Tuomas Kyrö – Mrzout

0

ANOTACE:
Hlavní hrdina této knihy je mrzout. Ne, on je něco víc, on je Mrzout. Soused a jediný kamarád mu umřel, manželka je v domově s pečovatelskou službou a doktor mu řekl, že jestli nezmění životosprávu, ucpou se mu žíly. Ale on dobře ví, že to nejsou tuky a cholesterol, co mu je ucpává. Stačí upustit páru a žíly budou jako nové – člověk si proste potřebuje pořádně zanadávat. Na sníh, na syna, na kojící matky, na frontu v lékárně, na všechny ty zbytečné novoty… na život. „To jsem se zas jednou dožral…“ hartusí Mrzout, ale my se popadáme za břicho.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Skandinávie, to již dávno není synonymum jen pro drsné detektivky a depresemi stíhané vyšetřovatele. Tamní autoři nabízí mnohem víc a jak se však zdá, jejich specialitou jsou uštěpační a neustále nespokojení staříci a stařenky, jejichž nekompromisní pohled na svět je původcem řady groteskních situací. Do této skupiny se bezpochyby zařadí i jednohubka z nakladatelství Argo, finský Mrzout Tuomase Kyröa, jenž se stal ve své domovině obrovským hitem, právě díky svému nekompromisnímu a negativistickému pohledu na svět.

Tato původně rozhlasová série s příznačným názvem Mrzout finské fanoušky naprosto okouzlila. Netrvalo tedy tedy dlouho a tento věčně nespokojený osmdesátiletý “dědek” zamířil i na stránky knih, odkud je už jen krůček k filmové adaptaci, která je mimochodem i jedním z nejúspěšnějších finských filmů posledních let. Byla by tedy věčná škoda tohoto svérázného hrdinu zcela minout.

Hlavní hrdina této knihy je mrzout a když říkám mrzout, tak myslím Mrzout s velkým M. Tenhle svérázný, osmdesátiletý a nesnesitelný samorost se totiž dokáže nakrknout takřka na cokoliv. A je úplně jedno, že vlastně nemusí mít vůbec pravdu.  Je přesvědčen,  že od třiapadesátého to jde se světem z kopce a dobré časy jsou nadobro ty tam. Ostatně soused a jediný kamarád mu umřel, manželka je v domově s pečovatelskou službou a doktor mu řekl, že jestli nezmění životosprávu, ucpou se mu žíly. Co jiného mu pak na tom světě zbývá než si pěkně od srdce zanadávat a upustit tak trochu páru, takže… To jsme se zas jednou dožral…

Mrzout spadá do stejné kategorie jako veleúspěšní hrdinové Fredrika Backmana Muž jménem Ove, či Britt Marie. To samo o sobě zaručuje notnou dávku ironie a uštěpačných poznámek. Na druhé straně i přes neutuchající nespokojenost nebudete mít problém si hlavního hrdinu této útlé knížečky oblíbit. Ačkoliv se dožírá takřka úplně nad vším, v jeho myšlenkách se skrývá i životní moudrost ukrytá za bohaté životní zkušenosti. A  ačkoliv už svět není co býval, stejně je zde rád. A když má slabou chvilku dokáže se i maličko dojmout, zkrátka, tak zlé to s ním ještě nebude..

Na rozdíl od Oveho, či Britt Marie však Mrzout neobsahuje na první pohled zcela ucelený příběh. Může za to i fakt, že se původně jednalo o krátké dobře vypointované fejetony, které byly určeny primárně pro rozhlas, teprve až s odstupem času se dočkali své knižní verze. Při bližším pohledu však jednotlivé příběhy, tak jak jsou poskládané za sebou, dávají dohromady relativně fungující celek.

Rozsahem Mrzout rozhodně nepatří k nejdelším, ostatně 176 stran psaných docela velkým písmem a opatřených bohatými ilustracemi nedává moc prostoru pro nějaký hlubokomyslný příběh. To ostatně nebyl ani Kyröho záměr. Mrzoutův úkol je zcela jednoduchý a tím je pobavit, což se mu daří na jedničku.

Ještě jednu věc je potřeba zmínit a tím je samotné grafické zpracování českého vydání. To je skutečně neobvyklé. Na jedné straně jej v knihkupectví opravdu jen tak nepřehlédnete, na straně druhé bude v řadě čtenářů evokovat spíše čtení pro děti, než sakrastickou humornou knihu pro dospělé. Jednak je zde relativně velké písmo, které je navíc modré a zelené, a v neposlední řadě pak řada až lehce abstraktních ilustrací, která bude na každého působit zcela jinak. Grafická stránka je tedy vskutku originální a nezvyklá, na svědomí ji má Štěpán Dančo, a nechám již čistě na vašem posouzení, jak moc vás tato úprava knihy zaujme.

Ambice tohoto nabručeného osmdesátiletého Fina nebudou nejspíše nikterak velké, svůj účel však plní takřka dokonale. Pokud tedy hledáte nějaký kratší kousek, který můžete vychutnávat po kouskách, bude Mrzout Tuomase Kyröa bezpochyby horkým adeptem, který vám svým nevtíravým humorem a všudypřítomným sarkasmem zpříjemní dovolenou, či hezkých pár chvil u vody.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.