Velký knižní čtvrtek je zde

0

Už dnes je zde Velký knižní čtvrtek,který na pulty knihkupectví po celé České republice přinese pečlivě sestavenou kolekci knížek, které by neměly uniknout pozornosti čtenářů. Mezi patnácti vybranými atraktivními tituly budou světové bestsellery, očekávané novinky tuzemských autorů, knížky přinášející zábavu, inspiraci, poznání i ponaučení dětem či dospělým. Velký knižní čtvrtek čtenáře tradičně pozve nejen do knihkupectví, ale také na setkání s autory – 18. října v 17 h poprvé do Uměleckoprůmyslového muzea! Další neformální setkání a autogramiáda je na programu následující týden 25. října v 17 h v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Účast na doprovodných akcích čtrnáctého Velkého knižního čtvrtku přislíbili: Jakub Szántó, Pavel Renčín, Aleš Palán a Marie Svatošová, Václav Šorel, Michal Kocián, Petr Kolmann, Milan Jenčík, Ondřej Hübl a Pavel Kosatík.

Součástí exkluzivní kolekce podzimního Velkého knižního čtvrtku je čtvrté pokračování úspěšné série humoristických románů o „poslední aristokratce“ Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Navzdory názvu se čtenář v nové knize Evžena Bočka nedočká násilí ani krvavých scén, natož vraždy. Jediným utrpením jsou skřípnuté ploténky a ulámané umělé nehty. Zábavné, ale také zneklidňující a místy drsné jsou povídky Hod mrtvou labutí, všechny mají dvojznačné hrdiny, napůl záporné, napůl kladné, a vždy nepříjemně a dotěrně blízké.  Autor těchto „nekorektních“ povídek, úspěšný textař, scenárista a kreativec Ondřej Hübl, disponuje originálním smyslem pro humor i nakažlivou chutí vymýšlet neotřelé situace a spojení. Devátá kniha Pavla Renčína, jehož jméno se pravidelně objevuje v předních antologiích fantastického žánru, je zneklidňujícím thrillerem. Hlavní hrdina Klubu vrahů má raději knížky než lidi, jediné setkání však změní jeho obyčejný život v napínavý román. Jak jednoduché je rozbít vlastní život na střepy? Napětí příběhu, který se zpočátku tváří spíš jako detektivka, se stupňuje až k hororové atmosféře, která čtenáře sevře jako čelisti svěráku a nepustí.  

Válečný reportér a zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó v knize Za oponou války – Zpravodajem nejen na Blízkém východě přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů. Vedle podmanivého vyprávění, které jako vystudovaný historik zasazuje do širšího dějinného kontextu, dává nahlédnout i do svých vztahů k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. Nejnovější z monografií význačných osobností české historie a kultury, jejichž autorem je známý spisovatel a scenárista Pavel Kosatík, je věnována Tomáši Garrigue Masarykovi. Kniha Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků. Unikátní pohled na dramatický rok 1938 přináší Milan Jenčík v knize Zdivočelé Sudety. Bohatě ilustrovaný objevný popis velkých událostí roku 1938, prohloubený detailním rozborem nasazení jednotek Stráže obrany státu v exponovaných pohraničních oblastech západních Čech, by neměl chybět v knihovně žádného zájemce o novodobou historii.

Světovou literaturu v podzimní nadílce Velkého knižního čtvrtku reprezentuje Tíživá láska od autorky proslulého bestselleru Geniální přítelkyně Eleny Ferrante. Hlavní hrdinka Delia se vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky, a snaží se posbírat střípky jejího života a rekonstruovat vzpomínky na své dětství. Strhující zápletkou čtenáře pohltí Tiché lži renomované britské spisovatelky Sarah Pinborough. Lisa žije jen pro svou dceru Avu. Nikdo, ani její přítelkyně Marilyn, netuší, co Lisa skrývá: Kdysi dávno porušila přísahu. Její zrada ale nikdy nebyla zapomenuta. A teď za ni má zaplatit. Boj o přežití v magických kulisách Islandu, to je mrazivý thriller islandské autorky Hildur Knútsdóttir Krvavá zima. Dospívající dívka Bergljót musí trávit zimní prázdniny s tatínkem a malým bráchou. Netuší, že se v jejím životě změní úplně všechno. Přičiněním nelidských bytostí totiž kolem ní začnou umírat lidé. Brzy zbývá jen hrstka přeživších. Podaří se vraždění zastavit? Autorka psychologického thrilleru Strážci světla Abby Geniova situovala děj na krásné, ale nebezpečné Farallony, kterým se oprávněně přezdívá ostrovy Mrtvých — každý, kdo na ně zavítá, se musí smířit s tím, že už se možná nevrátí. Hlavní aktérka příběhu, fotografka přírodních scenerií Miranda, se rozhodne strávit na Farallonech celý rok…

Knihovničku milovníků letectví všech generací Velký knižní čtvrtek obohatí o pozoruhodnou novinku Vzduch je naše moře – Historie českého a československého letectví v komiksu. Václav Šorel, Michael Kocián a Petr Kolmann komiksovou formou zmapovali osudy lidí, kteří se zasloužili o rozvoj našeho letectví od jeho počátků po současnost. Osudy jednotlivých aktérů jsou vždy doplněny historickým úvodem do děje. Antonio Iturbe ve své knize K otevřenému nebi vzdává hold „báječným mužům na létajících strojích“, kterými jsou piloti Jean Mermoz, Henri Guillaumet a Antoin de Saint-Exupéry. Pečlivě zdokumentovaný román v sobě spojuje dobrodružství a exotiku s prvky historického a životopisného románu. Současně je i poctou Saint-Exupérymu, autorovi Malého prince, který dokázal až do své tragické smrti ve vodách Středozemního moře vnímat život dětskýma očima.

Velký knižní čtvrtek 18. října potěší také příznivce inspirativních příběhů žijících osobností. Zakladatelka hospicového hnutí u nás Marie Svatošová v knižním rozhovoru s Alešem Palánem, s příznačným názvem Neboj se vrátit domů, vypráví o své práci, poslání, rodině, studiu medicíny a lidech, kteří ji ovlivnili. Právě tato obdivuhodná dáma je autorkou citátu: „Naším cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Celosvětově uznávaný psychiatr a romanopisec Irvin D. Yalom ve svých pamětech Stávám se sám sebou odkrývá celý svůj bohatý a nevšední osud. Představuje v nich své úspěchy, ale i jistá selhání, více než šedesátiletý vztah s milovanou Marylin, profesní i rodinný život a přátele nejen z řad slavných osobností psychiatrie.

Zvídavé děti Velký knižní čtvrtek zve na fascinující putování lidským tělem od hlavy až k patě. Proč mají naše uši tak legrační tvar? K čemu kýcháme? Jak funguje imunitní systém? Na co jen nám kůže a proč máme dva druhy paměti? Lidské tělo je jedna z nejsložitějších věcí v celém vesmíru! Výpravná obrazová encyklopedie Profesor Astrokocour: křížem krážem lidským tělem děti provede všemi částmi lidského těla. Nová kniha dvojice Dominic Walliman & Ben Newman je součástí naučné série, z níž česky vyšel před rokem svazek Hranice vesmíru, oceněný Zlatou stuhou České sekce IBBY.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..