Vicente Segrelles – Žoldnéř #1: Kult svatého ohně

0

 

ANOTACE:
Himalájské pohoří obestírají dávná tajemství. Koluje o něm spousta fantastických legend. Některé okouzlují, jiné vzbuzují strach a hrůzu. Žádná z nich nebyla nikde písemně zaznamenána, po generace kolují jen od úst k ústům. Příběhy o Yettim, Údolí nekonečného mládí či o Klášteru veškerého vědění jsou jen některými z legend, jež se dochovaly až do našich časů. Nicméně je tu jeden mýtus, možná mnohem méně známý, jenž vypráví o beze stopy ztraceném světě, o údolí zahaleném hustými oblaky, kde svá dobrodružství prožívá bezejmenný, donkichotský válečník, známý prostě jako Žoldnéř.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Úžasná realistická malba, zajímavý fantastický svět a prsa ženských hrdinek. To jsou hlavní atributy jedinečné komiksové série legendy evropského komiksu Vicenta Segrellese. Ten se tak  konečně představuje i českým čtenářům a to ve své nejryzejší podobě. Nakladatelství Crew nám totiž právě přináší úvodní svazek nejslavnější Segrellesovi série Žoldnéř, jenž zde vychází s podtitulem Kult svatého ohně.

Ačkoliv vydání Žoldnéře mohlo svádět k tomu, aby byl zařazen mezi Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK), kde by se skvěle vyjímal. Nakonec vychází ve zcela jiném formátu. Crew o Žoldnéře usilovala skutečně dlouhé roky, avšak bez výsledku. To se naštěstí nyní změnilo, byť s jednou velice důležitou podmínkou. Žoldnéř zde vyjde ve zcela stejném formátu, jako v originále. Díky tomu se čeští čtenáři mohou těšit na “zvětšený formát” klasických “žiletek” i na velké množství bonusů, které zde najdeme.

Právě zvětšený formát můžeme kvitovat s obrovským nadšením, jelikož Segrellesův Žoldnéř patří mezi přesně ty díla, jejichž celkové vyznění stojí právě na samotné kresbě. Tedy v tomto případě spíše malbě, jelikož Žoldnéř se oproti běžným komiksům trochu vymyká. Segrelles tuto sérii totiž nekreslí tradiční technikou, ale vytváří skutečné malované obrazy, u kterých využívá olejové barvy. I díky tomu jsou jednotlivé panely doslova pastvou pro oči. Už jen z tohoto důvodu patří Žoldnéř mezi jasné #musthave kousky. 

Druhým a neméně zajímavým důvodem je i ilustrovaná příloha, jenž čtenáři umožní nahlédnout do autorova procesu tvorby. Avšak kromě snahy ukázat, jak Žoldnéř vznikal zde Segrelles ukazuje i něco ze své minulosti a pár zajímavých zákulisních informací. Ano, nejedná se o nic, na čem by celý komiks stál, rozhodně však tento typ bonusů dává daleko větší význam, než pouhá galerie obálek, které jsou sice oku lahodící, nic moc navíc však čtenářům nepřinesou. V tomto ohledu tedy Žoldnéř rozhodně boduje.

To samé se ale nedá říct o samotném příběhu, který na nás v této knize čeká. Samotný koncept vychází z tradičních fantasy příběhů a nic si nezadá s nedávno vydaným pulpovým Stormem, či legendárním Conanem. Na rozdíl od nich je však Segrelles hodně minimalistický. A ruku na srdce ani tyto dva zmíněné kousky, nejsou kdo ví jak propracované a nabízí vcelku jednoduchý příběh. Žoldnéř však jde s minimalismem v úvodní knize série mnohem dál. Na druhou stranu to nemusí být nutně špatně, záleží jen na tom, s jakými očekáváními budete ke knize přistupovat. Rozhodně ale v této knize nečekejte žádný větší příběhový posun, či snad propracovanější postavy. Jak se ale říká, i s málem se dá udělat velké divadlo a Segrelles to zde i pomocí své fantastické malby zcela dokazuje.

Kromě toho autor vytvořil skutečně zajímavý svět, ve kterém získal takřka neomezené pole působnosti. Na jedné straně jsou zde části v oblacích, kde lidé využívají tvory podobné drakům. Na straně druhé zde najdeme i skrytá království kdesi hluboko na zemi, o kterých si mnozí myslí, že jsou pouhou legendou. A právě mezi těmito světy se pohybuje náš tajemný Žoldnéř, hrdina bez bázně a hany, jenž zachraňuje lepé děvy na potkání.

Ať už patříte k příznivcům tradiční hrdinské, byť lehce jednodušší, fantasy, či nikoliv, Žoldnéře byste si rozhodně neměli nechat ujít. Bohatý bonusový materiál a velký formát, který jde ruku v ruce s fantastickou malbou Vicenta Segrellese, dělají z tohoto kousku vskutku jedinečnou záležitost, která bude ozdobou každé knihovny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..