Ubongo 3D – desková hra

0

Ubongo. Logický rychlík, který se i více než 15 let od svého představení těší neutuchajímu zájmu fanoušků a i dnes patří společně s Carcassonnem, či Osadníky z Katanu mezi velmi vyhledávané rodinné hry. Není proto divu, že si jej vydavatelé. včetně českého Albi hýčkají. Právě to totiž krátce před Vánoci dodalo Ubongu novou krev do žil. Na náš trh se tak konečně dostalo Ubongo 3D, které dodává původní hře zcela nový rozměr.

Když v roce 2003 představil Grzegorz Rejchtman svou hru Pyramidens portar málokdo tušil, že se z ní stane fenomén, který si oblíbí bezpočet hráčů po celém světě. Ještě v témže roce se tato nenápadná hra transformovala do podoby, kterou známe dnes. Od té doby uplynulo již hodně času a Ubongo se tak může pyšnit řadou ocenění i nejrůznějšími variacemi, od verze junior, duel, až po cestovní verzi. V roce 2009 k ní přibyla i verze 3D, která se dala koupit i u nás. Avšak až nyní o devět let později přichází Albi s plně počeštěnou verzí, kterou ocení především hráči, kteří nevládnou cizími jazyky. Jelikož, ačkoliv je hra jazykově nezávislá, pravidla v češtině se určitě hodí.

Rozhodně je potřeba pochválit je celkové zpracování. Už původní ubongo na tom nebylo špatně, kvalitní kartonové dílky, atraktivní grafické zpracování a půvabné diamanty, které lahodily oku. To vše samozřejmě zůstává i v nejnovější verzi. Nyní však z větší části nahradil karton plast (či dřevěná vlákna, jak uvádí Albi), kdy v krabici najdeme na 40 3D herních dílků. Kromě nich nesmí samozřejmě chybět ani karty se zadáním. Těch je tentokrát 36, na kterých najdeme 504 zadání v různých obtížnostech. Nechybí samozřejmě ani diamanty, či přesýpací hodiny, příjemným bonusem je pak látkový pytlík na zmíněné drahokamy.

Stejný zůstal i počet hráčů, jako u původního Ubonga. 2-4 hráči se tak utkají v partii na devět kol, které určí celkového vítěze. Menší změna však nastala u doporučeného věku. Zatímco “2D” varianta má doporučení 8+, nová “3D” je přeci jen složitější a tak se zvýšil i doporučený věk hráčů, tentokrát na 10+. I když pravidla jsou skutečně jednoduchá a zvládnou je i podstatně mladší, samotné hlavolamy dají však pořádně zabrat i ostříleným hráčům. A tak tato “3D” varianta maličko opouští poklidné vody klasické rodinné zábavy a je více mířena na dospělé hráče.

Vysvětlovat blíže pravidla Ubonga je pravděpodobně zcela zbytečné. Tahle “legendární desková hra” se i u nás těší nemalé oblibě, a tak je více než pravděpodobné, že se s ní většina hráčů již setkala. Pokud však patříte mezi nováčky na deskoherním poli, tak věřte, že se jedná o takovou “deskoherní variantu Tetrisu. Ovšem s tím rozdílem, že se místo bežných čar a sloupců snažíte bezezbytku vyplnit určitý tvar na kartě zadání. K tomu vám poslouží předem dané dílky, které jako by vypadly právě z Tetrisu.

Aby to samozřejmě nebylo tak jednoduché, do hry vstupují ještě přesýpací hodiny, které neúprosně ukrajují čas z vašeho časového limitu. Kdo z hráčů poskládá daný obrazec jako první vyhrává kolo a získává nejhodnotnější diamant. Ty na konci hry určí i celkového vítěze. Princip hry je tedy skutečně jednoduchý, ostatně i díky němu se Ubongo těší takové oblibě. Ovšem zatímco pravidla jsou opravdu jednoduchá a vysvětlíte je doslova během dvou tří minutek, samotná hra vám dokáže pořádně potrápit mozkové závity. Ostatně UBONGO znamená ve svahilštině “mozek”, takže asi tušíte odkud vítr vane.

Ovšem pozor zatím jsme stále popisovali klasickou verzi Ubonga, ze které mimochodem vycházejí všechny její varianty a ani novinkové 3D není výjimkou. Jak už samotná název napovídá, tentokrát opustíme klasické rozložení a přesuneme se do třetího prostoru. Pravidla a principy zůstávají prakticky stále stejná, ovšem s tím rozdílem, že jediná cesta k úspěchu je zakrýt prázdná pole na kartě trojrozměrnými dílky do výšky dvou pater.

A věřte, že je to pořádná výzva. Pokud jste si tedy až doposud mysleli, že je původní Ubongo opravdu těžké, tentokrát tvůrci přehodili výhybku a nasměrovali nás rovnou do pekla. Máte sice na výběr z lehčí (3 dílky) a složitější (4 dílky) varianty, avšak věřte, že i lehčí varianta vás dokáže brutálně potrápit. V případě této hry tak budou mít obrovskou výhodu ti hráči, kteří mají dobrou prostorovou představivost. Pokud vám však chybí, rovnou teď se připravte na to, že vám časový limit na složení rozhodně stačit nebude.

Ostatně tato “složitost” bude bezesporu jedním ze záporů této hry. I když složitost je přeci jen značně relativní pojem a v tomto případě záleží především na samotných hráčích. To co bude pro jedny příjemná výzva, se pro ostatní stane nepředstavitelným problémem. A tak zatímco jedni si 3D variantu Ubonga takřka ihned zamilují, jiní ji zatratí a budou se jí vyhýbat, jak čert kříže. Každopádně vás mohu ujistit, že při samotné hře vcelku záhy zapomenete na nějaký časový limit a v podstatě se budete společnými silami i se svými protihráči snažit vyřešit tyto nelehké hlavolamy. Albi naštěstí do krabice přibalilo i řešení jednotlivých karet a tak se nejednou budete divit, jak je vlastně řešení krásně jednoduché.

Druhou menší výtku můžeme spatřovat v použití jednotlivých karet s odlišným zadáním. Vzhledem k tomu, že z každý hráčů má vskutku unikátní kartu s originálním zadáním, nezřídka se stane, že některý z hráčů má chtě nechtě o něco lehčí zadání než jeho protivníci. Samozřejmě toto je velice subjektivní, bohužel to však maličko sráží celkový dojem ze hry. Tímto neduhem však trpěla i původní hra a vzhledem k celkovému konceptu se tomuto problému asi nedá úplně vyhnout. A tak i když se to na první pohled nezdá, i v případě Ubonga do určité míry úřaduje náhoda.

Ubongo je bezpochyby lety prověřená klasika, která má i přes jednu, či dvě vady na kráse stále neotřesitelné místo mezi rodinnými deskovými hrami. A jak se zdá, v nejbližší době se na tom nic měnit nebude. Ubongo 3D, potažmo jeho verze Junior, povýšila do třetího rozměru a spolu s ním vyvstaly před hráči zcela nové výzvy, které bezpochyby prověří jejich prostorovou představivost a pořádně potrápí mozkové závity. I přes větší obtížnost se však stále jedná o příjemnou, osvěžující a napínavou hru, která si své místo v deskoherní “knihovničce” vcelku lehce obhájí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..