Vikings on board

0

Už jsou tomu takřka tři roky, co se na českém trhu objevila zajímavá rodinná hra opírající se o vikingskou tématiku. Ta dokáže zaujmout nejen efektním 3D zpracováním, ale i fungujícími herními mechanismy, které z tohoto kousku dělají ideálního kandidáta na rodinné odpoledne. Takže vzhůru na palubu suchozemské krysy, Vikings on board právě připlouvají…

Vikingové, popřípadě severská mytologie je stále oblíbeným tématem, se kterým se setkáváme prakticky všude, od knih, přes seriály až právě po zmíněné deskové hry. Této popularity se rozhodli využít i v Blue Orange, kde trojice autorů Charles Chevallier, Catherine Dumas a Pascal Pelemans připravila hru, v níž se 2-4 hráči od 8 let převtělí do jednoho z vikingských klanů a budou se co nejrychleji připravit na další dobrodružnou výpravu. O dvojjazyčné česko-německé vydání se postarala společnost ADC Blackfire, která ji v roce 2016 přinesla i na náš trh.

Jak už to tak bohužel občas bývá, ne všem hrám se dostane takové pozornosti, kterou by si bezesporu zasloužili a to je právě příklad i těchto Vikingů. Přitom má hra všechny aspekty proto, aby zaujala, líbivé ilustrace na krabici, známé a oblíbené téma a především pak celkové zpracování, díky kterému si tuto hru rozhodně jen tak nespletete. 3D modely lodí vypadají na stole opravdu efektně a tak si je vaše dítka jistě zamilují. Když k tomu připočteme krásné ilustrace i plastové figurky vikingů, které symbolizují celý klan, není na první pohled moc důvodů, proč váhat.

Těch ostatně není moc ani při bližším pohledu. Každopádně pokud bychom měli snad přeci jen něco najít, tak to bude paradoxně právě samotné téma, které se v průběhu hry tak nějak vytrácí. Ačkoliv je všeobecně známo, že vikingové byli krvežíznivým národem, který vyrážel na loupeživé výpravy. Zde chodí pouze od domečku k domečku, aby si připravili svůj náklad a posléze vyrazili za dobrodružstvím, kterého se však v této hře již nedočkáme. Nu což, ne vždy téma úplně vyjde, důležité je, že hra vypadá dobře na stole a má fungující herní mechanismy.

Tyto dva body Viking on board bezesporu splňují, navíc k nim přidávají i vcelku jednoduchá pravidla, díky kterým se z tohoto kousku stává ideální adept pro rodinné hraní, či zápolení s občasnými hráči, kteří za normálních okolností moc do styku s “velkými deskovkami” nepřijdou. Zároveň však poskytuje dostatek možností i pro náročnější hráče. Na výběr je zde spousta možností, které povedou k vítězství, navíc můžete škodit svým protihráčům, či podávat sázky.

Samotná hra pak vychází z tradičního mechanismu umisťování dělníků na akce – tzv. worker placement. Ty zde znázorňují budovy, mezi kterými se hráči v průběhu nejčastěji 7 až 8 kol, přesouvají a tím spouští jednotlivé akce. Můžete například manipulovat s loděmi,  zaměňovat trupy lodí mezi plavidly, ale i měnit jejich pořadí a tím také počet štítů připevněných na trupu. Tímto způsobem se snažíte zvýhodnit svůj klan a zajistit si nějaký ten vliv. Další budovy vám umožní umístit na vámi zvolené lodě nějaké ty zásoby, potažmo si vsadit, který z hráčů bude mít na dané lodi, při jejím odplutí největší vliv.

Poslední možností a akcí, která do hry vstupuje, kromě počítání bodů, je samostatná akce vyplutí. Ta se dá aktivovat až na konci kola a umožní vám přidat lodní záď na zvolenou loď, kterou tím vyšlete na cestu. Ještě než však loď skutečně odpluje, určíte pořadí vlivu, vyplatíte sázky a rozdělíte si zásoby, které veze. A to je v podstatě vše. V tu chvíli nastává konec kola a začíná vše nanovo až do chvíle, kdy vypluje poslední sedmá loď. V tu chvíli končí celá partie a přichází čas na závěrečné bodování, které určí celkového vítěze.

Jak již bylo řečeno pravidla nejsou skutečně nikterak složitá a pokud již nějaký ten worker placement máte za sebou budete i u Vikings on board jako doma. To je ostatně asi i největší mínus této hry. Co se týče mechanismů hra nepřináší v podstatě nic nového, co by snad zkušenější hráče oslovilo a donutilo je dát této hře šanci.

Na druhou stranu dobře vyvážené mechanismy, rozhodně neurazí a tak jí dají i náročnější hráči rozhodně přednost například před Carcassonnem. Když k tomu připočteme krásnou grafikou a celkové zpracování budou Vikings on board nemalým lákadlem pro příležitostné hráče, potažmo rodiny s dětmi, které kouzlo deskových her teprve objevují. Ostatně právě na ně je tato hra primárně zaměřena.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..