Velký knižní čtvrtek má 10. pokračování

0

I letošní podzim se čtenáři dočkají oblíbené akce Velký knižní čtvtek. Začne 13. října a tradičně přinese patnáct novinek napříč žánry, tedy doporučující výběr toho nejzajímavějšího z předvánočního knižního trhu.

Velký knižní čtvrtek je jednou z akcí, kterou si příznivci knih pravidelně nenechávají ujít. O velké oblíbenosti svědčí i fakt, že se 13. října bude konat již podesáté. Z původní myšlenky v době ekonomické krize podpořit prodej knih, propojit knihkupce a nakladatele a přilákat čtenáře do knihkupectví se stala postupem času populární akce.

Na začátku jsme si nebyli jisti, jak to všechno dopadne, ale dnes jsme rádi, že díky všem zúčastněným žije Velký knižní čtvrtek svým „pravidelným knižním“ životem. Původní nápad se osvědčil a my se při každém pokračování snažíme do našeho výběru zařazovat knížky, ze kterých budou mít čtenáři doopravdy radost, říká zástupce pořadatele Ctirad Fuchs.

bez-nazvu-1

Postupně se Velký knižní čtvrtek rozrostl na dvě opakování za rok. Před třemi lety byly zařazeny do nabídky e-knihy a vloni se přidaly i audioknihy v podobě Velkého audioknižního čtvrtku. Akce pravidelně doprovází setkání čtenářů s autory, autogramiády a další aktivity nejen v Praze, ale i v jednotlivých regionech.

Snažíme se Knižní čtvrtek neustále vylepšovat, protože uplynulých deset pokračování nás zavazuje držet vytýčenou cestu a kvalitu. A tak bych rád pozval čtenáře na ten podzimní desátý, aby ho oslavili s námi. Věřím, že bude stát za to,“ doplňuje ještě Fuchs.

bez-nazvu-2

Letošní jubilejní desáté pokračování opět nabízí knihy zajímavých a významných osobností literárního světa a pamatuje – jak se stalo dobrým zvykem – na velké i malé čtenáře. Ve vybrané patnáctce knih se objeví jména jako je Jiří Padevět, Václav Cílek, Jiří Hájíček, Zbigniew Czendlik, Michel Faber, Simon Tolkien, Eleonor Cattonová a další. Stejně jako v minulých pokračováních se i tentokrát mohou čtenáři těšit na setkání s autory, která proběhnou 13. října v Městské knihovně v Praze a 20. října v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.

ROZHOVOR S JIŘÍM MICHKEM A CTIRADEM FUCHSEM
TO, CO DĚLÁME, NÁS BAVÍ

O minulosti, přítomnosti a budoucnosti Velkého knižního čtvrtku jsme si povídali s klíčovými hybateli knižní distribuční firmy Kosmas — jednatelem Jiřím Michkem a obchodním ředitelem Ctiradem Fuchsem.

První Velký knižní čtvrtek jste realizovali v roce 2011. Kde se vůbec vzal prvotní nápad propojit knihkupce, nakladatele a zorganizovat akci pro čtenáře?

Jiří Michek: Hlavním impulsem bylo zkusit něco nového, něco, co zde ještě nebylo. Vymyslel to náš kolega, který už ve firmě nepracuje. Nechali jsme se inspirovat velkým čtvrtkem v Anglii a postupně jsme to upravovali na naše podmínky a vylepšovali. Přišlo nám zajímavé obnovit tradici knižních čtvrtků, kdy se v Čechách, jak si mnozí ještě pamatujeme, za socialismu uváděly do prodeje nové knihy. Takže původní nápad se osvědčil a my se snažíme na Velký knižní čtvrtek do našeho výběru dávat knížky, ze kterých budou mít čtenáři doopravdy radost.
Ctirad Fuchs: Je to zajímavá myšlenka. Už jen proto, že u nás vychází nějakých 16 – 17 000 titulů ročně. Proto se snažíme nabídnout čtenářům průřez vybranými žánry s tím, že se jedná o knihy, které stojí zato.

bez-nazvu-3

Bylo těžké získat pro tuto akci jednotlivé knihkupce a nakladatele?

JM: U toho prvního ročníku tomu nakladatelé ještě úplně nevěřili. Nebyli apriori proti, spíš nevěděli, co od Velkého knižního čtvrtku očekávat. Takže jsme museli nakladatele spíš přemlouvat. A bylo kolem toho hodně organizační práce. Všechny tituly musely být na prodejnách v jeden den, museli jsme je zavézt včas. Ale už ten první ročník měl podle mého názoru fenomenální úspěch, takže další pak byly v tomhle ohledu snazší.

Jak vlastně probíhá taková příprava Velkého knižního čtvrtku? Kdo a jak vybírá jednotlivé tituly, které se pak objeví ve finálním výběru?

JM: My oslovíme nakladatele s tím, jestli mají nějaký titul, který chtějí do Velkého knižního čtvrtka zařadit, přičemž by to měly být knihy atraktivní, kvalitní a žánrově zajímavé. Úspěch tohoto nápadu nakladatele zaujal, takže napříště už se sami snažili své tituly do výběru pro Velký knižní čtvrtek dostat. Vybíráme mezi deseti až patnácti tituly a snažíme se výběr uspořádat tak, aby byl i žánrově pestrý a vyvážený, aby tam každý čtenář našel „tu svou“. Výběr probíhá na půdě Kosmasu. Sejde se nám, dejme tomu, třicet titulů a z nich vybereme těch zhruba dvanáct patnáct. Máme také náhradníky, protože někomu se občas nepodaří dodržet potřebné termíny. Výběru se účastní všichni lidé z odbytu a nákupu, plus máme devatenáct knihkupectví, takže hlasují také všichni vedoucí knihkupectví a další relevantní lidé.
CF: Hlavní kritérium spočívá v tom, že by to měly být sice knihy atraktivní, ale ta kvalita je velice podstatná záležitost. Existují samozřejmě tituly s jasným komerčním potenciálem, ale my o jejich zařazení do Velkého knižního čtvrtku vůbec neuvažujeme.
JM: Do výběru zařazujeme beletrii, dětské knihy a podobné žánry. Kuchařky a sortiment tohoto druhu tam nenajdete. Původně se Velký knižní čtvrtek konal jednou za rok. Od roku 2013 se koná vždy dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

bez-nazvu-4

Co bylo důvodem tohoto rozšíření?

JM: Jednoznačně úspěch té akce. Napadlo nás, že bychom mohli Velký knižní čtvrtek uspořádat i na jaře. A ukázalo se, že při tomto počtu titulů je to vlastně ideální postup. Každý Velký knižní čtvrtek provází doprovodné akce v podobě setkání s autory, autogramiád, autorských čtení.

V Praze je pořádáte ve spolupráci s Městskou knihovnou a v Brně s knihovnou Jiřího Mahena. Co Vás vedlo k propojení právě s nimi?

JM: Nám jsou tyto dvě instituce sympatické a opravdu rádi s nimi spolupracujeme. Navíc je to neutrální půda. Kdybychom spolupracovali s knihkupci, museli bychom řešit otázky proč s tím ano a s tím ne. Myslím si, že knihovna jako instituce k naší akci patří a že spolupráce vyhovuje jak nám, tak jim.

Na Velkém knižním čtvrtku neustále pracujete a koncept rozvíjíte. Myslíte i na milovníky e-knih a od samého začátku se snažíte jednotlivé tituly v nabídce mít i v podobě knih elektronických. V jednom rozhovoru z roku 2008 pan Michek prohlásil: „Velké změny očekávám do deseti let, kdy se změní úplně knižní trh, protože ho ovládnou knihy v elektronické podobě. S tím musíme počítat, ale nevíme, kdy to sem přijde a do jaké míry to trh ovlivní.“ Jak tato předpověď vypadá dnes, v roce 2016?

JM: E-knihy už na náš trh každopádně vstoupily. My jsme je začali prodávat v roce 2011. Prodeje sice neustále stoupají, ale ve srovnání s knihami papírovými jsou ta čísla zatím stále velmi nízká. Takže myslím, že v roce 2018 bude papírová kniha trhu stále suverénně dominovat.

V loňském roce přibyla do nabídky vaší akce novinka v podobě Velkého audioknižního čtvrtku. Znamená to, že audioknihy jsou dalším segmentem, o který je u nás zájem a čtenáři/posluchači ho vyžadují?

JM: Audiokniha je zajímavý, další způsob, jak se mohou lidé literární text vstřebávat. Navíc si myslím, že je u nás umělecké zpracování audoknih na vysoké úrovni. A v neposlední řadě to pro některý typ čtenáře/posluchače může být zajímavé tím, že může při tom poslechu dělat ještě něco dalšího — jak doma, tak třeba za volantem auta. O audioknihy je čím dál větší zájem a myslím si, že na trhu mají rozhodně budoucnost.

Za uplynulých pět pokračování jste čtenářům představili na 130 titulů toho nejlepšího, co se děje na tuzemském knižním trhu. Jaké jsou vlastně zpětné ohlasy od nakladatelů, ale hlavně od čtenářů, pro které je Velký knižní čtvrtek především?

JM: Čtenáři tuto akci jednoznačně vítají. Přicházejí do knihkupectví připravení, informovaní, vlastně jdou najisto.
CF: U nakladatelů je zájem o účast na Velkém knižním čtvrtku markantní. Oproti začátkům, kdy jsme je, jak říkal pan Michek, museli prakticky přemlouvat, dnes je to tak, že nakladatelé, kteří už nějaký titul ve Velkém knižním čtvrtku měli, se sami hlásí do následujícího pokračování a probírají své ediční plány, protože zjistili, že účast na této akci je pro ně atraktivní. A to i přesto, že Velký knižní čtvrtek neslouží k zviditelnění konkrétních nakladatelství, protože důraz je kladen na samotné knihy.
JM: I pro novináře v redakcích to představuje zajímavý a kvalitní výběr titulů, ve kterém si mohou vybrat i o čem budou psát v následujících týdnech a měsících. Navíc přímo Velký knižní čtvrtek nabízí možnost rozhovorů s autory knih, někdy i zahraničními, kteří by jinak možná ani nepřijeli.

Je možné říci, která kniha z těch 130 zatím prezentovaných byla nejúspěšnější? Dá se to takto vůbec specifikovat?

JM: Záleží na úhlu pohledu. Pokud se na to podíváme tak, že hlasují čtenáři tím, že si knihu koupí, zformovala se na čele docela hezká trojice: Nesbøho Sněhulák, Pražský hřbitov Umberta Eca a Aristokratka ve varu od Evžena Bočka.

Letos proběhne již desáté pokračování Velkého knižního čtvrtku. Co všechno těch uplynulých deset pokračování přineslo? A jaké plány máte s Velkým knižním čtvrtkem do další desítky?

JM: Velký knižní čtvrtek je pro nás skvělá možnost upozornit na atraktivní, zajímavé a hodnotné tituly na trhu. Zároveň je to možnost velmi efektivní. Je to akce, která má velmi pozitivní dopad na celý knižní trh – na čtenářskou obec, nakladatele i knihkupce. Rozhodně v tom chceme pokračovat a prakticky pořád přemýšlíme o tom, jak Velký knižní čtvrtek podpořit, ozvláštnit, aby byl přínosem především pro čtenáře.
CF: Podílet se na nejúspěšnější akci v dané branži je prostě skvělý pocit, a protože nás baví to, co děláme, tak si myslím, že nás to hned tak neomrzí.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply