Tove Janssonová – Mumínci a čarodějův klobouk

0

ANOTACE:
Není nad to, probudit se po dlouhém zimním spánku do prvního jarního rána… Všichni tvorečkové běhají v tajícím sněhu, hledají své věci, chvilku se zastaví na kus řeči, ale pak spěchají, aby stihli jarní úklid. A ještě než maminka připraví snídani, vydají se Mumínek, Šňupálek a Čenich na výlet na kopec nad údolím. Na samém vršku najdou černý cylindr, do kterého když se něco vloží, tak z něho vyjde něco jiného. Čí asi bude? Nic netušící kamarádi kouzelný klobouk klidně přinesou domů – a pak se začnou dít věci…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Představovat dnes již legendární mumínky je pravděpodobně zcela zcestné. Ostatně jsou zde s námi již přes sedmdesát let a za tu dobu se staly takřka klasikou. Není proto divu, že se i vydavatelství OneHotBook rozhodlo postupně oprášit příběhy o mumíncích a vdechlo jim audioknižní podobu. Po Mumíncích a kometě přišel krátce před Vánoci na řadu Čarodějův klobouk. A jak jinak, než v podání Vladimíra Javorského, jenž načetl i úvodní příběh o mumíncích.

První audioknižní muminí příběh nám OHB přineslo již na “loňském” Světě knihy. Pro vstup mumínků na pole audioknih si vybrali jeden z nejznámějších a pravděpodobně i nejzajímavějších příběhů, avšak ani druhý příspěvek rozhodně nikterak nezaostává. Čarodějův klobouk patří společně s Kometou ke “klasice”, která osloví nejen starší posluchače, kteří s nostalgií zavzpomínají na léta dávno minulá, ale i zcela novou generaci, která se teprve s těmito legendárními postavičkami Tove Janssonové seznamuje.

Poté co se Mumínek, Šňupálek a Čenich vrátili ze své dobrodružné výpravy, aby zachránili celý svět, se vše vrátilo do poklidných kolejí. Muminí údolí se právě probírá z dlouhého zimním spánku a naši hrdinové se těší na nová dobrodružství, která na ně jistojistě čekají. A skutečně, dokonce nemusí čekat nikterak dlouho. Na samém vršku kopce nad údolím objeví tajemný černý klobouk, o kterém však netuší, že patří čaroději.

Přátelé jej vemou domů a vcelku záhy objeví jeho kouzelné schopnosti. Pokud se totiž do klobouku něco vloží, vcelku záhy se to promění ve zcela něco jiného, jenže nikdo neví v co. Z vaječných skořápek se tak můžou stát malé mráčky, stejně tak ale něco mnohem horšího, co by mohlo celému údolí přinést nemalé množství starostí…

Tove Janssonová již nejednou ukázala, že po právu patří k výjimečným vypravěčům, kteří si dokáží své fanoušky naprosto získat. Ostatně právě Mumínci jsou toho krásným příkladem. V jejich dobrodružných příbězích nechybí takřka nic. Najdeme zde napětí, výjimečnou atmosféru i roztomilé postavičky. To vše nemalou měrou podporuje dětskou fantazii a představivost. Je tak jasné, že ve OneHotBook nestály před lehkým úkolem. Převést do audiopodoby notoricky známý příběh tak, aby jej kladně přijala naprostá většina posluchačů není vůbec jednoduché. Naštěstí však již známe výsledek. Mumínci a kometa v režii Jitky Škápíkové a v podání Vladimíra Javorského dopadli více než dobře a tak se ani u druhé audioknihy z Mumínkovské série nemusíme bát výsledku. Ba právě naopak.

Vladimír Javorský dokázal již v první audioknize příjemně překvapit, kdy se naprosto skvěle vžil do role vypravěče i samotný postav. V druhé nahrávce je však vidět přeci jen určitý posun, kdy interpret získává na jistotě, odvažuje se více pracovat se svým hlasem a vůbec je celkový jeho projev sebejistější. Díky tomu mají jednotlivé postavy ještě osobitější ráz a celé vyprávění je ještě více poutavější. Javorský se tak u Mumínků skutečně osvědčil a v OHB nebudou mít nejmenší důvod tohoto nadějného interpreta u této série měnit.

Samozřejmě nesmí chybět ani nezbytná hudební složka, se kterou se setkáváme u všech audioknih z produkce OneHotBook. Navíc co by to bylo za  dětskou audioknihu bez hudby a zvukových efektů. V tomto ohledu se ani Mumínci a čarodějův klobouk nikterak neodlišuje od konkurence. I když možná přeci jen trochu ano. Většina současných dětských audioknih, klade nemalý důraz právě na zvukové efekty, které malí posluchači milují. Mumínci jsou v tomto ohledu značně umírněnější a vystačí si s poklidnějšími melodiemi, které jen lehce dotváří celkovou atmosféru. Hlavní tíha odpovědnosti tak zůstává na Javorském a ten se svého úkolu zhostil, jak již bylo řečeno, na výbornou.


OneHotBook s Mumínky rozhodně zabodovalo. Vladimír Javorský příjemně překvapil a společně s Jitkou Škápíkovou předkládají posluchačům výborné nahrávky, které je doslova radost poslouchat.  Tyto audioknihy si tak oblíbí nejen malí posluchači, ale i jejich rodiče, kteří s trochou nostalgie zavzpomínají na vlastní dětství.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..