Tomb Raider Archivy S.2

0

 

 

ANOTACE:

Lara Croft se obává jenom jediné věci: nudy!

V touze po dobrodružství a nejvzácnějších artefaktech cestuje po celém světě (a někdy dokonce i za jeho hranicemi). Vydejte se s ní na ty nejpozoruhodnější výpravy, během nichž se utká s lovkyní pokladů z budoucnosti, bude čelit v zásvětí egyptským bohům, a v neposlední řadě bude hledat lásku.

Obsahem tohoto svazku jsou sešity od nakladatelství Top Cow 16 – 34 z let 2001 – 2003. Představí se vám v nich skvělí výtvarníci Adam Hughes, Andy Park, Randy Green, Tony Daniel a mnozí další.

 

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Velká prsa, vlasy do copu, krátké kraťásky a za pasem dvě bouchačky. Ano, tušíte správně Lara Croft je zpět. Po úspěchu monumentální komiksové knihy Tomb Raider Archivy S.1 přichází nakladatelství Comics Centrum s druhým svazkem S. 2. Oblíbená archeoložka se tak vrací s další várkou nadupaných akčních příběhů, které vás nenechají jen tak vydechnout.

Představovat nějak blíže Laru Croft je pravděpodobně úplně zbytečné. Ostatně na jejích videohrách vyrostla celá jedna generace hráčů, pro které byla Lara ztělesněním jejich mokrých snů. A ačkoliv má tahle geniální archeoložka s tělem bohyně na krku již dvacítku, stále jí to perfektně sekne a rozhodně má svým fanouškům co nabídnout. O tom jsme se ostatně přesvědčili již letos v létě, kdy nám Comics Centrum přineslo první porci komiksových příběhů s touto legendární hrdinkou. Obstojí ale prsatý Indiana Jones i na podruhé?

Ještě než nahlédneme dovnitř, fanoušky bezpochyby potěší hned několik věcí. Tou první je pochopitelně velikost. Ta má opět “kolosální” rozměry a skvěle padne úvodnímu svazku Archívů. Řadu fanoušků pak potěší i obálka, kterou se rozhodlo Comics Centrum použít na české vydání. Oproti originálním Archivům, byla použita jiná kresba Lary, jenž přece jen více sedí ke komiksovému pojetí, než originál, jenž má blíže k filmům. Nejzásadnější je však samotná délka knihy. Ta narostla o celých osmdesát stran. Se svým 496 stranami tak nebezpečně atakuje magickou pětistovku. Je zde nějaké ALE?

Vcelku pochopitelně ano a Lara rozhodně není výjimkou. Největší její bolestí je pravděpodobně určitá naivita jejích příběhů. Až na určité výjimky jsou její příběhy stále o tom samém, potažmo postrádají hlubší smysl. V tomto ohledu bohužel nejsou ani druhé Archívy výjimkou. Osm zde představených příběhů má tak hodně kolísavou kvalitu.

Jednotlivé scénáře v této knize navíc nejsou již dílem jednoho člověka. Zatímco v prvních Archívech příběhy obstaral pouze Dan Jurgens, v tomto případě napsal pouze dva příběhy. Úvodní čtyřsešitové Střípky času v nichž opět spojil síly s Andy Parkem, hlavním kreslířem první knihy, a jednosešitovou jednohubku Devět životů, které pro změnu nakreslil Gerard Sandoval. V těchto dvou úvodních příbězích se tak nadobro loučíme s dvojicí Jurgens a Park, jenž vtiskli Laře neopakovatelné charisma a charakteristický vzhled.

Jurgensovým pokračovatelem byl John Ney Riebera, který pro Tomb Raidera napsal celkem pět příběhů, které najdeme i v této knize. Oproti Jurgensovi se Riebera nebojí více si pohrát s realitou a pouští se mnohdy až do fantasmagorických příběhů, ve kterých se Lara vydává mimo reálný svět, popřípadě v nich zemře, či sebou veze z neznámého důvodu slepici. Ostatně právě příběh se slepicí – Dobyvatel je pravděpodobně jedním z nejrozporuplnějších dílek, které v této knize najdeme a po jeho dočtení vás bezpochyby napadne WHAT?!?

Posledním scénáristou jenž se podílel na druhých Archívech je James Bonny, jehož třísešitový Anděl temnoty tuto sbírku uzavírá. Oproti Rieberovi má Bonny mnohem blíže k Jurgensovi a zachovává tak původní koncept. Rozhodně nemá špatné nápady a nebojí se je zakomponovat do příběhu. Na druhou stranu by zrovna tomuto příběhu prospěl jeden sešit navíc. Možná by pak celý konec nevyzněl tak uspěchaně.

Jak již bylo řečeno příběhová stránka knihy rozhodně není nejsilnější stránkou této série a kolísavá kvalita příběhů ve druhých Archivech to jen dokazuje. Bohužel zatímco v úvodním svazku vše zachraňoval Andy Park svou jedinečnou kresbou, zde žádný takovýto výtvarník není. Kromě již zmíněného Sandovala se na pokračování podíleli i Scott Benefiel, Tony Daniel, Pop Mhan a Randy Green. Ačkoliv je jejich kresba opravdu na vysoké úrovni, část fanoušků může mít s jejich pojetím Lary maličko problém. Přeci jen Andy Park byl v tomto jedinečný a jeho Lara měla takřka vše na co si vzpomenete, přesto nepůsobila přehnaně lacině, či vyzývavě, což se Parkovým následovatelům ne vždy úplně daří.

Oproti Archivům S.1, které skvěle fungovali jako nenáročné akční dobrodružství s výbornou a jedinečnou kresbou, působí druhé pokračování přeci jen trochu rozpačitě. Lara tentokrát ubrala na uvěřitelnosti a pouští se do zběsilých dobrodružstvích plných akce a střílení. Na druhou stranu i přes určité výtky, je to pořád Lara, kterou dostáváme naservírovanou v naprosto luxusním vydání, takže minimálně za zkoušku rozhodně stojí. Příjemným bonusem na závěr je pak opravdu bohatá galerie obálek na konci knihy a ukázka fanouškovských komiksů, které vyšly ve fanzinu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.