Tommy Donbavand – DW: Závoj smutku

0

Britský kultovní seriál Doctor Who se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejdéle vysílaný televizní sci-fi seriál. Dočkal se uvedení na českých obrazovkách a nyní přichází v knižní podobě.

Vydejte se na neopakovatelnou cestu časoprostorem spolu s tajemným humanoidním mimozemšťanem, který si říká Doktor. Závoj smutku nás přenáší do dob dávno minulých – je 23. listopad 1963, den po atentátu na Johna F. Kennedyho. Tváře mrtvých se noří odevšad, začínají mluvit a křičet… a derou se do našeho světa. Dokáže se Doktor ponořit do svého smutku, aby zachránil lidstvo?

…………………………………………………………….

Doctor Who je fenomén, kterému se může rovnat jen máloco. Navíc se zdá, že se konečně tato legenda začíná prosazovat ve větší míře i u nás. Není proto divu, že se nakladatelství Jota rozhodlo pro fanoušky tohoto seriálu připravit i jednu z knih s Doctorem v hlavní roli. Dokáže ovšem Závoj smutku zaujmout? Nebo se jedná jen o další nastavovanou kaši, se kterou jsme se mohli již tolikrát setkat?

BBC Books_[PURPLE_Rev Text]Tommy Donbavand, autor jenž stojí za Závojem smutku, bude pro české čtenáře velkou neznámou. Přesto patří ve své domovině mezi relativně úspěšné autory. Má za sebou 13-ti dílnou sérii pro děti Scream Street, která se dočkala vydání i v USA. Kromě psaní se také věnuje scénáristice, je zodpovědný za pět epizod televizního seriálu CBBC Planet Cook. Jako velký fanoušek Doctora Who, si tak trochu splnil svůj sen, když se mu naskytla možnost napsat knihu z tohoto univerza. O výsledku se nyní mohou přesvědčit i čeští čtenáři.

Doctor s Clarou se náhodou ocitnou v Dallasu roku 1963. Aby toho nebylo málo shodou okolností přesně den po atentátu na prezidenta Kennedyho. Jenže proč je TARDIS vysadila zrovna tady a v téhle době? Jak už si fanoušci seriálu asi zvykli nic není jen tak a v tomhle případě tomu nebude jinak. Po celém Dallasu se začínají objevovat záhadné tváře. které dohánějí lidi prakticky k šílenství a živí se na jejich smutku. Před Doctorem tak stojí další nelehká výzva. Musí se postavit neznámému soupeři a opět tak zachránit celé lidstvo před zkázou.

Tommy Donbavand rozhodně nezapře zkušenosti z televize a psaním scénářů. Závoj smutku tak na první pohled působí, jakoby někdo přepsal jednu epizodu seriálu do knihy. Tohle rozhodně ocení zapřísáhlí Doctorovi fanoušci. Seriálová atmosféra z knihy doslova dýchá a tak se ani odpůrci knižních adaptací nemusí obávat, že by byli o toto ochuzeni.

TardisSamotný děj samozřejmě není nikterak složitý, což mimochodem není ani u seriálu, a tak se nikde zbytečně nezdržuje a plyne vpřed příjemnou rychlostí. Co je na druhou stranu možná trochu nevyužité, jsou Doctorovi společníci, kteří mu zde, stejně jako v předloze, jen sekundují. Je to možná trochu škoda, přeci jen má kniha více možností než dvacetiminutová epizoda v televizi.

Pokud se někdo obával jak dopadne samotný překlad této knihy, může být v klidu. Tomáš Oakland vše zvládl na jedničku a díky radám sdružení Doctor Who FanClub ČR se fanoušci nemusí bát žádných vážnějších problémů, či odchylkám oproti seriálu. Příjemné je naopak přizpůsobení samotného textu našim poměrům, kdy například názvy písniček jsou přeloženy do českých lidovek.

Závoj smutku rozhodně ostudu svému televiznímu bratříčkovi neudělá. A i když se nejedná o žádnou náročnou literaturu, rozhodně dokáže pobavit a o to jde u Doctora především. Fanouškům tak nezbývá, než vyhlížet s velkým očekáváním další Doctorovo dobrodružství, jenž již v tuto chvíli nakladatelství Jota připravuje a vyjde pod názvem Dalecká generace.

Kniha vychází v nakladatelství Jota
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdTommy Donbavand se narodil v roce 1967 v anglickém Liverpoolu a pohybuje se převážně v prostředí divadla (hraje, píše a produkuje hry). Je také autorem několika úspěšných knih pro děti. Žije v hrabství Lancashire a k jeho láskám patří, kromě manželky a dvou synů, foukací harmonika a Doctor Who.

 

 

 

wordpress hodnni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..