Trendy v e-čtení, zajímavá čísla a statistiky

0

Podle nejnovější analýzy společnosti Alza.cz, která hodnotila prodejní výsledky v oblasti elektronických médií za poslední čtyři roky, se v rámci elektronického obsahu jednoznačně nejvíc prodávají e-knihy.

Alza odstartovala svoji zbrusu novou kategorii Alza Média v roce 2012 právě prodejem e-knih. „Za čtyři roky přibylo do našeho portfolia téměř 16 tisíc knižních titulů, což v současnosti představuje nejpestřejší nabídku na českém trhu,“ uvedla Hana Žáková, senior business developer Alza Media. Největší dynamiku růstu prodejů v současnosti vykazují digitální audioknihy (meziroční růst 54 %) a časopisy (meziroční růst 34 %).

Elektronický obsah v číslech

Muži Ženy
E-knihy 51 % 49 %
Audioknihy 64 % 36 %
Hudba 70 % 30 %
Filmy 75 % 25 %
E-časopisy 76 % 24 %

 

V oblasti trendů a nejoblíbenějších žánrů se trh e-knih a časopisů liší. U elektronických a audio knih jsou hitem detektivky a thrillery. Z odborných knih je patrný nárůst zájmu o tituly s tématikou osobního rozvoje. U audioknih bodují jazykové audio učebnice.

Elektronický obsah nejčastěji nakupujeme z počítače nebo notebooku. Výjimku tvoří časopisy, u kterých jsou nákupy z webu a prostřednictvím mobilní aplikace vyrovnané. Vývoj mobilní aplikace je pro Alzu nepřetržitý proces. „Mobilnímu nakupování patří budoucnost, proto jsou kvalita a další rozvoj mobilní aplikace naší prioritou,“ dodává Žáková.

TOP 10 – Žebříček nejprodávanějších e-knih 2016

Titul Autor
1. Ve službách zla Robert Galbraith, 576 stran
2. Grey E L James, 560 stran
3. Bábovky Radka Třeštíková, 328 stran
4. Zabiják Anders a jeho přátelé Jonas Jonasson, 320 stran
5. Kruh Bernard Minier, 640 stran
6. Tma Bernard Minier, 616 stran
7. Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams, 328 stran
8. Mráz Bernard Minier, 632 stran
9. Firewall Henning Mankell, 543 stran
10. Nesmírný Jussi Adler-Olsen, 575 stran

Nejvíce elektronických titulů se prodá před Vánoci, kdy návštěvnost Alza Media vyroste dvojnásobně oproti celoročnímu průměru. Dalším obdobím, kdy nejvíce kupujeme digitální hudbu, filmy, časopisy i knihy všeho druhu, je červenec a srpen, čas dovolených a prázdnin.U e-knih umožňuje Alza zasílání elektronického obsahu do čteček, které tuto službu podporují, tj. čtečky Kindle a PocketBook. Tuto službu si u Alzy zaregistrovalo již více než 10 tisíc čtenářů a každý den přibývají další.

Ve vytoužených chvílích relaxace se často snažíme dohnat kulturní deficit a přečíst, poslechnout nebo shlédnout to, co nestíháme v průběhu roku.

TOP 10 – Žebříček nejprodávanějších audioknih 2016

Titul Autor
1. Hra o trůny – Tanec s draky George R. R. Martin
2. Mráz Bernard Minier
3. Čtyři dohody Don Miguel Ruiz
4. Angličtina do ucha 1 – začátečníci Eddica
5. Zaklínač I – Krev elfů Andrzej Sapkowski
6. Marťan Andy Weir
7. Němčina do ucha Různí autoři
8. Husitská epopej I. Za časů krále Václava IV. (1400–1415) Vlastimil Vondruška
9. Hra o trůny 4 – Hostina pro vrány George R. R. Martin
10. Karel IV. – Tajný deník Josef Bernard Prokop

K nesporným výhodám digitální knihovny patří – finanční a ekologické aspekty. Čtečku, tablet nebo telefon lze „nakrmit“ až k prasknutí. Nehrozí kila navíc při letištních kontrolách ani otázka, jak najít nové knize místo v přeplněné knihovně.

tisková zpráva alza.cz

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply