento kousek zůstává relativně přístupným. Nechci říct, že i naprostým nováčkům, těm bych doporučil spíše Architekty, ale s trochou snahy Vikomty vcelku bez problému rozhýbete. Rozhodně lépe než Paladiny, kde toho bylo k hlídání ještě mnohem víc. Pokud navíc máte některou z předchozích her této trilogie za sebou, bezpochyby vás potěší fakt, že ikonografie a vůbec celkový grafický vizuál zůstává stejný. Díky tomu budete mít usnadněný vstup do hry a daleko snáze a rychleji se ve všem zorientujete.

Jeden z menších problémů, který mohou někteří hráči s touto hrou mít je fakt, že se stejně jako u Paladinů jedná v podstatě o multiplayer solitér. Počítejte tedy s tím, že moc interakce se svými protihráči si v této hře neužijete. Ne snad že by zde žádná nebyla, ale například oproti Architektům, kteří byli daleko více kontaktní hrou, je zde té interakce naprosté minimum. Zde však samozřejmě záleží především na samotných hráčích a tom, zda jim toto pojetí vyhovuje, či nikoliv.

Srovnávat tuto hru s jejími dvěma předchůdci dost dobře nejde, jelikož staví z velké části na odlišných základech. Přesto se však všechny tři hry skvěle doplňují a dohromady tvoří jedinečný celek, jenž je krásnou ukázkou toho, jak dobře mohou fungovat moderní euro hry postavené na tradičních základech. Tento dojem ještě umocňuje vydaná expanze Letopisy Západního království, která mimo jiné propojuje všechny tři hry do jednoho celku. O nich však až někdy příště.

Vyplatí se tedy Vikomty Západního království pořídit? Za mě určitě, obzvláště pokud jste fanoušky klasických euro her a máte již doma i předchozí kousky z této série. To však samozřejmě není podmínka. Vikomti skvěle fungují i naprosto samostatně a za vcelku přijatelnou cenu vám přinesou opravdu hutný zážitek a spoustu hodin skvělé zábavy. 

VIKOMTI ZÁPADNÍHO KRÁLOVSTVÍ
AUTOR: S. PHILLIPS & S.J. MACDONALD
VYDAVATEL ORIGINÁLU: GARPHILL GAMES
VYDAL CZ: TLAMA GAMES
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-4
VĚK: 12+ LET
HERNÍ DOBA: 60-90 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..