Vendula Borůvková – Annie a berlepsové

0

Třináctiletá Annie jede na prázdniny za svou maminkou, která je pracovně v Singapuru. Annie se na mámu, s níž po rozchodu rodičů zůstala sama, moc těší. Společně putují do malajského vnitrozemí, kde se k nim přidá jakýsi Karel, český lékař, který tam údajně také přijel za prací. Je to však vetřelec!

Když máma v džungli ztratí talisman, který Annie dostala od táty, dívka se vydá na svéráznou záchrannou výpravu. Potká při ní tajemné berlepsy, s nimiž zažije neuvěřitelné dobrodružství. To ji zavede až do míst, o kterých vždy snila a která navštívil její otec, než od nich odešel. Annie se ocitne v Tibetu. Jen o pár století dříve…

…………………………………………………………….

Vydejme se spolu s třináctiletou Annie do hlubin malajské džungle, odkud je to jen krůček na cestu plnou nebezpečí a fantastických dobrodružství, která zavedou malou Annie až do dávného Tibetu. Dramaturgyně a autorka několika divadelních her Vendula Borůvková se tak vydává na cestu spisovatele dětských knih. Stojí ovšem tento kousek za zkoušku? Určitě ano a kdo ví, třeba právě pro vaše dítko bude tato kniha ideálním vánočním dárkem.

995Annie a berlepsové je dalším kouskem, který se nakladatelství Host rozhodlo zařadit do své rozvíjející se řady knih pro děti. Vydáním příběhu si Vendula Borůvková splnila tak trochu svůj dětský sen. Jak sama tvrdí, psala ji pro sebe ve svých dvanácti letech, zkrátka kniha přesně pro ni. A tak se díky brněnskému Hostu dostává tento příběh i na pulty českých knihkupců. Kniha je navíc doplněna o originální ilustrace Jindřicha Janíčka.

Malá Annie nemá právě jednoduché dětství, její rodiče se spolu rozešli a oba jsou prakticky na druhé straně planety. Tyto prázdniny si ovšem Annie užije, jede totiž za svou maminkou do Singapuru. Společně se tak vydávají do malajského vnitrozemí, kde na ně čeká jedno dobrodružství za druhým. Alespoň si to Annie myslí, přesto ji pořád vrtá hlavou, co je zač ten Karel, lékař, který se k nim přidal cestou…

Při jedné vycházce do džungle ztratí její máma talisman, který dostala Annie od táty. Jenže ona to tak nenechá, i když je opravdu malá naděje, že ho najde. Musí se o to pokusit, je přece od táty. A tak se malá dívenka vydává sama na záchranou výpravu do džungle, při které potká tajemné berlepsy, se kterými zažije další neuvěřitelné dobrodružství.

Ilustace33K napsání tohoto příběhu autorku inspirovala cesta do Malajsie, kterou se svým manželem před lety podnikla. Navíc právě při jedné cestě autobusem praštilo jejího manžela do očí slovo berlepas (malajsky odjezd), z čehož vznikli psi s berlemi. Celou cestu pak rozvíjeli myšlenku o tajemném národů berlepsů. Tento nápad přetrval řadu let a autorka jej nakonec přetvořila do současné podoby, kterou si mohou přečíst malí čtenáři.

Autorka ve své knize používá stále více častější téma rozpadlé rodiny. Přesto se například oproti Bertíkovi a čmuchadlu Petry Soukupové věnuje této problematice v daleko menší míře, i když i tak zde má toto téma nezanedbatelnou úlohu. Přeci jen, dnešní doba rodinám moc nepřeje, čehož je důkazem i počet rozvodů, které se u nás každoročně uskuteční a právě děti jsou těmi, koho rozchod zasáhne nejvíce. Je tedy jen dobře, že se objevují knihy, které se nějakým způsobem snaží dětem v tomto nelehkém období pomoci, vždyť na tom nakonec mohou najít i něco pozitivního.

Annie a berlepsové naštěstí není pouze o rozchodech a “náhradních tatíncích”, ale především o úžasném dobrodružství, které malou Annie dostane až pod štíty nejvyšších hor světa, do Himalájí a navíc ji přenese i zpět v čase. V této knize nemůžeme čekat nějaké velké poučení, co se týče zeměpisu, či dějin. Autorka se zkrátka plně zaměřila na dětskou fantasii a rozehrává kouzelný příběh o naději a přátelství, které hlavní hrdinka zužitkuje i jinde, než na úpatí Himaláje.

 

 

Tato kniha je primárně určena malým čtenářům od deseti let. Každopádně i dospělí v ní během předčítání svým ratolestem mohou najít mnoho zajímavého a možná se tak budou spolu se svými ratolestmi těšit na další večerní čtení, až se opět ponoří do tajemného světa berlepsů a odvážné Annie. Annie a berlepsové jsou zkrátka vedle dlouhé řady dalších, skvělým příkladem toho, že čeští autoři knihy pro malé čtenáře umí, a tak je vcelku zbytečné, sahat po těch zahraničních, vždyť kdo může znát lépe české děti a prostředí, než Češi?

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdVendula Borůvková – Vystudovala střední knihovnickou školu, poté činoherní dramaturgii na brněnské JAMU. Působila jako dramaturgyně například v HaDivadle či v Divadle v 7 a půl. Pro tyto scény také připravila několik původních her. V současné době se věnuje literatuře pro děti a tvorbě larpů. Adaptaci její pohádky Medvěd Čokoláda uvedl Český rozhlas. Pracuje jako šéfredaktorka časopisu Otazníky historie. Má dvě děti — dvouletou Venuši a čtyřletého Tadeáše.

 

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..