V. Haškovec & O. Müller – Malované dějiny Evropy

0

 

ANOTACE:
Vydejte se s námi na dobrodružnou výpravu do evropské minulosti! Od času lovců, kteří pronásledují stáda mamutů na zasněžených pláních doby ledové – až po nejžhavější události dneška. Potkáme slavné hrdiny a krále, geniální učence i lačné piráty a bankéře. S humorem a nadsázkou zatočíme s každou otázkou! Dějiny Evropy přehledně seřazené do 80 kreslených kapitol. Každá epocha je pro odlišení nakreslená jiným výtvarníkem. Zábava, poučení, užitečná pomůcka. Klíč k minulosti – a tahák na každý den.80 komiksových příběhů barvitě líčí historické mezníky Evropy a volně navazuje na populární Obrázky z českých dějin a pověstí. Proč se zhroutila Římská říše? Kdy se pes stal nejlepším přítelem člověka? Nebo jak se z Evropy stala technická velmoc? Vydejte se na vzrušující cestu a poznejte důležité okamžiky evropského kontinentu, které utvářely náš dnešní svět. Malované dějiny Evropy vás přesvědčí, že historie může být pořádná zábava!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Dnes již legendární Obrázky z českých dějin a pověstí se i takřka třicet let po svém vydání těší neutuchajícímu zájmu fanoušků. Toho jsou si evidentně vědomi i nakladatelé, kteří tuto “komiksovou řadu” rozšiřují o stále nové kousky. Po Obrázcích z moderních československých dějin, které vydal Knižní Klub, svou trochou do mlýna přispělo i nakladatelství Albatros. To ve spolupráci s Vítem Haškovcem a Ondřejem Müllerem přináší čtenářům Malované dějiny Evropy.

Původní Obrázky z českých dějin a pověstí jsou dodnes mnohými čtenáři považovány za opravdový poklad. Kniha autorské trojice Adla, Černý, Kalousek pomohla bezpočtu malých školáků v hodinách dějepisu a klidně by mohla zastoupit s trochou nadsázky jakoukoli učebnici. O podobný koncept se pochopitelně s větším, či menším úspěchem snažili i následovatelé původní autorské trojice. Haškovec s Müllerem si svůj úkol ještě více ztížili tím, že se neomezili pouze na české země, ale snaží se čtenáře provést nejzásadnějšími dějinamicelé Evropy.

Na 200 stranách tak projdeme všemi nejzásadnějšími epochami Starého kontinentu, od času lovců mamutů, až po nejžhavější události dneška. Nalezneme zde tak odpovědi na celou řadu otázek: Proč se zhroutila Římská říše? Kdy se pes stal nejlepším přítelem člověka? Nebo jak se z Evropy stala technická velmoc? To vše v 80 komiksových příbězích, jenž volně navazují na populární Obrázky z českých dějin a pověstí.

Návaznost na populární publikaci je více než patrná, přesto zde nalezneme celou řadu odlišností, které z aktuální novinky dělají vcelku svébytné dílko. Největším a nejpatrnějším rozdílem je fakt, že se na této knize nepodíleli původní autoři. Haškovec s Müllerem se tak vydali trochu odlišnější cestou, než původní autorská trojice. Malované dějiny Evropy jsou tak daleko odlehčenější a více vsází na nadsázku a vtip. Zároveň však nezapomínají ani na poučení a zajímavé informace.

Grafickou stránku této knihy tentokrát neobstaral pouze jeden výtvarník, který by dal knize ucelený vzhled, ale hned šestice ilustrátorů, kteří si mezi sebe rozdělili jednotlivé epochy. Šestice Vojtěch Domlátil, Bohumil Fencl, Johana Hrabíková Vojnárová, Barbora Kyšková, Matyáš Namai a  Zuzana Vízková tak dodává této knize velice osobité kouzlo.

Každý z ilustrátorů má svůj vlastní specifický styl a ten přenesl i na stránky této knihy. Díky tomu jsou jednotlivé “kapitoly” snadno odlišitelné. Na druhou stranu kniha ztrácí díky odlišným grafickým stylům určitou celistvost a místy může působit lehce roztříštěně. To ostatně platí i o velké míře humoru a nadsázky, kterou se autoři rozhodli v tomto případě využít. Záměr byl vcelku pochopitelný, zábavnou formou poučit dnešní mládež. Na druhou stranu, ti co odrostli na původní publikaci, mohou mít z této formy lehce rozpačité dojmy.

Malované dějiny Evropy se sice původní publikaci nevyrovnají, originál je jen jeden, svůj účel však bezpochyby plní. Zábavnou a poutavou formou předkládá čtenářům další střípky z našich dějin, navíc se tentokrát neomezujeme jen na naše země, ale hned celou Evropu. I díky tomu se stane tato kniha bezpochyby vítaným pomocníkem pro nejednoho žáka. I přes určité výhrady, se tedy určitě vyplatí si komiksovou řadu Obrázků z našich dějin doplnit i o aktuální novinku…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..