Útěk z blázince – úniková hra

0

Únikové hry mají na našem malém trhu vcelku silné zastoupení. Prakticky každý z našich distributorů tak má ve svém portfoliu nějakého toho zástupce klasických únikovek, který se stal nedílnou součástí jejich portfolia. Menší výjimkou byla společnost MindOK, která kolem tohoto svébytného žánru zatím jen nesměle našlapovala. To se však nyní mění, na náš trh totiž přichází skutečně těžký kalibr v podobě Útěku z blázince…

MindOK má samozřejmě s podobným typem her své zkušenosti. Stačí zmínit veleúspěšnou Kroniku zločinu, či deduktivní řadu her Sherlock, které staví na podobných základech, jako tradiční únikovky, ani jedna z nich se však nedá zcela zařadit. To však neplatí pro již zmíněný Útěk z blázince od Lifestyle Boardgames Ltd (Big Monster, Speedy Roll, Pohádkáři). Ostatně, už samotný název hry leccos napovídá.

Téma hry sice není kdo ví jak originální a s podobným zasazením se setkáváme, především u únikovek, vcelku často věřte však, že na tento kousek jen tak nezapomenete. Už samotné balení hry je lehce zvláštní. To je totiž rozděleno na dvě samostatné části, které jsou zabalené ve dvou krabičkách. Prodávají se však jako jedna ucelená sada. Nad tímto krokem můžeme vcelku dlouho polemizovat věřte však, že toto rozdělení má své praktické důvody a ve výsledku jej bezpochyby oceníte.

Obě části na sebe úzce navazují a v průběhu deseti partií vám představí celkem pět postav prchajících ve stejnou osudnou noc z poněkud podezřelého psychiatrického zařízení. Jak hra postupuje, plníte hádanky, otvíráte obálky, odkrýváte temné tajemství a zároveň sledujete, jak je osud všech 5 hrdinů této hry navzájem propletený. Což je jeden ze svěžích mechanismů, které tato hra přináší.

Vaše rozhodnutí totiž nezřídka ovlivní pozdější části hry a to, jak se budete s nastalými problémy moci vypořádat. Hra se vám tak neustále mění pod rukama a vám se tak může snadno stát, že se najednou dostanete do slepé uličky a celá hra pro vás skončí neslavným koncem. V tomto případě nás autoři naštěstí nenutí hrát celou hru od začátku, ale pouze od záchytného bodu, kde jsme se pravděpodobně rozhodli špatně. Ve výsledku nás tak autoři nasměrují směrem, kterým sami chtějí, pocit volnosti je zde však relativně velký. A právě to bude jedno z hlavních lákadel této hry.

Není to však jen příběh, potažmo balení hry, který by z Útěku z blázince dělal nezapomenutelný zážitek, od toho jsou tu jiní adepti (např. Medvědi vs. mimina). A nejsou to ani herní mechanismy, které více méně využívají osvědčené postupy z únikovek. To, co činí Útěk z blázince jedinečným, je jeho celková obtížnost. Hra je podle autorů určená pro 1-6 hráčů od 12 let s tím, že na jednu partii si připravte něco kolem 60 minut herního času. Na rovinu, na tyto doporučení klidně zapomeňte. S tímhle kouskem budou mít nezřídka problémy i ostřílení deskovkáři, kteří si právě odběhli z Mensy a vlastní pěknou řádku akademických titulů.

Obtížnost celé řady zde obsažených hádanek se zcela vymyká tomu, na co běžně v únikovkách narážíme. Útěk z blázince je tak bezpochyby jednou z nejobtížnějších her, do které se můžete pustit. Připravte se tak na všudypřítomný pocit beznaděje a bezradnosti, kdy si i přes veškerou vaši snahu, zkrátka nebudete vědět rady. Už v prvních dvou hrách tak zcela rezignujete na časový limit a soustředíte se pouze na to, abyste hru prostě jen důstojně dohráli. Popravdě, osobně se za hlupáka opravdu nepovažuji a dá se říct, že oplývám i vcelku dobrými dedukčními schopnostmi a logickým myšlením, Útěk z blázince mě však rozebral na prvočinitele a já si velice často připadal jako naprostý blbec. Pokud máte náhodou s tímto problém, doporučím se poohlédnout po jiné hře. Tomuto pocitu se zde totiž zcela určitě nevyhnete.

Autoři hry tak nezřídka budou pokoušet vaše nervy.  Dokonce bych řekl, že u pár  hádanek šli až maličko za čáru, kdy zkrátka za normálních okolností nemáte šanci danou hádanku rozluštit. A právě pro tyto případy ve hře najdete tři malé knížečky s všeříkajícími názvy – Nápověda 1, Nápověda 2, Řešení. Právě tyto tři maličké knížečky se na deset partií stanou vašimi největšími přáteli a pomocníky, kteří vás nezřídka vysvobodí z bezmezného utrpení.

Na druhou stranu vám nápovědy dávají jedinečnou možnost trochu si celkovou obtížnost hry upravit podle sebe. Nic vám totiž nebrání v tom, začít používat hned na začátku například první nápovědu, která vás lehce nasměruje na správnou cestu a dále pokračovat jen za pomoci svých schopností. V tomto ohledu vám autoři nic nepřikazují a nechávají vše čistě na vás. Nápovědy navíc neprozrazují příliš a tak i když se do nich podíváte, po rozluštění hádanky na vás bude stejně čekat pocit hrdosti, že jste se s daným problémem dokázali vypořádat.

I přes místy až nesmyslnou obtížnost vás však hra bude bavit a vy budete toužit objevit další zákoutí příběhu ,točícího se okolo tohoto tajemného blázince. Deset partií tak uběhne jako voda a vy budete chtít přídavek. Ten však zatím bohužel neexistuje. I když vzhledem k vyústění celého příběhu, nic není nemožné. Bezpochyby nebudu sám kdo by to určitě uvítal, jelikož vyústění celé hry pravděpodobně spoustu hráčů ne zcela uspokojí a může být pro řadu z nich i menším zklamáním. Zde však nechci prozrazovat příliš, příběh totiž hraje společně s hádankami u této hry ústřední roli a tak by byla škoda se o nějaká ta překvapení zbytečně připravit.

Útěk z blázince je bezpochyby hodně zajímavou únikovkou, která rozhodně vyčnívá z davu. Zda jí to však bude stačit na úspěch je otázka. Přeci jen místy opravdu brutální obtížnost dokáže odradit nejednoho hráče. Pokud však patříte mezi ty, kteří mají rádi výzvy a neváhají pořádně potrápit své mozkové závity je pro vás Útěk z blázince přímo stvořený. 

ÚTĚK Z BLÁZINCE
AUTOR: A. PESHKOV, E. PLUZHNIKOVA, M. N. ANDERSEN
VYDAVATEL ORIGINÁLU: LIFESTYLE BOARDGAMES LTD.
VYDAL CZ: MINDOK
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-6
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..